Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym
Aktualności Kazimierz Dolny
Od soboty, 23 grudnia br., będzie można oglądać Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów po zakończeniu I etapu remontu. Zwiedzający zobaczą wnętrza Kuncewiczówki –zrekonstruowane na podstawie dokumentacji fotograficznej – które nawiązują teraz do czasów, gdy gospodarzyli tu oboje państwo Kuncewiczowie.
Jak co roku tak i teraz trwają akcję dobroczynne, mające na celu pomoc ludziom potrzebującym, by mogli godnie spędzić Święta. W Kazimierzu już na początku grudnia nauczyciele i dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum zbierali dary dla dzieci z rodzin potrzebujących, teraz można jeszcze składać dary na podobny cel w kościele farnym.
Marcin Pisula – jak w poprzedniej kadencji tak i teraz jest radnym w Radzie Powiatu Puławskiego dzięki zaufaniu, jakim obdarzyło go prawie 700 mieszkańców miasta i Gminy Kazimierz. Obecnie w Radzie Powiatu, gdzie Wspólnota Samorządowa, którą reprezentuje, znalazła się poza koalicją rządzącą, będzie realizował obietnice wyborcze z pozycji opozycjonisty.
VII Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International w Kazimierzu odbył się tym razem w Zespole Szkół nad Wisłą. Jego uczestnicy napisali 352 listy, co stanowi 1 / 4 protestów w obronie praw człowieka z wystosowanych Lubelszczyzny.
Zimy jak na lekarstwo, a jedyne jej zwiastuny to wystrój sklepowych wystaw zapraszających na przedświąteczne zakupy i – co jest jeszcze przyjemniejsze – odwiedziny świętego Mikołaja, który w Kazimierzu 6 grudnia pojawiał się wszędzie tam, gdzie były dzieci.
Głębokie i szybkie przeobrażenia współczesnego świata obejmują również ochronę dziedzictwa. Elementem tych przeobrażeń jest rosnący wpływ czynników pozakonserwatorskich na stan zachowania zabytków. Jednym z nich jest turystyka.
Do końca grudnia w Kazimierskim Ośrodku Kultury trwa kiermasz bożonarodzeniowy zorganizowany przez działające tu koło twórców ludowych. Zamiast plastikowych ozdób choinkowych i świątecznych gadżetów rodem z Chin można tu zakupić nawiązujące do tradycji bożonarodzeniowe drobiazgi.
Rozstrzygnięto wielki konkurs malarski "Ojciec Święty Jan Paweł II w Warszawie" przeznaczony dla absolwentów i studentów polskich akademii sztuk pięknych. W gronie laureatów, których prace pokazywane będą w warszawskiej Królikarni od 15 grudnia br., jest kazimierzanin, Jan Michalak.
Zbyt nowoczesna architektura, kolorowa blachodachówka wieńcząca zabudowania. Zamiast drewnianych płotów - stalowe ogrodzenia, za nimi – zamiast ogrodów i sadów – parkingi… Miasteczko traci swój malowniczy charakter. To było głównym problemem konferencji zorganizowanej przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości na początku grudnia.
Organizatorzy maratonu rowerowego promującego Kazimierz i jego okolice już rozpoczęli prace nad przygotowaniem kolejnej – czwartej już edycji tej imprezy sportowo- turystycznej. Maraton podobnie jak w roku ubiegłym odbędzie się na przełomie czerwca i lipca, ale w zmienionej formule.
4 grudnia w Kazimierskim Ośrodku Kultury odbyła się druga sesja nowo wybranej Rady Miasta i Gminy Kazimierz Dolny. Tym razem członkowie rady przyjęli zaprzysiężenie nowego burmistrza.
Już po raz siódmy Amnesty International organizuje 24-godzinny Międzynarodowy Maraton Pisania Listów w obronie konkretnych osób na całym świecie, które padły ofiarą naruszeń praw człowieka. Po raz trzeci odbędzie się on w Kazimierzu, tym razem w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca nad Wisłą.
28 listopada odbyła się VI już edycja Przeglądu Teatrzyków Szkolnych, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Kazimierzu Dolnym. W tym roku tematem przeglądu były legendy związane z Kazimierzem nad Wisłą i jego okolicą.
Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza Dolnego ma nowe władze. Nowym prezesem Towarzystwa, które działa w miasteczku od ponad 80 lat, został Stefan Kurzawiński.
W bieżącym roku mija sto lat od założenia Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości, którego oddział kazimierski działa równo od 90 lat. Z tej okazji w Kazimierzu w dniach 30 listopada – 2 grudnia organizowana jest konferencja na temat „Kazimierz – miasto zagrożone. Turystyka a ochrona zespołów staromiejskich.”
Kazimierzacy 26 listopada br. w niedzielnym głosowaniu II tury wyborów samorządowych wybrali swojego burmistrza. Nowym „włodarzem” miasteczka został reprezentujący Komitet Wyborczy Wyborców „Nasza Mała Ojczyzna Kazimierz Dolny” – Grzegorz Dunia.
Już po raz drugi kazimierska młodzież uczestniczyła w akcji organizowania na terenie Miasteczka Pól Nadziei w ramach solidaryzowania się z osobami cierpiącymi, oczekującymi pomocy i opieki w trudnym okresie choroby i odchodzenia z tego świata.
Do końca listopada trwa w Kazimierzu akcja parkingowa organizowana przez fundację „Miasto przyjazne wszystkim”. W ubiegłym tygodniu w obu kazimierskich szkołach ponadgimnazjalnych odbywały się prelekcje dla młodzieży.
Dziesięć sióstr betanek z klasztoru w Kazimierzu Dolnym, które nie podporządkowały się decyzji Watykanu o wyznaczeniu nowej przełożonej, zostało wydalonych z zakonu. Zdecydowała o tym watykańska Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Znamy autora pięknego zielonego pieca huculskiego znajdującego się w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. Tajemnicę przypadkowo odkrył w czasie letniej podróży na Ukrainę mgr Jerzy Żurawski, były dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.