Archiwum - sierpień 2014
Willa pod Wiewiórką zaprasza na spotkanie z poetą, który uwiecznił Dom Marii i Jerzego w jednym ze swoich wierszy. Kim jest ten autor, który o Kazimierzu nie tylko pisze, ale i śpiewa?
Wpadająca w ucho piosenka i świetnie nakręcone video potęgują sympatię do jednostki, która w Kazimierzu i tak jest postrzegana bardzo pozytywnie. Za sprawą ostatniego teledysku Dziadów Kazimierskich o naszej OSP znowu stało się głośno.
Historyczne wydarzenie sportowe w Polsce. 23 dni siatkarskich emocji. 103 mecze, także z udziałem Polaków. Już w sobotę 30 sierpnia rozpoczną się Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014. Zapraszamy do Kazimierskiej Strefy Kibica w Rynkowej.
We Francji określono ją jako la voix noire et au costume blanc – czarny głos w kostiumie. W piątek 29 sierpnia na Wakacyjnej Scenie Bluesa w hotelu „Zajazd Piastowski” w Kazimierzu Dolnym wystąpi Magda Piskorczyk.
Do kazimierskiej szkoły przez ocean? Czemuż by nie? Różne są przecież drogi z wakacji. Tegoroczna edycja Festynu na zakończenie lata w Bibliotece Publicznej upłynęła pod hasłem „Dotkniecie Oceanu”.
W najbliższą sobotę, w budynku Synagogi w Kazimierzu Dolnym będziemy mogli posłuchać „Melodii hebrajskich” w wykonaniu Marcina Króla i Karoliny Hordyjewicz. Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00.
Podniesione głosy i wzajemne zarzuty. We wtorkowy wieczór odbyło się spotkanie w sprawie wyjaśnienia sporu, który zrodził się po koncercie Budki Suflera w Mięćmierzu na początku sierpnia. Czy udało się ustalić, co się wtedy naprawdę wydarzyło?
Lubelska Izba Lekarska przy wsparciu Naczelnej Rady Lekarskiej w Warszawie po raz drugi zaprasza lekarzy z całej Polski na wspólne fotografowanie Lubelszczyzny do Kazimierza Dolnego. II Ogólnopolski Plener Fotograficzny Lekarzy już we wrześniu.
Dwa malownicze miasteczka położone na przeciwległych brzegach Wisły łączy już nie tylko współpraca filmowa. Po raz pierwszy w kazimierskim Muzeum Nadwiślańskim wystąpili profesorzy oraz uczestnicy XIII Janowieckich Interpretacji Muzyki im. Jakuba Walaska. Organizatorzy zapowiadają, że to dopiero początek muzycznej współpracy pomiędzy Kazimierzem i Janowcem.
Wrzesień zbliża się wielkimi krokami. A to oznacza, że tegoroczne wakacje dobiegają końca. Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym tradycyjnie już zaprasza wszystkie dzieci na festyn – tym razem pod hasłem „Dotknięcie Oceanu”.
Festiwal Pardes zakończył się niezwykłym muzycznym akcentem. W kazimierskiej Synagodze wystąpiła Kapela Brodów, która przeniosła publiczność daleko w przeszłość, na wesele żydowskie odbywające się w polskiej wsi.
Czy mówiąc „Cygan” możemy kogoś obrazić? Jak wiec powinniśmy mówić: Cyganie czy Romowie? Skąd wzięli się Romowie w Polsce? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących narodu romskiego poznali uczestnicy spotkania z Agnieszką Caban w ramach Pardes Festivalu.
„Jadą Cyganie wielu wozami” to cykl spotkań w ramach Pardes Festivalu poświęconych tradycji i kulturze romskiej. Częścią projektu był koncert muzyki cygańskiej w Synagodze.
Czwartek czwarty dzień Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską upłynął pod hasłem wirtualnych podróży z Kazimierza do kolonii artystycznych. Tym razem do Niemiec, ale z przystankiem w Wiedniu Gustawa Klimta.
„Miasto, miasteczko, wieś” to tytuł prezentacji multimedialnej, która odbyła się w ramach Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską. Podczas spotkania promowany był album fotograficzny pt. „Świat utracony”, który już niebawem zostanie wydany.
Wystawa, która już od pewnego czasu jest dostępna dla zwiedzających tym razem została zaprezentowana w nieco inny sposób. W środowe przedpołudnie w Muzeum Nadwiślańskim uczestnicy Pardes Festival udali się na spacer po wystawie „Chaim Goldberg. Powrót do Kazimierza nad Wisłą”. Sposobności podziwiania interesującej ekspozycji towarzyszył wykład Pani Doktor Renaty Piątkowskiej.
Przed nami ostatni z tegorocznych Letnich Koncertów Organowych, które tradycyjnie odbywają się w kazimierskiej farze. Tym razem na zabytkowych organach zagrają Federica Ionnela i Silvio Celeghin. Koncert już w najbliższą sobotę, 23 sierpnia.
Przedstawiające Rynek, Zamek oraz liczne wówczas spichlerze. Kolorowe, czarno – białe, czy będące reprodukcją obrazów. Wszystkie niezwykle piękne, przenoszące oglądających ich ludzi do malowniczego Miasteczka z początku XX w. Pierwszego dnia Pardes Festival odbyła się prezentacja multimedialna pocztówek przedstawiających dawny, tak różny od współczesnego Kazimierz nad Wisłą.
W Kazimierzu Dolnym trwa właśnie druga edycja Pardes Festival. W budynku dawnej Synagogi, przy ulicy Lubelskiej odbyła się uroczysta inauguracja festiwalu. Przed nami mnóstwo ciekawych Spotkań z Kulturą Żydowską.
Już w najbliższą sobotę, 23 sierpnia w Galerii Klimaty w Mięćmierzu otwarta zostanie wystawa fotografii Sergiusza Sachno pt. „Nagi Cień”. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 16.00.
Zaskakująco, muzycznie i… smacznie. Tak było w poniedziałkowe popołudnie podczas romskiego prologu przed rozpoczynającym się jutro Pardes Festival. Dni spotkań z kulturą żydowską oraz okazjonalnie z kulturą romską rozpoczęły się mocnym uderzeniem. A przed nami cały tydzień kolejnych atrakcji.
10 sierpnia br. zmarła Danuta Wierzbicka - wybitna, znana i ceniona artystka mocno związana z Kazimierzem Dolnym…
Warsztaty Archeologii Doświadczalnej już od dziesięciu lat odbywają się corocznie na Grodzisku Żmijowiska, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Jakie były tegoroczne, rocznicowe warsztaty? I dlaczego warto odwiedzić to otwarte muzeum tematyczne? O tym poniżej…
Weekend w Kazimierzu Dolnym, to za każdym razem moc atrakcji. Co spośród nich wybrać? My w ostatnią sobotę zdecydowaliśmy się pójść na koncert z cyklu Wakacyjna Scena Bluesa do Hotelu „Zajazd Piastowski”. Jak było? Wspaniale!
Jeszcze tylko przez kilka dni oglądać można wystawę prac Piotra Fąfrowicza, która dostępna jest dla zwiedzających w Galerii Klimaty w Mięćmierzu. Dla dzieci organizatorzy przygotowali dodatkową niespodziankę…
Kilkadziesiąt osób zgromadzone w piątkowe, świąteczne popołudnie w Kuncewiczówce miało okazję przeżyć coś niezwykłego. Wybitna aktorka Zofia Kucówna czytała "Listy do Jerzego" autorstwa Marii Kuncewiczowej. Było podniośle, czasami zabawnie, a przede wszystkim – bardzo wzruszająco.
Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza od 19 do 23 sierpnia 2014 r. na wyjątkowe wydarzenie kulturalne, Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym.
Projekt „Kino za Rogiem” realizowany w ramach tegorocznego Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi będzie miał ciąg dalszy. Co to oznacza? W Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki będzie działało „kino”! Najbliższy seans już w sobotę, 16 sierpnia…
Kazimierska Synagoga gości różnorodnych artystów, za każdym razem są to jednak wspaniali muzycy. Tym razem na maleńkiej scenie wystąpi Teresa Mirga, która zaprezentuje pieśni cygańskie.
W dniach 19-21 sierpnia w nadwiślańskim Miasteczku zagości muzeum na kółkach. W ramach festiwalu Pardes – Spotkania z kulturą żydowską będzie można obejrzeć interaktywną wystawę edukacyjną przygotowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich.
Już w najbliższy weekend w kazimierskiej Synagodze odbędzie się koncert skrzypcowy Marcina Króla. Usłyszymy m.in. utwory Niccolo Paganini, Henryka Wieniawskiego oraz Jana Sebastiana Bacha.
„Mocna kawa wcale nie jest taka zła” Aleksandra Pietrzaka to film, który wygrał tegoroczny Niezależny Konkurs Filmów Krótkometrażowych organizowany w ramach Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
W strugach deszczu, jak i w męczącym upale. Wyposażeni w mapki i ogromny zapał aktywnych turystów jeździli od miejsca do miejsca, kosztując przy okazji lokalnych produktów. Gubiąc drogę, łapiąc kapcia w oponie czy padając ze zmęczenia, niestrudzenie zbierali pieczątki z oznaczonych miejsc. Rajd po Produkt Lokalny zorganizowany przez LGD Zielony Pierścień dobiegł końca.
Szarość nuda? Niech je szlag! Wkładaj buty! Bieg na szlak! Ponad 300 osób zastosowało się w tym roku do tej rady i stanęło na starcie II Biegu Szlak Trafi w Parchatce. Najwięcej – ponad 200 osób – wystartowało na dystansie 14 km.
Na Wakacyjnej Scenie Bluesa w Hotelu „Zajazd Piastowski” w sobotę 16 sierpnia usłyszymy dwie propozycje muzyczne. Tego wieczoru wystąpią Łukasz Jemioła oraz zespół Levi.
Zapraszamy na drugą edycję Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską, 19-23 sierpnia 2014 w Kazimierzu Dolnym.
Film Jana Komasy "Miasto 44" to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Swoją prapremierę miał 1 sierpnia – zaprezentowano go wielotysięcznej widowni na Stadionie Narodowym z okazji 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie wciąż budzi emocje, prowokuje do skrajnych ocen. Jaki jest film o nim opowiadający?
Na rynku księgarskim pojawiło się nowe wydawnictwo związane z Kazimierzem Dolnym. To album fotografii „Kazimierz Dolny w fotografiach Adama Bujaka i Marcina Bujaka ”. Jego promocja odbyła się w kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki w czasie Dwóch Brzegów.
Jeżeli chcecie poczuć choć namiastkę prawdziwie lokalnych smaków i zobaczyć piękno ludowego rzemiosła, polecamy V Festiwal Produktu Lokalnego w Nałęczowie.
Do niedzieli – o ile aura pozwoli – oglądać będzie można niezwykłą podniebną galerię nad rzeką Grodarz – V Kanał Sztuki. Wystawa organizowana jest co roku przy okazji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi przez miejscowe środowisko artystyczne.
Ósma edycja festiwalu dobiega końca. Podczas uroczystego zamknięcia zobaczymy premierowo „Kapitał ludzki”.
Skrzydła. Odwieczne marzenie ludzkości. Wolność i radość. Z takiej perspektywy zobaczyć Kazimierz? Czemuż by nie?
„Zrywa się wiatr”, „Bellę i Sebastiana” oraz „Pojmani” to weekendowe propozycje z repertuaru Monolith Films, które znalazły się w programie Dwóch Brzegów.
Piątek na Dwóch Brzegach wypełnią spotkania. W Kazimierzu Dolnym pojawią się m.in. Paweł Pawlikowski, Małgorzata Szumowska i Janusz Zaorski.
Rozpoczęły się dokładnie rok temu, w wakacje właśnie. Przyciągają stałe grono osób chcących poznawać nowe techniki i… nowych ludzi. Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki zaprasza na warsztaty manualne, które odbywają się co dwa tygodnie we wtorki.
W plenerowym Empiku codziennie odbywają się spotkania z ciekawymi gośćmi. Dziś do Kazimierza Dolnego zawitała Małgorzata Potocka, która promuje swoją książkę pt. „Obywatel i Małgorzata”.
Kubrick, Pawluśkiewicz, Kucia – na Dwóch Brzegach nie zabraknie dziś wielkich nazwisk.
Nie tak dawno obchodziliśmy okrągłą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zainteresowanie tymi wydarzeniami w mediach odzwierciedla ogólną tendencję fascynacji historiami z czasów II wojny światowej. Podczas spotkania w salonie Empik fenomen tego zjawiska objaśniał Jarosław Sokół, autor scenariusza do serialu „Czas honoru” oraz trylogii o tym samym tytule.
Język daje nam radość. Język daje nam przyjemność. Rozmawiamy nie po to, żeby coś budować, nie dlatego, żeby walczyć z kimś, nie dlatego, żeby spełniać rytuały, tylko żeby było nam ze sobą dobrze. I właśnie tak było podczas godziny z Bralczykiem w kazimierskim salonie Empik.
Jedną z głównych sekcji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest retrospektywa aktorska „I Bóg stworzył aktora…”. Gościem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu jest Andrzej Chyra.
Wyrabia się go ręcznie z pszennej mąki z dodatkiem masła i mleka. Przed pieczeniem pokrywa się go pokrojoną w grubą kostkę cebulą z makiem. Taki placek – cebularz lubelski – jako 37. produkt z Polski zyskał w końcu oczekiwaną unijną ochronę.
Szarość nuda, niech je szlag! Wkładaj buty, bieg na szlak! – A jeśli już nie bieg, to przynajmniej kibicowanie. W sobotę 9 sierpnia wystartuje druga edycja Biegu Szlak Trafi.
Niewidomy operator, polski Dante Alighieri, zderzenie biednych i bogatych – środa na Dwóch Brzegach to kolejny dzień pełen atrakcji.
Przez cały tydzień w „Kinie Pod Srebrną Gwiazdą” publiczność Dwóch Brzegów będzie oglądać sztuki Tadeusza Różewicza w adaptacji Teatru TV. Sprawdzimy, jak z teksty mistrza interpretowali Kazimierz Kutz, Stanisław Różewicz, Jerzy Grzegorzewski, Andrzej Barański i Krzysztof Kieślowski.
Lekcje kina odbywające się w ramach Festiwalu Dwa Brzegi to wyjątkowe spotkania z wybitnymi twórcami. Jedną z nich poprowadził nagrodzony Oscarem scenograf - Allan Starski.
Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierska Fara” i wydawnictwo Gaudium zapraszają na promocję nowego albumu pt. „Kazimierz Dolny w fotografiach Adama Bujaka i Marcina Bujaka ”.
W "Kinie za Rogiem” filmy zarówno dla dzieci jak i koneserów polskiej kinematografii. Oryginalny projekt rozpoczął swoją działalność po dwóch stronach Wisły.
Czego szuka w kinie Andrzej Chyra? Co charakteryzuje twórczość Leosa Caraxa? Jakie utwory grają Dziady Kazimierskie? Odpowiedzi na te pytania już dziś na Dwóch Brzegach.
Polonez zarezerwowany tylko dla pasjonatów i melomanów? Nic bardziej mylnego. Marcin Masecki udowodnił, że można z powodzeniem połączyć tradycyjne melodie z współczesnymi trendami, otrzymując dzięki temu niezwykle interesującą nową jakość.
Dla smakoszów będących jednocześnie miłośnikami dwóch kółek mamy nie lada gratkę: w dniach 8-9 sierpnia odbędzie się Rajd Rowerowy po Produkt Lokalny organizowany przez Lokalną Grupę Działania „Zielony Pierścień”. Zgłoszenia do 6 sierpnia.
Początek retrospektywy Małgorzaty Szumowskiej, polonezy na Dużym Rynku, premiera islandzkiego „Metalhead”, jamajskie „Pieśni odkupienia” i Allan Starski zdradzający tajniki pracy scenografa –tak zaczynamy tydzień na Dwóch Brzegach.
150 lat temu na stokach warszawskiej cytadeli stracono Romualda Traugutta, ostatniego dyktatora powstania styczniowego. W Kazimierzu pod tablicą upamiętniającą kazimierskich powstańców styczniowych złożono wiązanki kwiatów.
Niedziela w Mięćmierzu upłynęła pod znakiem poezji Bolesława Leśmiana w nowej muzycznej odsłonie Andrzeja Struga i Stanisława Soyki. Na koncert w Galerii Klimaty przybyły tłumy.
Dziś ruszają tradycyjne prelekcje Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego na temat Miasteczka organizowane w czasie Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Jeszcze w tym roku w KOKPiT, niedługo już we własnej nowej siedzibie.
Pierwszy dzień Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi zakończył magiczny koncert na scenie pod gołym niebem. Na kazimierskim Rynku pod batutą Adama Klocka wystąpiła Młoda Polska Filharmonia.
- Drodzy Państwo! Zaczynamy! O 16.30 rusza otwarcie. Pierwszy, drugi, potem trzeci, czwarty, piąty, szósty i tak do setnego, bo 107 filmów pełnometrażowych, bardzo dużo, bo 61 filmów krótkometrażowych w konkursie, ale także inne filmy dokumentalne w sekcji „Na krótką metę”. Zaczynamy! – mówi Grażyna Torbicka na zakończenie konferencji prasowej pierwszego dnia festiwalu.
Niezidentyfikowane osobniki z torbami na głowach żołnierskim krokiem maszerują przed siebie. Zbliżają się do Pana Jajo, porywają go i przenoszą w niewiadomym kierunku. Sceny z planu filmowego? Nie, to warsztaty Kazimierskiej Akademii Fotografii, które poprowadził Tomek Sikora.
Złota Palma z Cannes na otwarcie, początek retrospektywy Pirjo Honkasalo, Młoda Polska Filharmonia z najpiękniejszymi tematami filmowymi na kazimierskim Rynku. W mieście gdzie nie ma kina, zaczyna się święto X muzy.
Syrena kazimierskiej Ochotniczej Straży Pożarnej przypomniała Kazimierzowi o 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Dziś mija 70 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Kazimierz – jak i cała Polska – uczci tę rocznicę. Spotkamy się o 16.55 pod studnią na Rynku.
Tradycyjne polskie zioła, choć przez lata zastępowane były innymi przyprawami z różnych zakątków świata, powoli wracają do łask. Gdzie ich szukać? I do czego je wykorzystać? Tego dowiedzieć się można podczas tegorocznych Warsztatów Archeologii Doświadczalnej na Grodzisku Żmijowiska.
Archiwum
-
2025
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003