Grupa Wyszehradzka jest to forma współpracy regionalnej pomiędzy 4 państwami Europy Środkowej: Czechami, Słowacją, Polską i Węgrami, zawiązana 15 II 1991 na szczycie w Wyszehradzie - w historycznym miejscu spotkania królów Węgier, Czech i Polski w 1335 r. r. Współpraca obejmuje - z różnym nasileniem - dziedzinę polityczną, gospodarczą, wojskowo-obronną, społeczną - w tym rozwój kontaktów międzyludzkich - ekologiczną, transportową, turystyczną. Po rozpadzie Czechosłowacji Grupa straciła na znaczeniu, ale teraz wzrasta jej znaczenie w stosunkach krajów Europy Środkowej, a także na arenie politycznej całej Europy.
Podczas czerwcowego spotkania w Kazimierzu nad Wisłą premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej między innymi podsumują roczny okres sprawowania przez Polskę prezydencji w Grupie, którą obejmą teraz Węgry, a także poruszą kwestie związane z Unią Europejską, w tym z Traktatem Konstytucyjnym, Nową Perspektywą Finansową oraz Strategią Lizbońską.
Poza częścią roboczą wizyty szefowie państw zwiedzą nasze miasto - planowany jest spacer ulicami miasteczka oraz rejs statkiem po Wiśle.
- To ogromna nobilitacja dla Kazimierza i jednocześnie promocja naszego miasta, że na miejsce jednodniowego spotkania szefów państw Grupy Wyszehradzkiej wybrano właśnie Kazimierz nad Wisłą - mówi uradowany burmistrz Szczypa.