Komentarze
-
5 tysiów? To się wszystkie cieszą że Jasio odda kreski!
-
Byłam w Krolikarni, widziałam, słyszałam. Nagród było 5 równorzędnych po 5.000 zł każda. Miały być 3 znacznie wieksze nagrody, ale ze względu na wyrownany poziom tak wlaśnie je rozdzielono. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano 33 osoby. O jaką skromność i umiar chodzi?
-
A ile było nagród ? Trochę skromności i umiaru!
Mottem konkursu zorganizowanego przez magistrat warszawski dla uczczenia pamięci Jana Pawła II były słowa papieża, który w czasie swojego pontyfikatu odwiedził stolicę pięciokrotnie: „Poprzez swoje dzieła artysta rozmawia i porozumiewa się z innymi. Tak więc historia sztuki nie jest tylko historią dzieł, ale również ludzi. Dzieła sztuki mówią o twórcach, pozwalają poznać ich wnętrze i ukazują szczególny wkład każdego z nich w dzieje kultury.”
Obrazy wykonane dowolną techniką malarską oceniało jury, pod przewodnictwem prof. Grzegorza Pabla z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Obraz Jana Michalaka „Jan Paweł II na Placu Saskim w Warszawie” znalazł się w gronie 33 wyróżnionych. Płótno o wymiarach 2 x 1,5 m przedstawia monumentalną postać Jana Pawła II wyłaniającego się zza wskrzeszonego Pałacu Saskiego, zburzonego w czasie Powstania Warszawskiego, a obecnie odbudowywanego. W czasach II Rzeczypospolitej gmach ten mieścił Sztab Generalny, a potem Główny. Swoją siedzibę miało tu również Biuro Szyfrów, które wsławiło się rozpracowaniem tajemnicy „Enigmy”, co miało wielki wpływ na losy II wojny światowej i świata.
Sposób widzenia osoby wielkiego papieża pokaże nie tylko warszawska wystawa, ale i pokonkursowy katalog. (mb)
Jan Michalak „Jan Paweł II na Placu Saskim w Warszawie”. Fot. z archiwum malarza.
Skomentuj
Dodawanie komentarza
Trwa dodawanie komentarza. Nie odświeżaj strony.