Na klezmerską nutę

Skomentuj (2)

zobacz więcej (6)

Jedne festiwale zamierają. Na szczęście ich miejsce zajmują nowe. Nie roszczą sobie pretensji zastąpić poprzednika. Niosą zupełnie nowe treści, bardziej lokalne, bardziej kazimierskie. klezmerzy.pl już od 11 lipca w Kazimierzu.

Od 11 lipca Kazimierz przemieni się w przedwojenny żydowsko – chrześcijański sztetł. A wszystko za sprawą magii muzyki klezmerskiej, która rozbrzmiewać będzie z Knajpy U Fryzjera – siedziby festiwalu – na całe Miasteczko. Codziennie przez cztery festiwalowe przedpołudnia młodzi klezmerzy będą doskonalić swoje umiejętności muzyczne, a wieczorami publiczność będzie mogła posłuchać klezmorim – zespołów grających żydowską muzykę. W Kazimierzu wystąpi znany gościom Knajpy U Fryzjera Rzeszów Klezmer Band, a także grający szeroko rozumianą muzykę etniczną, w tym klezmerską, zespół Tempes i krakowska sława tego gatunku – Sholem. Na deskach kazimierskiej sceny wystąpi gościnnie również Kharkov Klezmer Band – klezmerski zespół z Ukrainy, który poprowadzi też warsztaty muzyczne. Z recitalem pieśni żydowskich pojawi się w Kazimierzu Marek Ravski, a Leon Blank - wielki autorytet w dziedzinie tańca żydowskiego - poprowadzi publiczność na swój sposób w krainę muzyki podczas happeningu. Gwiazdą festiwalu będzie najznamienitszy przedstawiciel tego rodzaju muzyki – zespół Kroke, który trzy lata temu elektryzował swoim koncertem publiczność w Janowcu, przenosząc ją w minione bezpowrotnie światy. Podczas tamtego występu czasami wydawało się, że jest się na żydowskim weselu chasydzkim, a czasem - na bezkresnych równinach Izraela. Jak będzie tym razem, zobaczymy 15 lipca na zakończenie festiwalu klezmerzy.pl warsztaty&koncerty.

 

Festiwal klezmerzy.pl warsztaty&koncerty to przede wszystkim święto muzyki. Muzyki, która była ważną częścią kultury jidysz, i tak jak owa kultura, zanikła w Europie Wschodniej podczas drugiej wojny światowej, a teraz na nowo przeżywa swój renesans.

 

- W Knajpie U Fryzjera, która odwołuje się do kazimierskich tradycji przedwojennego polsko – żydowskiego sztetł – gdzie dwie tak różne kultury przenikały się w pełnej symbiozie, muzykę klezmerską chcieliśmy gościć od samego początku – mówi organizator festiwalu Robert Hózman Mirza Sulkiewicz. – Jednak dopiero w lecie 2004 roku udało się nam nawiązać współpracę z pierwszą kapelą. Zespół Freilach dodał klimatu temu miejscu i rozpoczął klezmerskie granie. Zrewanżowaliśmy się tym młodym muzykom wydaniem ich debiutanckiej płyty "U Fryzjera - Freilach". Potem już było łatwiej. Kapele Badchenes, Rzeszów Klezmer Band, Di Kuzine, SięGra, Caci Vorba - wszyscy oni występowali, lub występują w tym miejscu. Niezależnie od pory roku, w sobotnie wieczory U Fryzjera rozbrzmiewa muzyka klezmerska. Postanowiliśmy więc wszystkie te działania podsumować, tworząc imprezę muzyczną i edukacyjną jednocześnie, czyli festiwal klezmerzy.pl warsztaty&koncerty.

 

- Program festiwalu nie ogranicza się tylko do samej muzyki. Chciałam, żeby o muzyce klezmerskiej przemówić innym niż melodia głosem. – mówi Bożenna Gałuszewska – dyrektor programowy klezmerzy.pl warsztaty&koncerty. – Stąd w programie festiwalu znajdzie się miejsce na język jidysz w pieśniach, film żydowski, teatr i literaturę – tę część kultury żydowskiej, która wiąże się bezpośrednio z tradycją klezmerską.

 

Festiwal to więc także imprezy towarzyszące, które również odwoływać się będą do muzycznego klimatu przedwojennego miasteczka. W tajniki jidysz w pieśniach – języka Żydów środka Europy wprowadzi profesor UMCS Monika Adamczyk – Garbowska. Lubelski Teatr NN zilustruje klezmerskie światy z powieści I.B. Singera, które przywoła także Henryk Talar podczas promocji książek tego pisarza wydawanych przez wydawnictwo „Muza”. Pojawią się również akcenty kazimierskie. Zdjęcia do obu filmów – też oddających klimaty klezmerskie – „Dybuk” i „Jidl mitn fidl”, które zostaną pokazane w tym czasie w Kamienicy pod Klezmerami, kręcone były w latach trzydziestych ubiegłego stulecia w Kazimierzu.

 

Skoro nie udało się zapanować filmom w Kazimierzu, może nasze nadwiślańskie miasteczko będzie centrum muzyki, także klezmerskiej, pamiętającej młodość króla Kazimierza…

 

Więcej o Festiwalu, Gościach i organizatorach na stronie www.klezmerzy.pl

 

Skomentuj



Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2024.
Pokaż stopkę