Kuncewiczówka - spotkanie inaugracyjne

Skomentuj (1)

zobacz więcej (16)

Kuncewiczówka znów otworzyła swe podwoje dla artystów i ludzi spragnionych kontaktu ze sztuką. Pierwsze pod egidą Muzeum Nadwiślańskiego spotkanie poświęcone było myśli i sztuce żydowskiej.

Zanim zaprezentowano gości, oddano głos gospodarzom. Dzięki nagraniu przechowanemu przez Jerzego Żurawskiego, byłemu dyrektorowi Muzeum Nadwiślańskiego, zebrani zostali oprowadzeni po słynnej willi "Pod wiewiórką" przez samą Marię Kuncewiczową. Przypomniano także fragment pism filozoficznych Jerzego Kuncewicza.

Gośćmi Kuncewiczówki byli Monika i Stanisław Krajewscy, małżeństwo, które połączyła, podobnie jak gospodarzy, miłość do filozofii i sztuki. Stanisław Krajewski z wykształcenia matematyk i filozof zaprezentował swoją nową książkę "54 komentarze do Tory dla nawet najmniej religijnych spośród nas", która uzyskała przychylne recenzje nie tylko teologów żydowskich. Tadeusz Sobolewski napisał "Ta książka jest otwarta dla każdego. Dostępna "nawet dla najmniej religijnych wśród nas". To jej wielka zaleta. Czytając komentarze do Tory Stanisława Krajewskiego, przypomniałem sobie pytanie wielkiego niemieckiego teologa Dietricha Bohhoeffera: jak mówić o Bogu po świecku? Protestancki teolog powoływał się na żydowską Księgę Przysłów: "Oczy Boga strzegą rozsądku". Książka Krajewskiego jest pisana językiem rozsądku."
Sam Stanisław Krajewski już pierwszym rozdziale "Bereszit" pisze: "Biblia jest zapisem Objawienia, a nie wykładem z astronomii, geologii czy biologii. [...] A przede wszystkim widzimy w niej pouczenie , okazanie sensu, wskazania, co jest ważne, czyli kwestie, do których nauki przyrodnicze nie mają żadnego zastosowania."

Książka została pięknie wydana przez krakowskie wydawnictwo Austeria. Zdobią ją, wywodzące się z tradycji żydowskiej, wycinanki "niemniej subtelne, co odkrywcze" - jak ocenił ilustracje żony autora Moniki Krajewskiej Konstanty Gebert.
Podczas spotkania w Kuncewiczówce można było przyjrzeć się bliżej tej dziedzinie sztuki żydowskiej - Monika Krajewska zaprezentowała blisko 50 własnych wycinanek, które "różnią się od tych dawnych, ludowych, ale są nimi inspirowane" - jak powiedziała sama autorka.

W judaizmie wycinanka pełni funkcje kultowe. Elementy, z jakich jest ona zbudowana, mają znaczenie symboliczne, odnoszące się do relacji między człowiekiem a Bogiem. Popularne są motywy menory, kolumny, roślin czy zwierząt - Monika Krajewska oprócz tego wykorzystuje motyw Tory, przedstawiany w tradycyjnej wycinance zupełnie wyjątkowo. Jako element zdobniczy wykorzystuje również zgodnie z tradycją pismo hebrajskie - cytaty z Tory czy modlitwy. Jej prace czasem wpisane są w motyw macewy, gdyż od fascynacji sztuką kirkutów rozpoczyna się kontakt artystki ze sztuką żydowską. Zaprezentowaną w Kuncewiczówce wycinankę z tradycją żydowską łączy także technika wykonania - prace powstały przy użyciu nie nożyczek, lecz noża. To wielobarwne, malowane wodnymi farbami, z podłożonym, kolorowym tłem prawdziwe małe dzieła sztuki.

Do willi "Pod wiewiórką" przyszło na pierwsze po przerwie spotkanie  bardzo wielu ludzi. Dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego zapewniał, że Kuncewiczówka będzie otwarta dla zwiedzających do jesieni, kiedy to planowane jest rozpoczęcie remontu willi.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2024.
Pokaż stopkę