Na wystawie zaprezentowano gazety, wydawnictwa, ulotki, wydawnictwa podziemne, zdjęcia, plakaty, a nawet banknoty - bardzo ciekawe pamiątki pochodzące z prywatnych zbiorów twórców wystawy - pana Marcina Pisuli i pani Ewy Piskorek, a także przedmioty z tamtego okresu wypożyczone od kazimierzaków. Eksponaty ułożono tematycznie - pierwsza Solidarność, stan wojenny, pamiątki po PRL - u lat 80 - tych, wybory 89 roku.
W uroczystości otwarcia uczestniczyli przedstawiciele władz miasta z burmistrzem na czele oraz przewodnicząca Solidarności z Puław - pani Pawełczak. Po części oficjalnej - zaprezentowano film o powstaniu Solidarności w Polsce " Drogi do niepodległości".
Wystawa umieszczona w auli szkolnej przez bardzo krótki, bo zaledwie trzydniowy okres swojej prezentacji - cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. W końcu to przeszłość im najbliższa, obecna dotąd w ich rodzinach. Wystawa stanowiła więc pretekst do rodzinnych wspomnień - domowych lekcji historii. Przecież i tu w Miasteczku, mimo pozostawania raczej w cieniu wielkiej polityki, gdzie - zdawałoby się- czas płynie wolniej, niż gdzie indziej - w roku osiemdziesiątym ubiegłego stulecia powstawały pierwsze koła Solidarności - w szkole, w muzeum czy w gospodarce komunalnej. Tu także toczyła się wojna o krzyże w szkole. Stąd również internowano związkowców w czasie stanu wojennego. Jest więc co wspominać.
Warto pokusić się o utrwalenie tamtych wydarzeń w Miasteczku w formie rzetelnego opracowania, by " czas nie zatarł śladu..." Wystawę w gimnazjum można potraktować jako zachętę do zbierania dla tego przedsięwzięcia materiałów.
Również ciepło Cię pozdrawiam!!!
Poza tym wystawa doskonale oddaje ideę sentencji "Przeszłość - Przyszłości", zamieszczonej przez ks. Izabelę Czartoryską na Świątynii Sybilli. Czy Pamięć da nam siły dla budowy leopszej Przyszłości?