Archiwum - wrzesień 2007

7 października 2007 r. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Puławach zaprasza miłośników wycieczek rowerowych na ostatnią w tym roku wycieczkę rowerową połączoną z przejazdem kolejką wąskotorową na trasie: Nałęczów- Wąwolnica-Karczmiska.
Kilka dni temu w Urzędzie Miasta w Kazimierzu Dolnym odbyło się spotkanie, które miało na celu próbę posumowania tegorocznego Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Rozpoczęto też planowanie kolejnej edycji tego festiwalu, który jak uważają organizatorzy, był sukcesem.
Bóbr europejski dawniej występował w całej strefie umiarkowanej Europy i Azji. Teraz wyginął w wielu regionach naszego kontynentu i został objęty częściową ochroną. Ale w okolicach Kazimierza bobry mają się świetnie. I wchodzą w szkodę rolnikom.
Według wyników badania Megapanel PBI/Gemius grupę Nocowanie.pl, do której należy również KazimierzDolny.pl, odwiedziło w lipcu br. 481 951 użytkowników; wygenerowali oni 5 089 451 odsłon.

Lato… i po lecie…

Podczas tegorocznego lata w Kazimierzu Dolnym gościło wiele ważnych osobistości, odbywały się różnorodne imprezy, które przyciągały tłumy turystów i mimo dość zmiennej pogody sezon ten można chyba zaliczyć do udanych…

Święto Królowej

Niekwestionowaną i długoletnią królową środowiska artystycznego Kazimierza Dolnego jest Danuta Wierzbicka W sobotę, 29 września 2007 r., o godz. 16.00, Wierzbicka wspólnie z przyjaciółką z czasów studiów Ewą Zarzycką otwiera swoją wystawę w Galerii Sztuki Współczesnej Domu Michalaków.

Już jesień?

Choć kalendarz nieubłaganie pokazywał jesień, a i sam wrzesień od początku to potwierdzał, pierwszy dzień jesieni powitał piękną letnią pogodą turystów, którzy przyjechali do Kazimierza na Święto Jesieni.
23 września władze i mieszkańcy powiatu puławskiego uczcili - po raz pierwszy tak uroczyście - 68 rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Uczestnicy puławskiej uroczystości obejrzeli widowisko historyczne „Kresy w czerwieni”, a następnie wzięli udział w odsłonięciu kamienia poświęconego bohaterom AK, BCh, NSZ, WiN i Sybiru przez budynkiem Starostwa.
Mimo tego, iż wrzesień ma się już ku końcowi, w większości szkół dzieci nadal nie mają mundurków. W Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym jednolite stroje prawdopodobnie pojawią się na początku października, wtedy też noszenie ich stanie się obowiązkiem każdego ucznia.
Kazimierska Ochotnicza Straż Pożarna jest obok OSP Nałęczów najstarszą jednostką na terenie powiatu puławskiego. 16 września świętowała swój setny jubileusz służby miastu i okolicy w myśl zasady „Pod patronatem świętego Floriana Bogu na chwałę – ludziom na pożytek”.
15 września br. na rynku w Kazimierzu Dolnym odbyła się aukcja obrazów, które kazimierscy artyści ofiarowali na rzecz hospicjum w Puławach. Łącznie udało się zebrać blisko 13 tysięcy złotych.
Ponad 80 nalewek pasjonaci tej staropolskiej sztuki zgłosili do XII Turnieju Nalewek, który już po raz czwarty miał miejsce w Kazimierzu – w tym po raz trzeci – w Knajpie U Fryzjera. Większość konkursowych laurów – zdobyła lubelska pigwówka panieńska.

W Kuncewiczówce trwają wrześniowe rozważania na temat dramatycznej historii Polski XX w. Zakończy je promocja najnowszej książki Bohdana Królikowskiego pt. "Akt oskarżenia". Spotkanie autorskie wybitnego pisarza i historyka rozpocznie się w sobotę, 29 września 2007 roku o godz. 17.00

23 września br. o godz. 20.00 w janowieckiej Stodole koło Dworu prezentowane będą dwa filmy - klasyczne produkcje kinematografii reprezentujące dwa różne style i odmienne estetyki - tak by trafić do jak najszerszej publiczności: „Nosferatu, symfonia grozy” z 1922 r. i „Gorączka złota” z 1925 r. Wstęp wolny.

Dzień krwi i chwały

1 września, w 68’ rocznicę wybuchu II wojny światowej, ogłosiliśmy „List do miasta Warszawy” Marii Kuncewiczowej oraz „List otwarty do Marii Kuncewiczowej” Wandy Heblewskiej. Obecnie publikujemy wzruszający esej Marii Kuncewiczowej poświęcony legendarnemu prezydentowi Stefanowi Starzyńskiemu i Warszawie.

Toruńscy radni rozliczają organizatorów Lata Filmów z efektów tej letniej imprezy, która - jak się okazało - nie promuje Torunia tak, jak wcześniej promowała Kazimierz nad Wisłą. Pisze o tym Gazeta Wyborcza w Toruniu.

Kresy w czerwieni

W niedzielę 23 września o godz. 16.00 w Parku Czartoryskich w Puławach odbędzie się widowisko historyczne "Kresy w czerwieni". Uświetni ono powiatowe i miejskie obchody 68 rocznicy napaści ZSRR na Polskę.
Najlepsze drużyny Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu puławskiego wystartują w niedzielę 23 września w Powiatowych Zawodach Sportowo - Pożarniczych na stadionie MOSiR w Puławach. Strażacy będą rywalizowali w dwóch konkurencjach - sztafecie pożarniczej z przeszkodami oraz w ćwiczeniu bojowym. Początek imprezy o godz. 9.30.

Kazimierz piąty

Balonowym Mistrzostwom Polski, które na początku września odbywały się w Nałęczowie, towarzyszył kilkudniowy Festyn – Turniej Gmin „Krainy Lessowych Wąwozów”.

Temat losów londyńskiej Polonii, do której swego czasu należeli Maria i Jerzy Kuncewiczowie, przybliży gościom Kuncewiczówki "legenda emigracji" - pianistka i pisarka Maria Drue. Będzie ona gościem Domu Kuncewiczów w najbliższą sobotę, 22 września 2007 r. o godz. 17.00.

Obrazy obok książek

W Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej 14 września 2007 r. odbyło się otwarcie wystawy puławskiego artysty malarza Wojciecha Kosteckiego.
Mimo ulewnego deszczu nie oparli się urokowi Kazimierza Dolnego i już z pokładu statku filmowali magiczną panoramę nadwiślańskiego miasteczka. W piątek, 7 września do krainy lessowych wąwozów zawitała grupa 25 dziennikarzy z dziewięciu krajów Europy.
W kazimierskiej synagodze w najbliższy wekeend odbędzie się II edycja Festiwalu Kultury Jidysz - po raz pierwszy w Kazimierzu nad Wisłą. Poniżej - program.
Od 5 do 9 września w Nałęczowie trwały Balonowe Mistrzostwa Polski. Z uwagi na deszczową pogodę udało się rozegrać jedynie 11 konkurencji w czterech lotach. Ci, którzy planowali podziwiać balony na nałęczowskim niebie nie powinni się jednak czuć zawiedzeni – nocne pokazy balonów były naprawdę niezwykłym widowiskiem!

Święto Jesieni

W niedzielę 23 września 2007 r. Muzeum Przyrodnicze, Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym wspólnie z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli już po raz dziewiąty organizują imprezę pod hasłem "Święto Jesieni".

Woda opada

W związku z przedłużającymi się intensywnymi opadami deszczu podniósł się stan wód nie tylko w rzekach górskich, ale także w Wiśle, która pod Kazimierzem przez całe lato odsłaniała coraz szerzej żółte łachy piasku. Wczoraj woda osiągnąwszy stan 5,5 m zaczęła opadać.
Kazimierscy artyści malarze organizują aukcję obrazów na rzecz budowy hospicjum stacjonarnego w Puławach. W sobotę 15 września o godz. 15.00, biorąc udział w licytacji w Kawiarni Rynkowa, mogą do tej akcji dołączyć się i Państwo.

1 września, w 68. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w Domu Kuncewiczów rozpoczęto czas rozważań na temat jednego z najokrutniejszych konfliktów zbrojnych i jego konsekwencji w historii świata.

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym oraz Firma EKO-GEO CONSULTING Marek Biłyk mają zaszczyt zaprosić na I-wszy warsztat strategiczny z cyklu warsztatów poświęconych rewitalizacji.

Siostry przelały na jego konto ponad 50 tys. zł. Tyle będzie kosztowała eksmisja zbuntowanych zakonnic z domu formacyjnego w Kazimierzu Dolnym.
Na łamach Rzeczypospolitej trwa plebiscyt „Wybieramy 7 cudów Polski”. Wśród nominowanych do cudownej siódemki jest również Kazimierz nad Wisłą. Ja już zagłosowałam, a Ty?

9 września w sali na piętrze Domu Dziennikarza, sąsiadującym z Domem Marii i Jerzego Kuncewiczów, odbędzie się uroczysta premiera filmu „Kaukaski dywanik”, jaki zrealizowano w Kuncewiczówce w ramach letnich warsztatów filmowych. O filmie rozmawiamy z kierownikiem Domu Kuncewiczów – Wandą Konopińską Michalak, autorką scenariusza.

14 września w Knajpie U Fryzjera w Kazimierzu Dolnym po raz dwunasty rozpoczną się wybory najlepszej nalewki. Aby trunek mógł wziąć udział w konkursie, należy go dostarczyć do godziny 17.00 tego dnia.

Cały sierpień trwały archeologiczne prace na grodzisku w Żmijowiskach. Stanowiły one zasadniczy element drugiego etapu projektu „Muzeum Dawnych Słowian”.

Kazimierska Ochotnicza Straż Pożarna liczy sobie sto lat. Od roku 1906 chroni Miasteczko i okolicę przed pożarem, służy pomocą podczas powodzi i innych klęsk żywiołowych, a w czasie uroczystości religijnych i patriotycznych reprezentuje służby mundurowe.
Od lipcowego Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej upłynęło już w Wiśle, która mówiła kiedyś także po żydowsku, wiele wody. Ale taka już natura rzeki. Koncert Chojzes Klezmorim w Kazimierzu nie jest jednak próbą zatrzymania przeszłości – to sięganie po nowe, budowanie nowej tradycji Miasteczka. I zapowiedź kolejnego festiwalu.
Od pożaru dawnego przystanku autobusowego w Kazimierzu Dolnym minęło sporo czasu, a obecny pozostawia wiele do życzenia i raczej nie pasuje do architektury kazimierskiej. Wreszcie pojawiły się konkretne plany budowy nowego obiektu.
35 zawodników z różnych stron Polski, w tym 6 osób z Litwy od 5 do 9 września 2007 r. będzie rywalizować w II Międzynarodowych Zawodach Balonowych o Puchar SPA Nałęczów oraz XXIII Międzynarodowych Balonowych Mistrzostwach Polski. Prezentujemy program tej imprezy w Nałęczowie wzbogacony o I Turniej Gmin Krainy Lessowych Wąwozów, w którym udział wezmą reprezentanci gminy Kazimierz Dolny.
„W Krainie Lessowych Wąwozów” – produkt turystyczny zaproponowany do konkursu organizowanego w ramach największego projektu szkoleniowo - doradczego dla branży turystycznej „Turystyka – wspólna sprawa” – został uznany za najlepszą ofertę turystyczną w województwie lubelskim i jedną z 16 najlepszych w kraju.
W dniach 8 - 9 września br. w Nałęczowie odbędzie się I Turniej Gmin Krainy Lessowych Wąwozów połączony z XXIII Balonowymi Mistrzostwami Polski. Podczas Turnieju sześć gmin weźmie udział w przygotowanych konkurencjach. Zwycięży ta gmina, która najlepiej zaprezentuje swoje walory.

W związku z 68. rocznicą wybuchu II wojny światowej, Kazimierski Portal Internetowy publikuje poniżej nadzwyczaj interesujący „List do miasta Warszawy” Marii Kuncewiczowej napisany w Paryżu w końcu grudnia 1939r. lub początku stycznia 1940r.

Archiwum

Pokaż stopkę