Wystawa malarstwa Jacka Kośmińskiego

Skomentuj (13)

Do 2 stycznia 2007 trwa wystawa malarstwa Jacka Kośmińskiego w Galerii Mit przy ulicy Lubelskiej. Na maleńkiej przestrzeni zmieściło się aż 53 emanujące ciepłem i słońcem nawet pośród mroków zimy obrazy  tego twórcy, o którym mówi się, że zrodził go Kazimierz.

- Patrząc na obrazy Jacka Kośmińskiego można się zastanawiać, czy rzeczywiście pojawiająca się dość często opinia o kazimierskiej szkole malowania jest tutaj zupełnie nieprawdziwa. Bo też, o jakiej szkole można tu mówić, nie ma wydziałów, katedr, instytutów, profesorowie bez tytułów, świadectw nikt nie wydaje. Gdyby jednak uznać, że owymi profesorami są niebo, woda, złocistości kamienia, czerwień dachów i posrebrzany gont to istnienie kazimierskiej szkoły wydaje się całkiem możliwe. Kośmiński z naukami tych „profesorów" miał do czynienia zawsze, ale potrafi te nauki zobaczyć i pojąć przez ich dzieła, a właściwie poprzez zrozumienie i odczucie przekładania się natury w obraz. Jeżeli pejzaż, w znaczeniu malarskim można uznać za istotny sposób określenia (i znalezienia) swojego miejsca wobec i w naturze, to Kazimierz jest tu polem doświadczeń o bardzo szerokiej rozpiętości. […] Obrazy Kośmińskiego prowadzą dialog z przeszłością obrazowania Kazimierza i z jego w tym ujęciu współczesnością. Szacunek, tak w tych obrazach widoczny, dla wszystkiego, co w malowaniu Kazimierza jest dobre i powszechnie przyjęte przeobraża się na własny kształt obrazu wyrazisty przekaz własnego ujęcia malarstwa. Przeobraża w bardzo szczególny sposób nie ma tu cienia afirmacji siebie ponad innych, jest poczucie skromności, która w jego malarstwie staje się osobowością. – Tak o malarstwie Jacka Kośmińskiego napisał w katalogu wystawy historyk sztuki dr Waldemar Odorowski.

 

Obrazy Kośmińskiego tchną ciepłem i spokojem, niezależnie od pory roku, jaką malarz zatrzymał na płótnie, nawet zima z ciężkimi ołowianymi chmurami zawieszonymi nad Miasteczkiem ma swoje światło, które sprawia, że widz stoi przed płótnem oczarowany. Tematem obrazów Kośmińskiego na wystawie w Galerii Mit jest przede wszystkim Kazimierz, choć nie tylko – na wystawie są także obrazy hiszpańskich miasteczek, tak bardzo podobnych architekturą i światłem do naszego Kazimierza, że trudno je początkowo zauważyć.

- Kośmiński maluje pejzaże, ale bez wątpienia nie natura (w znaczeniu przyrody), ale architektura jest jego domeną – uważa dr Waldemar Odorowski – Zmienność i gradacja planów, umiejętność konstruowania na płaszczyźnie bryły, zamknięcie kadru, rozłożenie punktów ciężkości na płótnie, wydobycie poprzez kolor światła, które owe bryły wyłania, sprawia, że obrazy Kośmińskiego nie tylko zostają w oczach i pamięci, lecz także w jakiś sposób tę pamięć kształtują. Odwołują się do oczywistości, lecz pokazują, jak wiele jest w niej niedostrzegalnego. To malarstwo uspokaja, pozwala zastanowić się nad istnieniem, ale też nad przemijaniem.

 

Wystawa malarstwa Jacka Kośmińskiego w Galerii Mit trwa do 2 stycznia 2007 r.

 

JACEK KOŚMIŃSKI - urodzony w 1969 roku w Kazimierzu Dolnym. Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

 

Wystawy indywidualne:

2001 - Kazimierski Ośrodek Kultury,
2002 - Galeria Izdebska-Łazorek (Kazimierz Dolny)
2003 - Galeria UMCS (Lublin)
2004 - Kazimierski Ośrodek Kultury (Kazimierz Dolny)
2004 - Galeria "I" Katolicki Uniwersytet Lubelski,
2004 - Galeria "Przy Bramie" (Lublin)
2004 - Muzeum Malarstwa Iwano-Frankowsk (Ukraina)
2005 - Kazimierski Ośrodek Kultury.

 

W swym dorobku posiada także udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

 

GALERIA MIT - to mała, kameralna galeria powstała w 2004 roku w Kazimierzu Dolnym przy ulicy Lubelskiej 10 – "Ulicy Galerii" (na odcinku od kazimierskiego rynku do kościoła Świętej Anny jest ich już osiem).Galeria prowadzona jest przez artystę malarza Agnieszkę Miturę. Właścicielka prócz swojej twórczości prezentuje prace artystów związanych z Kazimierzem (m.in. H. Kołodziejskiej, A. Jałowińskiego, J. Grabskiego, W. Wojczakowskiego, J. Kośmińskiego) jak i twórców spoza tego kręgu (M. Karp-Soji, A. Dudka, R. Tobiańskiego, Z. Woźniaka). Malarstwo i grafika prezentowane w galerii, podejmuje różne tematy: motywy związane z ikonografią Kazimierza, martwe natury, pejzaże, akty, abstrakcja. Galeria jest otwarta na różne formy wypowiedzi artystycznej.

Skomentuj



Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2024.
Pokaż stopkę