Archiwum - czerwiec 2006

Na klezmerską nutę

Jedne festiwale zamierają. Na szczęście ich miejsce zajmują nowe. Nie roszczą sobie pretensji zastąpić poprzednika. Niosą zupełnie nowe treści, bardziej lokalne, bardziej kazimierskie. klezmerzy.pl już od 11 lipca w Kazimierzu.

Kolejne "Poranki – czytanki" U Fryzjera za nami. Tym razem małym słuchaczom czytała Małgorzata Rożniatowska, Elżunia z serialu „Złotopolscy.

Na granicy światów

W Galerii Letniej otwarto wystawę twórczości Jana Gotarda związanego z Bractwem św. Łukasza i z Kazimierzem. Twórczość tego malarza nosi silne piętno jego  oryginalnej osobowości, co znalazło odbicie w niezwykle sumiennym podejściu do warsztatu, owocującym wirtuozerską techniką, a przede wszystkim mroczną wizją rzeczywistości naznaczonej obsesją śmierci.

Na rzecz maluczkich...

W niedzielę pod bokiem jubileuszowego festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych odbył się w pobliskim Skowieszynku festyn, poprzez który Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Skowieszynek chce promować ideę utrzymania tu małej szkoły.

Wiesław Komasa, jeden z profesorów warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza poprowadzi w pierwszej połowie lipca w Kazimierzu Dolnym warsztaty aktorskie dla dzieci i młodzieży.

Kazimierski rynek opustoszał. Miasteczko ucichło i poszarzało. „Baszty” odjechały w różne zakątki Polski wraz z kolorowymi strojami laureatów. XL Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych dobiegł końca…

Rozpoczął się następny etap Mistrzostw Świata w Piłkę Nożną. Niestety, już bez polskiej drużyny. Fanów futbolu, którzy w tym czasie przyjadą do Kazimierza, na mecze fazy pucharowej zaprasza kawiarnia Rynkowa, gdzie rozgrywki piłkarskie mozna oglądać na dwóch telebimach.
Kolejna kolacja autorska w Walencji miała charakter latynoski. Przygotowywała ją młodzież z Brazylii i Meksyku, goszcząca na Lubelszczyźnie na zaproszenie lubelskich szkół.

Sztandar na stulecie

W najbliższą niedzielę 18 czerwca o godzinie 12:00 na kazimierskim rynku odbędzie się aukcja obrazów kazimierskich mistrzów na rzecz ufundowania sztandaru kazimierskiej straży pożarnej, która w tym roku obchodzi setną rocznicę swego istnienia.
Od 17 czerwca przez pięć kolejnych sobót patio Domu Pracy Twórczej Architekta SARP w Kazimierzu Dolnym wypełni muzyka. Rozpoczyna się cykl koncertów znanych pod nazwą „Muzyczne soboty w Kazimierzu Dolnym”.

Kazimierska sobótka

24 czerwca 2006 roku o godzinie 20.00 z kazimierskiego nabrzeża wyruszy w sobótkowy rejs parowiec Kazimierz Wielki. Główną atrakcją wieczoru będzie występ krakowskiej formacji jazzu tradycyjnego Jazz Band Ball Orchestra i amerykańskiej wokalistki jazzowej Giny Dunn.
W trakcie trwania Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych pojawią się na ulicach Kazimierza młodzi ludzie ubrani w żółte koszulki, którzy będą kwestować na rzecz budowy podjazdu dla uczniów niepełnosprawnych przy gmachu szkolnym na ul. Szkolnej.
W dniach 11 –15 lipca odbędzie się w Kazimierzu Dolnym pierwsza edycja festiwalu „klezmerzy.pl warsztaty & koncerty”, zorganizowanego przez Knajpę U Fryzjera i Kazimierski Ośrodek Kultury, nad którym nad którym to festiwalem Patronat Honorowy objęła Pani Gołda Tencer.

Wały wytrzymają

Przez Kazimierz przetacza się fala wezbraniowa na Wiśle. Ale woda już stopniowo opada. Powódź nam nie grozi.
Pierwszy Dziecięcy Festiwal Piosenki Kazimierza Daczki jest już historią. W ten sposób  przyjaciele tego nauczyciela muzyki, który przez blisko dwadzieścia lat organizował życie  kulturalne Kazimierza, uczcili pamięć swego kolegi.

Mundial w Rynkowej

W piątek ceremonię otwarcia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, a potem mecz Niemcy - Kostaryka i nastepne piłkarskie pojedynki będzie można oglądać na rynku w Kazimierzu.

Nie potrzeba było cudów króla Maciusia, by w Kazimierzu w końcu odnowiono plac zabaw na Małym Rynku. Zwyciężyła demokracja i miłość do dzieci.

„Literatura najwyższej próby. Bez łatwego happy endu, lecz optymistyczna” - pisze w warszawskim miesięczniku „Premiery” Andrzej Dziurdzikowski - „Mamy znakomitego pisarza”. Chodzi o Marka Stokowskiego i jego najnowszą powieść „Samo-loty”.

Puzzle Pani Krystyny

Jest taka artystka, której zainteresowania i talenty układają się w niezwykłe kompozycje. Zaskakuje nieustannie. Trudno zresztą scharakteryzować jej osobowość w kilku słowach. Krystyna Głowniak.

Po południowej ścianie Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym wspina się kwitnące kaprifolium, a na pobliskich rabatach rozwijają się irysy i piwonie... Niestety, trzeba będzie opuścić piękny ogród i niezwykłe muzeum...

Trwają siódme już Dni Wisły - cykl imprez organizowanuych przez Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu Dolnym i poświeconych królowej polskich rzek, a w szczególności jej dopływom. W tym roku dni pod wiślanym hasłem obejmują cały tydzień w dniach od 04 do 10.06.2006r.

Nareszcie punkt!

Po ostatnich dwóch porażkach (0-2 z Piaskovią na wyjeździe i 0-4 ze Stalą u siebie) Orły zdobyły wreszcie punkt. A mogło być lepiej – do szczęścia zabrakło pięciu minut.
Ani Lata Filmów, ani Wysokich Temperatur Filmowych. To już prawie pewne, że w tym roku nie będzie festiwalu filmowego w Kazimierzu. Telewizja Polska oficjalnie wycofała się z jego organizacji i objęła patronatem imprezę we Wrocławiu.

Piękno zbawi świat

W najbliższą niedzielę, 4 czerwca 2006 r. o godz. 17.00 w kościele p.w. św. Anny w Kazimierzu Dolnym otwarta zostanie wystawa fotograficzna pt. „Piękno zbawi świat”. Prezentować ona będzie dorobek twórczy o. Piotra Cholewki – benedyktyna z opactwa św. Pawła w Wisques we Francji.
Przez Kazimierz Dolny wiódł prawdopodobnie szlak Wikingów i Słowian z Bałtyku do Morza Czarnego. Ich śladami płynie teraz łódź "Wělet" z polsko – niemiecką załogą, która w ostatni majowy weekend spotkała się z mieszkańcami Miasteczka.

Archiwum

Pokaż stopkę