Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym


Wycieczka z przewodnikiem i humorem

Data: 26 kwietnia

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Kazimierz Dolny z przewodnikiem i humorem

Data: 1 maja

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Kazimierz Dolny z przewodnikiem i humorem

Data: 2 maja

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Kazimierz Dolny z przewodnikiem i humorem

Data: 3 maja

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Nie znaleziono imprez w danym terminie

Aktualności Kazimierz Dolny

W bieżącym roku mija sto lat od założenia Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości, którego oddział kazimierski działa równo od 90 lat. Z tej okazji w Kazimierzu w dniach 30 listopada – 2 grudnia organizowana jest konferencja na temat „Kazimierz – miasto zagrożone. Turystyka a ochrona zespołów staromiejskich.”
Kazimierzacy 26 listopada br. w niedzielnym głosowaniu II tury wyborów samorządowych wybrali swojego burmistrza. Nowym „włodarzem” miasteczka został reprezentujący Komitet Wyborczy Wyborców „Nasza Mała Ojczyzna Kazimierz Dolny” – Grzegorz Dunia.
Już po raz drugi kazimierska młodzież uczestniczyła w akcji organizowania na terenie Miasteczka Pól Nadziei w ramach solidaryzowania się z osobami cierpiącymi, oczekującymi pomocy i opieki w trudnym okresie choroby i odchodzenia z tego świata.

Do końca listopada trwa w Kazimierzu akcja parkingowa organizowana przez fundację „Miasto przyjazne wszystkim”. W ubiegłym tygodniu w obu kazimierskich szkołach ponadgimnazjalnych odbywały się prelekcje dla młodzieży.

Dziesięć sióstr betanek z klasztoru w Kazimierzu Dolnym, które nie podporządkowały się decyzji Watykanu o wyznaczeniu nowej przełożonej, zostało wydalonych z zakonu. Zdecydowała o tym watykańska Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Znamy autora pięknego zielonego pieca huculskiego znajdującego się w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. Tajemnicę przypadkowo odkrył w czasie letniej podróży na Ukrainę mgr Jerzy Żurawski, były dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

W 64 - tą rocznicę pacyfikacji ludności cywilnej w Kazimierzu i okolicach zwanej Krwawą Środą przypominamy artykuł Leszka Siemiona "W XXX rocznicę "Krwawa Środa", opublikowany w 1972 r. w "Kamenie", a w 2003 r. powtórzony  w "Brulionie Kazimierskim" nr 4, którego znaczna część poświęcona jest tamtym zdarzeniom.

W Kazimierskim Ośrodku Kultury w ubiegły wtorek odbyła się X edycja Jesiennego Konkursu Recytatorskiego "Wędrówki bez granic". Najlepsi recytatorzy już najbliższym tygodniu będą reprezentować miasto i gminę Kazimierz podczas eliminacji wojewódzkich w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie.
W środę 18 listopada 1942 r. okupant niemiecki rozpoczął masową akcję odwetową za działalność partyzancką prowadzoną w okolicach Kazimierza. Dziś mija 64 – ta rocznica tego wydarzenia. Gminne uroczystości patriotyczne miały miejsce w piątek w klasztorze oo. franciszkanów i w miejscu pamięci narodowej – pod klasztornymi murami.
8 grudnia br. o godz. 19:00 w Piekarni Sarzyński i Domu Restauracyjnym przy ulicy Nadrzecznej odbędzie się spotkanie ze Steffenem Möllerem - pierwsze z cyklu „Spotkań artystycznych z kolacją w tle".
Do 15 grudnia br. w berlińskim pałacyku Gusthaus nasi sąsiedzi z partnerskiej dzielnicy Berlina – Steglitz – Zehlendorf będą mogli podziwiać obrazy twórców Kazimierskiej Kolonii Artystycznej. Patronat nad wystawą objął ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Niemczech dr Marek Pawda.
W najbliższą niedzielę 19 listopada o godzinie 12. 00 w Kamienicy Celejowskiej zostanie otwarta wystawa malarstwa Andrzeja Kołodziejka  1935 - 2001 w piątą rocznicę śmierci artysty.

Delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej z Kazimierza uczestniczyła jesienią tego roku w obchodach 145 – lecia straży pożarnej partnerskiego miasta Staufen. W następnym roku straż niemiecka przyjedzie z rewizytą na podobne uroczystości w Kazimierzu.

Jesienny czas i pogoda, nie dająca nadziei na przyjazd do miasteczka kogokolwiek, nie rokowały najlepiej występowi Leona Blanka i kapeli Rzeszów Klezmer Band. Tych, którzy starali się o miejsce w Knajpie U Fryzjera około godziny 17-ej spotkało jednak niemiłe rozczarowanie – wszyscy czekali na Leona, Rzeszów Klezmer Band i dobrą zabawę. Miejsc nie było.
W najbliższą sobotę 18 listopada o godz. 17.00 w Kazimierskim Ośrodku Kultury odbędzie się kolejny Autorski Wieczór Filmowy. Będzie to okazja do spotkania z filmami Piotra Morawskiego, a także z samym reżyserem.
11 listopada 1918 r. Święto Niepodległości. Polska po 123 latach niewoli odzyskała upragnioną wolność. Jak wyglądał w Kazimierzu tamten listopadowy dzień tak ważny w historii naszego kraju?

Wyborcza niedziela

Po Święcie Niepodległości kazimierzacy stanęli przed sprawdzianem ze swojego patriotyzmu – także lokalnego – i wzięli udział w wyborach nowych władz samorządowych. Dzisiaj już wiemy, jaki będzie skład nowej rady gminy. Kto będzie nowym burmistrzem, okaże się dopiero za dwa tygodnie, gdyż żaden z 4 kandydatów nie uzyskał wymaganej większości głosów.

Zaduszki rotariańskie

Listopad to miesiąc w tradycji katolickiej poświęcony pamięci tych, którzy od nas odeszli. W kościołach odmawiany jest różaniec wypominkowy, formą bardziej świecką - są wieczory wspomnień. Taki charakter miały Zaduszki rotariańskie w SARP-ie.
Zbigniew Józef Wacławski – kandydat na burmistrza Kazimierza Dolnego z ramienia Komitetu Wyborczego Wspólna Sprawa. W naszym minirankingu "Wybieramy burmistrza" zajmuje pierwsze miejsce.

Czas na zmiany

Andrzej Kozłowski to kolejny kandydat na burmistrza Kazimierza Dolnego zgłoszony przez własny komitet wyborczy. Członek partii "Prawo i Sprawiedliwość".
Pokaż stopkę