64 Rocznica Krwawej Środy

Skomentuj (13)

zobacz więcej (11)

W środę 18 listopada 1942 r. okupant niemiecki rozpoczął masową akcję odwetową za działalność partyzancką prowadzoną w okolicach Kazimierza. Dziś mija 64 – ta rocznica tego wydarzenia. Gminne uroczystości patriotyczne miały miejsce w piątek w klasztorze oo. franciszkanów i w miejscu pamięci narodowej – pod klasztornymi murami.

Związany z Kazimierzem znany działacz niepodległościowy mecenas Władysław Siła-Nowicki tak wspomina wydarzenia sprzed 64 lat w swojej książce "Wspomnienia i dokumenty":

(…) rok 1942 miał w jesieni przynieść „krwawą środę” w Kazimierzu  wymordowanie licznych przechodniów na ulicach miasta. W czasie tej masakry doktór Stanisław Leszczyński wyszedł z lekarską walizeczką na Rynek, aby nieść rannym ratunek, bez wahania narażając własne życie. Potem przychodziły wiadomości o wywiezionych do Oświęcimia mieszkańcach miasteczka i o tym, że nie żyją, co było przedłużeniem aktu terroru, utrzymującym ludzi w nieustannym napięciu: „Kto następny?”.
   
Nieomal jednocześnie zamordowano w Bochotnicy kilkadziesiąt osób i ponad osiemdziesiąt osób  bez różnicy płci i wieku, od małych dzieci do starców  w Kolonii Zbędowickiej. Do dziś pamiętam widoczny z naszego ogrodu olbrzymi słup czarnego dymu unoszący się znad płonących chat oraz odgłosy dalekich strzałów. Było to w listopadzie 1942 roku. A jednocześnie z pobliskiego domu w Wylągach gdzie przygotowywano wesele, dochodziły odgłosy bębna. Przy przerażających okrucieństwach okupanta, życie biegło jakby automatyczną siłą instynktu przetrwania. Ludzie żyli według rytmu natury, tak jak stojące drzewa patrzą spokojnie na wyrąb drzew, które walą się w ich bezpośrednim sąsiedztwie…

Pamięć pomordowanych podczas wydarzeń Krwawej Środy uczczono mszą świętą odprawioną tradycyjnie w kościele klasztoru oo. franciszkanów na Wietrznej Górze. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem miasta Andrzejem Szczypą na czele oraz poseł na sejm Włodzimierz Karpiński, młodzież szkolna, która przygotowała krótką część artystyczną, poczty sztandarowe i mieszkańcy Kazimierza.

Po uroczystościach w kościele zebrani przeszli pod pomnik ofiar Krwawej Środy, gdzie wystawiono harcerską wartę honorową, złożono wieńce i zapalono znicze.

Władysław Siła-Nowicki (ur. 22 czerwca 1913 roku w Warszawie, zm. 25 lutego 1994) - polski adwokat, działacz polityczny, opozycjonista antykomunistyczny. Uczestnik kampanii wrześniowej 1939, członek Armii Krajowej. Współpracownik KOR. Obrońca w procesach politycznych m.in. KOR, KPN a także członków "Solidarności" w okresie stanu wojennego. Doradca NSZZ "Solidarność", w latach 1986-1989 członek Rady Konsultacyjnej przy przewodniczącym Rady Państwa Wojciechu Jaruzelskim. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu od 6 lutego do 5 kwietnia 1989. Pracował jako osoba niezależna w Zespole do Spraw Reform Politycznych.

Fot. Z archiwum Zespołu Szkół

Skomentuj



Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2024.
Pokaż stopkę