Archiwum - czerwiec 2005

Co roku w lipcu w pobliskich Kozienicach organizowany jest Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Bogusława Klimczuka, pochodzącego z Kozienic słynnego kompozytora i aranżera piosenek, z których wiele jak np. "Rudy rydz", "Jabłuszko pełne snów" czy Czarny Alibaba" stało się przebojami. Jego piosenki w kazimierskiej bibliotece śpiewały Karolina Koryńska oraz Kinga Gogacz z kozienickiego Domu Kultury, które towarzyszyła grupie poetyckiej także z Kozienic.

Dar serca

Koniec roku szkolnego sprzyja podsumowaniom. Ich efektem w Szkole podstawowej nr 1 w Kazimierzu było nadanie tytułu "Przyjaciela Szkoły" tym, którzy od lat wspierają miejscową placówkę. Dla nich z wyrazami wdzięczności przygotowano wspaniały koncert "Dar serca".
W pierwszy dzień festiwalu, kiedy jeszcze na rynku rozbrzmiewały ostatnie prezentacje śpiewaków, rozpoczął się w ukwieconej bielą i zielenią kazimierskiej farze  koncert ludowy poświęcony pamięci Jana Pawła II.

Zakończył się 39 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Wzięło w nim udział ponad 800 uczestników z 12 województw. W sumie przyznano  67 nagród w 5 kategoriach. Najwięcej wyróżnień pozostało w Lubelskiem - tyle samo zawieziono też do Wielkopolski.

Drugi dzień festiwalu, mimo soboty, nie przywiódł do Kazimierza spodziewanych tłumów. Ludowi artyści prezentowali tradycyjną muzykę przed ścisłym gronem miłośników folkloru, a ci, którzy przyjechali do Miasteczka posłuchać kapel i śpiewaków, nie zawiedli się – świętu muzyki sprzyjała kameralna atmosfera.

Festiwal rozpoczęty!

Rozpoczął się XXXIX Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Dzisiejszy targ w Miasteczku odbywał się w cieniu festiwalowych namiotów i straganów. Kiedy się skończył, rynek objęli we władanie twórcy ludowi - i to zarówno grający i śpiewający, jak i rękodzielnicy, mimo że oficjalne otwarcie targów sztuki ludowej przewidziane jest na jutro.

Miasteczko Nerona?

Od blisko roku Miasteczko nękane jest przez szalonego piromana. W tym czasie spłonęło tu bardzo efektownie - nocą w środku miasta - już pięć, głównie drewnianych, budynków. W nocy z 19 na 20 czerwca spalił się zabytkowy przystanek autobusowy przy ulicy Tyszkiewicza.
Maria Kuncewiczowa na trwale związała Kazimierz z obrazem podwójnego księżyca. Pełnię, którą właśnie osiągnął, będzie można obserwować nad Kazimierzem lepiej niż dotąd dzięki naszym dwóm kamerom, które pokazują obraz Miasteczka z przeciwległych stron rynku - jedna skierowana na dach fary, a druga - na renesansowe attyki Przybyłowskich kamienic.

Pożegnanie sezonu

Po raz ostatni w tym sezonie przed własna publicznością wystąpiły kazimierskie Orły. W miłych nastrojach opuszczaliśmy stadion w Bochotnicy - nasz zespół pokonał Polesie Kock 3-1. Wszystkie gole dla naszej drużyny padły w ostatnich 19-tu minutach spotkania.
Knajpa u Fryzjera to nie tylko jedzenie i picie. Wiemy o tym od dawna, gdyż właściciele tego przybytku starają się (z naprawdę dobrym rezultatem) zapewniać swoim gościom również atrakcje pozakulinarne. W jeden z sierpniowych wieczorów, kiedy niebo jest najbardziej roziskrzone gwiazdami, taką atrakcją będzie właśnie kolacja z Gwiazdą.
"Zaiste, okolica była malownicza..." - tak opisywał litewski krajobraz Adam Mickiewicz. Gdyby zobaczył Kazimierz - napisałby na pewno to samo... Nie wierzycie? To popatrzcie na zdjęcia z "lotu ptaka" ...
Proces ratyfikacji konstytucji Unii Europejskiej powinien być kontynuowany w sposób i w tempie, który odpowiada sytuacji w poszczególnych krajach Unii - uznali premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej podczas piątkowego spotkaniu w Kazimierzu Dolnym. Zapowiedzieli również, że Grupa będzie popierać wdrażanie ukraińskich reform oraz bliższą współpracę Unii z Ukrainą.

20 lat minęło...

20 lat temu bezimienne dotąd kazimierskie przedszkole otrzymało imię popularnej pisarki dla dzieci - Marii Konopnickiej. Inicjatorką przedsięwzięcia była ówczesna pani dyrektor Danuta Kwiecińska, której nie zabrakło wśród gości zaproszonych na uroczystość dwudziestolecia nadania imienia placówce.

W najbliższy piątek 10 czerwca w Kazimierzu Dolnym odbędą się obrady szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Premierzy  spotkają się również z premier Ukrainy Julią Tymoszenko.
W ubiegłym tygodniu z miesięcznych praktyk zawodowych w Reggio di Calabria we Włoszech wróciła trójka uczniów Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym. Wyjazd dla 20 przyszłych cukierników i kucharzy z całej Lubelszczyzny zorganizowała w ramach programu Leonardo da Vinci Lubelska Izba Rzemieślnicza.
Nic ciekawego nie działo się na boisku w Strzyżewicach, gdzie w tym sezonie rozgrywa swe mecze drużyna POM Piotrowice. Nie popisali się piłkarze, nie popisali się również działacze z Piotrowic. Warto czasem przed ustaleniem terminów własnych spotkań, zajrzeć w terminarz reprezentacji Polski...

Dni Wisły 2005

Już po raz szósty Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym wspólnie z innymi partnerami organizuje imprezy pod hasłem DNI WISŁY.  Zobacz ich szczegółowy program.

W Dniu Dziecka mieliśmy na naszym stadionie prawdziwe, sportowe święto. Po raz pierwszy w krótkiej historii naszego klubu zawitali do nas przedstawiciele ekstraklasy. Cieszyły się nie tylko dzieci, ale i starsza młodzież. Był to mecz towarzyski, ale Górnicy fedrowali na poważnie!

Plac zabaw?

Skrawek piaszczystego placu na Małym Rynku, ogrodzony niewysokim płotkiem oddziela czysto symbolicznie kilka zdezelowanych huśtawek od reszty świata. To kazimierski plac zabaw położony w samym centrum miasteczka, tuż za kamienicami Przybyłów. Niezbyt chwalebna wizytówka miasta.

Kuncewiczówka znów otworzyła swe podwoje dla artystów i ludzi spragnionych kontaktu ze sztuką. Pierwsze pod egidą Muzeum Nadwiślańskiego spotkanie poświęcone było myśli i sztuce żydowskiej.

Archiwum

Pokaż stopkę