Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym


Wycieczka z przewodnikiem i humorem

Data: 26 kwietnia

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Kazimierz Dolny z przewodnikiem i humorem

Data: 1 maja

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Kazimierz Dolny z przewodnikiem i humorem

Data: 2 maja

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Kazimierz Dolny z przewodnikiem i humorem

Data: 3 maja

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Nie znaleziono imprez w danym terminie

Aktualności Kazimierz Dolny

Grzegorz Dunia ubiegający się o stanowisko burmistrza Kazimierza Dolnego zgłoszony został przez komitet Wyborczy Nasza Mała Ojczyzna. Uważa, że przy katastrofalnym stanie finansów gminy Kazimierz ratunkiem, umozliwiającym normalne funcjonowanie gminy, mogą być fundusze unijne.
Andrzej Szczpa - obecny burmistrz Kazimierza Dolnego - ubiega się o nastepną kadencję, zgłoszony przez zgłoszony Komitet Wyborczy  Polskiego Stronnictwa Ludowego jako jego członek. Poniżej przedstawiamy podsumowanie obecnej kadencji sprawowania urzędu burmistrza i plany na przyszłość.
Co roku w listopadowe święta cmentarz na Wietrznej Górze gromadzi rzesze żywych, przychodzących tu z modlitwą za tych, którzy z kazimierskiej społeczności odeszli już na zawsze i teraz z góry spoglądają na Miasteczko, wspomagając je swoim modlitewnym szeptem, słyszanym w koronach drzew.

Esterka jak feniks

Lada dzień ruszy remont słynnego kazimierskiego hotelu. Jest już zgoda na rozbiórkę murów - resztek zabytkowej kamienicy stojącej w centrum Kazimierza Dolnego. Na fundamentach legendarnej restauracji Esterka, gdzie bywali Tuwim, Lechoń czy Słonimski, powstanie nowy hotel i restauracja.

Kazimierska Fundacja „Miasto Przyjazne Wszystkim” 1 listopada br. inauguruje w Miasteczku III Ogólnopolską Kampanię Parkingową pod hasłem "Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?". Tegoroczna akcja skierowana jest przede wszystkim do młodzieży.

Nikt tak pięknie jak Maria Kuncewiczowa nie potrafił opisywać polskiego roku z jego narodowymi i religijnymi świętami w plenerach świata, lecz przede wszystkim na tle Kazimierza Dolnego. Poniżej prezentujemy fragment „Fantomów”, poświęcony kazimierskiej nekropolii, w której panuje „pokora, mistyczna zgoda na los”. Tekstowi towarzyszy jeden  z najstarszych i najpiękniejszych portretów pisarki.

W ostatnich miesiącach Muzeum Sztuki Złotniczej wzbogaciło swe zbiory o kolekcję 80 unikatowych sztanc złotniczych, pochodzących z dawnego warsztatu złotniczego Wacława Głowackiego z Krakowa. Wkrótce ten niezwykle cenny zespół zostanie zaprezentowany na wystawie w kazimierskim muzeum.
Gdzie można kupić przewodniki po Kazimierzu? – takie pytanie zadaje sobie wielu internautów planujących przyjazd do miasteczka. Od dzisiaj nie tylko przewodniki, ale również filmy, wiersze, płyty z muzyką można nabyć w naszym sklepie internetowym.
W niedzielę 22 października br. zakończyły się zdjęcia do filmu Andrzeja Barańskiego „Braciszek” poświęconego wielickiemu franciszkaninowi bratu Alojzemu Kosibie, którego określa się mianem „apostoła dobroci”. Kazimierski klasztor okazał się najbardziej odpowiedni do roli zakonu franciszkanów w Wieliczce z lat 30 – tych ubiegłego stulecia.
Współpraca z Ukrainą, którą w marcu br. nawiązał Zespół Szkół w Kazimierzu nad Wisłą, układa się bardzo dobrze. Jesienią tego roku młodzież kazimierska miała możliwość odwiedzić swoich ukraińskich kolegów z zaprzyjaźnionego Użgorodu na Zakarpaciu, rewanżując się w ten sposób za wiosenną wizytę Ukraińców w Kazimierzu.
W dniach 26-27 października 2006 r. Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym organizuje sesję naukową „Zastawy stołowe XVI – XX wieku” towarzyszącą wystawie "Splendor stołu". Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do Domu Pracy Twórczej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Kazimierzu Dolnym przy ul. Puławskiej 94.

Budujmy jedność

Do trzech cmentarzy z modlitwą za zmarłych prowadzoną według trzech obrządków religijnych wyruszył marsz młodzieży ze szkół kazimierskich w ubiegły piątek 20 października br. Zapoczątkowana w ubiegłym roku inicjatywa odbyła się tradycyjnie w ramach Kazimierskiego Tygodnia Papieskiego.

We wtorek 17 października br. w obecności przedstawicieli władz samorządowych Kazimierza, mieszkańców Parchatki i Zbędowic oraz młodzieży okolicznych szkół dokonano poświęcenia postawionych na nowo w Parchatce trzech krzyży księżnej Izabeli.

Idziemy do urn

12 listopada pójdziemy do urn, by wybrać nowe władze samorządowe miasta i gminy Kazimierz Dolny, a także naszych przedstawicieli w radzie powiatu puławskiego i sejmiku województwa lubelskiego. Poniżej przedstawiamy kandydatów do poszczególnych organów władz samorządowych.
W sobotę 28 października br. o godz. 17.00 Kazimierski Ośrodek Kultury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Autorskie Wieczory Filmowe". Gościem Tadeusza Pałki będzie tym razem Andrzej Titkow - scenarzysta i reżyser filmowy.
Gmina Kazimierz Dolny (woj. lubelskie) poszukuje partnera – dzierżawcy w celu zrealizowania projektu Regionalnego Centrum Sportowo – Szkoleniowo – Rekreacyjnego w Kazimierzu Dolnym w oparciu o dokumentację posiadaną przez Gminę oraz pozwolenie na budowę.
W niedzielę dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kazimierzu bawiły się na boisku szkolnym razem ze swoimi rodzicami w ramach dorocznego festynu na rzecz szkoły. W imprezie brali udział także przedstawiciele władz samorządowych.
W Kazimierskim Parku Krajobrazowym, kilkanaście metrów od Wisły, drogowcy zrzucają stary asfalt przemieszany ze zwałami ziemi. Gdyby nie nasza interwencja na wiosnę odpady zanieczyściłyby rzekę na odcinku tuż przed Puławami.

12 listopada wybierzemy nowego burmistrza i radnych do Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym. Miejska Komisja Wyborcza  informuje, że ostateczny termin zgłaszania list kandydatów na radnych upływa 13 października br., a kandydatów na stanowisko burmistrza - 18 października.

Ufundowane przez księżną Izabelę dla upamiętnienia jej ulubienicy Zofii z Matuszewiczów Kickiej dominowały nad okolicą jeszcze w latach czterdziestych ubiegłego stulecia. Potem ślad po nich zaginął. Trzy krzyże. Po latach powróciły na parchackie wzgórze.

Pokaż stopkę