Trzy krzyże znowu w Parchatce

Skomentuj (18)

Ufundowane przez księżną Izabelę dla upamiętnienia jej ulubienicy Zofii z Matuszewiczów Kickiej dominowały nad okolicą jeszcze w latach czterdziestych ubiegłego stulecia. Potem ślad po nich zaginął. Trzy krzyże. Po latach powróciły na parchackie wzgórze.

Zapomniana historia odnaleziona przez Andrzeja Pawłowskiego w bibliotecznych woluminach dzięki wspólnej inicjatywie miejscowych miłośników kazimierskiej ziemi miała szansę zmaterializować się w postaci ogromnych dębowych krzyży, które powróciły na swoje miejsce, gdzie przed laty wystawiła je puławska księżna na pamiątkę swojej młodo zmarłej wychowanki Zofii Kickiej i jej dwóch malutkich córeczek.

 

W dzieło rewitalizacji parchackiej Góry Trzech Krzyży włączyły się różne środowiska – w tym proboszcz parafii kazimierskiej.
- To jeden z najpiękniejszych widoków na przełom Wisły. Stąd pomysł na powrót krzyży ufundowanych przez księżnę Czartoryską - mówi ks. Tomasz Lewniewski, proboszcz parafii pod wezwaniem św. J. Chrzciciela i Bartłomieja w Kazimierzu i szef Fundacji "Kazimierska Fara”.

Projekt krzyży przygotował profesor wydziału architektury Politechniki Warszawskiej Konrad Kucza Kuczyński, który w kwietniu 2005 r. wraz ze swymi studentami zorganizował w Kazimierskim Ośrodku Kultury wystawę projektów rewitalizacji Góry Trzech Krzyży w Parchatce.

- Krzyże będą miały po 7 metrów. Ich układ i wysokość nawiązują do krzyży na Golgocie. Środkowy ma kształt tzw. krzyża Jana Pawła II - mówił wiosną tego roku ks. Lewniewski w wywiadzie dla Dziennika Wschodniego. Kiedy przyszło do realizacji – wysokość krzyży uległa zmianie i na parchackiej górze stanął jeden ogromny ośmiometrowy półtonowy krzyż stylizowany na pastorał papieski i dwa mniejsze po jego bokach.

 

Montowanie krzyży, przygotowanych w warsztacie ciesielskim Edwarda Czarneckiego Uściążu, miało miejsce na początku obecnego weekendu – 6 października w piątek – dzień śmierci Chrystusa. Na wzgórze w Parchatce zajechały dwie jednostki straży pożarnej z Bochotnicy i Wierzchoniowa i około 20 mężczyzn mocowało się z dębowymi balami krzyży księżnej Izabeli. Akcja trwała ponad dwie godziny. I już stoją – widoczne z trasy Puławy Kazimierz zarówno od strony miasta księżnej jak i Kazimierza. Jeżeli znajdą się środki na zamontowanie na ramionach krzyży baterii słonecznych – dębowa instalacja widoczna będzie również nocą.

 

- Wydaje się, że odtworzenie tego miejsca byłoby niezwykle cenne nie tylko w wymiarze religijnym - jako swoista katecheza XXI wieku - ale też rekreacyjnym, turystycznym - mówi Andrzej Pawłowski, który odkrył na nowo historię tego miejsca i jego patronki. - Gdyby jeszcze odtworzyć elementy ogrodu u podnóża gór, zrekonstruować kapliczkę i świątynię dumania - to mielibyśmy atrakcję turystyczną na całą Polskę. Ale już dziś wędrówka śladami pewnej damy jest fascynująca.

 

Jak tam trafić? Możemy podejść głównym wąwozem z Parchatki do Zbędowic i na samej górze przed asfaltową ulicą skręcić prawo w polną drogę, która poprowadzi nas prosto do punktu widokowego na przełom Wisły. Inna droga - jadąc z Puław wysiadamy na ostatnim przystanku w Parchatce i pomiędzy zabudowaniami odnajdujemy przejście prowadzące do dwóch malowniczych wąwozów - droga w lewo doprowadzi nas do tego urokliwego miejsca.

Uroczystość poświecenia krzyży odbędzie się w najbliższym czasie – najprawdopodobniej w ramach Tygodnia Papieskiego.

 

Fot. Andrzej Pawłowski

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2024.
Pokaż stopkę