Kazimierska pasterka na Rynku

Skomentuj (5)

zobacz więcej (6)

Pasterka to jedna z najpiękniejszych mszy w polskiej tradycji świętowania Bożego Narodzenia. Dotarcie do kościoła w środku nocy nie stanowi problemu – wręcz odwrotnie – jest ważnym punktem celebrowania Wigilii – stąd w kościele o tej porze są ludzie w każdym wieku – od maluchów po ludzi starszych, o ile tylko są w stanie dotrzeć do świątyni.

Kazimierską pasterkę wierni rozpoczęli wraz z małymi pasterzami z Bochotnicy pół godziny przed północą. Wtedy na Rynku przed drewnianą stajenką u stóp zielonego drzewka zapłonęło ognisko, jako pierwsze rozświetlając mroki Nocy Oczekiwania. Przy jego blasku zgromadzeni uczestniczyli w misterium Bożego Narodzenia, jakie zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bochotnicy, którzy później – także jako postacie biblijne – zapełnili szopkę w kościele farnym podczas mszy pasterskiej. Bochotniczanie zdominowali tegoroczną kazimierską pasterkę – to oni przygotowali jasełka, oni zmontowali szopkę w rynku, oni wreszcie pełnili posługę liturgiczną w czasie Liturgii Słowa.

- Liturgia pasterki wskazuje na podwójną funkcję misterium Wcielonego Słowa. Wśród ciemności ziemi następuje zamanifestowanie ludziom nowego blasku światłości Boga w Jezusie Chrystusie. Jednocześnie manifestacja Światłości Świata jest wezwaniem do korzystania z dóbr przyniesionych przez Bożego Jedynaka. Wielbiąc Boga za odnowienie wszystkiego w Jezusie Chrystusie Kościół obejmuje w liturgii Narodzenia Pańskiego całe dzieło zbawienia człowieka dokonane we wcielonym Synu Bożym oraz przedłużające się w sakramentach. Eucharystia jest tajemnicą obecności, przez którą spełnia się w najwznioślejszy sposób obietnica Jezusa, że pozostanie z nami aż do skończenia świata. – Tak o mszy pasterskiej w artykule „Radość betlejemskiej nocy” pisze ksiądz Andrzej Orczykowski na łamach portalu Katolik.pl

Kazimierska pasterka. Podstawa bożonarodzeniowej tradycji, magia ciemności i światła, teatralne widowisko – wszystkie te elementy składają się na rzeczywiste misterium Narodzenia Boga w człowieku…

Fot. Kamil Ruciński

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2024.
Pokaż stopkę