Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym
Aktualności Kazimierz Dolny
Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym - cieszy sie niesłabnącym powodzeniem. W niedawno otwartym muzeum literackim pojawiają się każdego miesiąca setki gości. Dużym zainteresowaniem cieszą się również organizowane tam imprezy. Zgodnie z wolą byłych gospodarzy prezentuje się "Pod Wiewiórką" kulturę "Sąsiadów".
Tak można powiedzieć po ostatnim meczu Orłów. Można też powiedzieć, że jak kłopoty – to Tomaszewski... Nasz napastnik pojawił się na boisku w 46 minucie, 16 minut później strzelił jedyną bramkę meczu, a w 85 zarobił drugą żółtą kartkę i w konsekwencji tego czerwoną i osłabił nasz zespół. Ale pozostała na boisku dziesiątka dała sobie radę...
Wyniki niedzielnych wyborów do sejmu i senatu w Miasteczku nie są żadnym zaskoczeniem. Głosujący w samym Kazimierzu i na terenie gminy oddali swe głosy na Prawo i Sprawiedliwość, która to partia jest liderem tych wyborów w Polsce.
W ubiegły wtorek przed kościołem świętej Anny dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy mecenasów Centrum Sztuki Sakralnej, które działa w tym właśnie kościółku przy Lubelskiej. Zebrani mieli okazję uczestniczyć także w wernisażu wystawy twórcy Sceny Plastycznej KUL, Leszka Mądzika, zatytułowanej "Sacrum w fotografii Leszka Mądzika".
W Kazimierzu powraca usługa bezprzewodowego dostępu do Internetu. Teraz wszyscy mieszkańcy, w promieniu ok. 2 km od Rynku, będą mogli korzystać z dostępu do sieci bez konieczności posiadania telefonu. Wystarczy prosty zestaw instalacyjny i opłata abonamentowa - niższa niż w TP.
W Kazimierzu już od niedzieli panuje jesień. Trochę się pospieszyła - kalendarz pokazywał wtedy jeszcze lato, słońce przygrzewało, a liście na drzewach dotąd są jeszcze zielone... Jesień przyszła na VII Święto Jesieni i... już została.
Koncert Jeana Michaela Jarre’a uświetnił gdańskie obchody 25 - tej rocznicy powstania Solidarności. W Kazimierzu położonym raczej na uboczu wielkiej polityki także czci się pamięć bohaterów Sierpnia ’80. W miejscowym gimnazjum nauczyciele historii przygotowali wystawę okolicznościową prezentującą pamiątki z tamtego okresu.
Szczególnie zajadli przeciwnicy naszych polityków mają teraz szansę wyrównać rachunki. Zemsta będzie słodka. A wszystko za sprawą nowej edycji Kazimierskiej Krówki... Wyborczej, jaką tuż przed wyborami przygotował dla gości swojej piekarni Cezary Sarzyński.
...kibice mogą być niezadowoleni. Szczególnie z dwóch ostatnich spotkań, które Orły mogły bez większych problemów wygrać, a nie wygrały...
Kto się połapie w kazimierskiej medycynie? Miejscowi z Kazimierza Dolnego wiedzą, że w dni wolne od pracy chorować im nie wolno. Ludność okoliczna, spoza miasteczka, może takiej wiedzy nie posiadać i jeśli da się na przykład ugryźć szerszeniowi lub w jakikolwiek inny sposób narazi na szwank swoje zdrowie, to mu biada. W takiej samej sytuacji są tłumy turystów ściągające w weekendy do miasteczka.
Nalewka kojarzy się ze spiżarnią, a dokładnie z apteczką szlacheckiego dworku. Jej staropolska tradycja - do niedawna zapomniana - powoli powraca do łask. Przyczynia się do tego między innymi cykliczna impreza znana pod nazwą Turnieju Nalewek Kresowych, której ósma edycja miała miejsce w ubiegły czwartek Kazimierzu nad Wisłą.
Stanęła na Górach w dziesiątą rocznicę Okrągłego Stołu. Zaprojektowana przez Rudolfa Buchalika doskonale wpisuje się w polski krajobraz. Postać Chrystusa Frasobliwego z troską pochyla się nad zawikłaną historią Polski i nad jej bohaterami. Biała wysoka kolumna - kapliczka przy dworku Walencja.
Kazimierz Dolny zwyciężył w konkursie "Perły i perełki Lubelszczyzny" organizowanym od dwóch lat przez Kurier Lubelski i Radio Lublin. Akcja odbywała się pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
Już za momencik! VIII Konkurs Nalewek Kresowych odbędzie się 15 września b. r. w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Powracamy do magicznego miasteczka na prośbę twórców i admiratorów nalewek.
Dom Barbary i Cezarego Sarzyńskich przygotował swoim gościom niezwykłą niespodziankę - w sali na piętrze w piątkowy wieczór 9 września br. występowała solistka Opery Warszawskiej i Filharmonii Narodowej - pochodząca z Lubelszczyzny Agata Marcewicz Szymańska.
W niedzielę 18 września na nadwiślańskich przedmieściach Kazimierza Dolnego przed Muzeum Przyrodniczym odbędzie się VII już edycja Święta Jesieni. Głównym punktem programu będzie doroczna wystawa „Z lasów, pól i ogrodów”.
Czterdziestoosbowy chór z Lublina Gospel Rain w kazimierskim Kościele Farnym wyśpiewał w ostatnią niedzielę sierpnia wspaniały koncert chwały. Zespół podczas prawie dwugodzinnego występu uwielbiał Jezusa poprzez muzykę i świadectwo wiary.
Nadgraniczny Cieszyn gościł u siebie pod koniec sierpnia delegacje z 24 zabytkowych miast Polski zrzeszonych w Bractwie Młodych Miłośników Starych Miast, w tym delegację z Kazimierza nad Wisłą. Jubileuszowy X zjazd Bractwa miał miejsce po obu stronach Olzy.
Doczekaliśmy się wygranej w wykonaniu naszych Orłów. Czekaliśmy trzy kolejki, w czwartej nasze marzenia się spełniły. W powiatowych derbach pokonaliśmy Cisy Nałęczów 2-0.
W Kamienicy Celejowskiej jeszcze przez cały wrzesień oglądać można wystawę obrazów krakowskiego artysty awangardowego - Zbigniewa Warpechowskiego. Jego obrazy - kompozycyjnie skłębione, bujne, ekspresyjne i pełne aluzyjnej metaforyki, w których realność i fantastyka przenikają się wzajemnie - starają się oddać istotę ludzkiego losu.