Archiwum - czerwiec 2016

W sierpniu wystartuje czwarta edycja sportowej imprezy Bieg Szlak Trafi. W tym roku najdłuższa trasa Ultra rozpocznie się na Zamku w Kazimierzu. Na zapisanie się do biegów pozostało niewiele czasu, końcowy termin już jutro.

 

Pierwszy weekend lipca w Kazimierzu Dolnym zapowiada się bardzo ciekawie. Na mieszkańców miasta i wypoczywających u nas turystów czekają propozycje wycieczek i wydarzeń kulturalnych – przekonajcie się jakich.

W niedzielę 3 lipca w Muzeum Nadwiślańskim odbędzie się spotkanie z Adamem Wiesławem Kulikiem – poetą, prozaikiem, reporterem oraz twórcą filmów dokumentalnych i edukacyjnych. Opowie on o swojej fascynacji twórczością Leona Wyczółkowskiego oraz zaprezentuje swoje filmy opowiadające o malarzu i jego zwązku z Lubelszczyzną.

Niedziela z Imperium

Lekturą „Imperium” Ryszarda Kapuścińskiego rozpoczął się wakacyjny cykl Niedziel Literackich” prowadzony przez prof. Zofię Mitosek w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów.

Kazimierz to atrakcyjne miejsce dla enoturystyki – turystyki winiarskiej. Liczne winnice położone w okolicy Miasteczka przyciągają coraz więcej osób chcących zapoznać się z produkcją wina.

Dla kogo baszta 2016?

Baszty, nagrody główne Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych rozdane! Tym razem statuetki trafiły w ręce artystów z województwa mazowieckiego, podkarpackiego, łódzkiego i lubelskiego.

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym już za nami. Wydarzeniem kończącym tegoroczną edycję festiwalu był koncert zespołu Varsovia Manta.

Krakowska rdzewieje

Kazimierz jako atrakcja dla turystów i urokliwe miejsce do życia dla mieszkańców zachwyca niezwykłym klimatem i estetyką. Niestety są takie miejsca w Kazimierzu, które zachwytu nie budzą, a wręcz przeciwnie. 

Po miesięcznych praktykach w Niemczech wrócili do Kazimierza uczniowie z Koszczyca. Po 6 – 8 godzinach praktyk dziennie i dla nich przyszedł czas na wakacje.

W sobotnią festiwalową noc zamiast tradycyjnej ludowej dyskoteki publiczność festiwalowa na Małym Rynku uczestniczyła w widowisku "Orszak weselny, żałbny rapsod", które zakończyło się jubileuszową weselną ucztą. I ja tam byłam, miód i wino piłam, com widziała i słyszała, tutaj umieściłam.

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych to przede wszystkim piękne dźwięki. Ale nie tylko. Tegoroczna edycja festiwalu okazała się świetną okazją do zaprezentowania twórczości prof. Adama Kiliana, twórcy większości festiwalowych plakatów.

Są ludzie, którzy do tego, by zrobić coś dobrego potrzebują jedynie chwili natchnienia. Tak było w przypadku grupy kazimierzaków wypoczywających na Mazurach, którzy popłynęli dla Franka, by w ten sposób dodać chłopcu i jego rodzinie otuchy. My też możemy pomóc: na Rynku wciąż stoją obrazy, dochód z ich sprzedaży przeznaczony będzie na leczenie chłopca.

W Kazimierzu gości delegacja z partnerskiego miasta Staufen. Niemieccy goście przyjechali specjalnie na 50 jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Ponad tysiąc twórców ludowych – śpiewaków, instrumentalistów, rzemieślników – przyjechało do Kazimierza na 50. Jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. W konkursie muzycznym jak zwykle wystartuje ich ponad 800.

 

Przed nami 50. już, Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. W ostatni weekend czerwca do Kazimierza Dolnego przyjadą muzycy z całej Polski. Będą śpiewy, tańce i wspaniała ludowa zabawa.

Do pierwszego letniego weekendu coraz bliżej! U nas znajdziecie informacje o imprezach i wydarzeniach, jakie w tym czasie zostaną zorganizowane w Kazimierzu. Powracają imprezy, z których słynie nasze miasto!

Kotlina Chodelska to wyjątkowe miejsce dla badaczy. W związku z występującymi na tym obszarze wieloma stanowiskami archeologicznymi, po raz kolejny zostanie on przebadany. Badania powierzchniowe obejmują także brzegi i dolinę Wisły, w tym obszar miasta Kazimierz Dolny.

Burmistrz Kazimierza Dolnego informuje, że w okresie od 27 czerwca do 2 lipca w związku z budową przyłączy kanalizacji sanitarnej i deszczowej do realizowanego budynku szkoły nastąpi czasowa zmiana organizacji ruchu w ciągu ulicy Lubelskiej i ulicy Szkolnej w Kazimierzu Dolnym.

Czyżby to był przełom w sprawie kazimierskiego koguta? Do wspólnych rozmów usiedli przedstawiciele Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców, rodziny Sarzyńskich, piekarni Zgoda i władz miasta.

Dwunasty Brulion

I mamy lato. Od wczoraj. Chociaż aura w zasadzie się nie zmieniła: gorąco i duszno zda się być od zawsze. Kalendarz nie pozostawia tu jednak cienia wątpliwości. Mamy lato i już. Jeśli komuś jeszcze potrzeba dowodów, niech poczeka do następnego tygodnia. Ukaże się wtedy nowy dwunasty numer „Brulionu Kazimierskiego”, a tam wyraźnie stoi napisane: „Lato 2016”.

Przed nami kolejna edycja Kazimierskiego Festiwalu Organowego. W każdą sobotę lipca i sierpnia, w Kościele Farnym przy Rynku odbywać się będą koncerty organowe w wykonaniu wybitnych artystów.

Ponad 70 uczniów wzięło udział w II Turnieju Tańców Polskich w Formie Towarzyskiej o Puchar Dyrektora Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki organizowanych przez Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki i Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym.

Anna Adamiak wraz z Robertem Grudniem wystąpili w kazimierskim Klasztorze Ojców Franciszkanów. Koncert odbył się w ramach Festiwal Spotkań Kultur - Caper Lublinensis.

Za nieco ponad miesiąc w Kazimierzu Dolnym rozpocznie się 10 edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Mimo różnorodnych trudności, prace nad tworzeniem programu trwają w najlepsze. Pojawiły się już pierwsze informacje dotyczące tegorocznych gości festiwalowych.

Już jutro w Muzeum Nadwiślańskim zaprezentowany zostanie katalog wystawy „Aby to piękno służyło innym... Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich”. Podczas spotkania promocyjnego wykład wygłosi dr Krzysztof Przylicki – opiekun zbiorów muzealnych KUL oraz autor i współkurator wystawy.

Choć noc świętojańska jeszcze przed nami, na Grodzisku Żmijowiska członkowie Stowarzyszenia Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej świętowali już noc Kupały. Było klimatycznie, magicznie i zabawnie.

Kazimierskie przedszkole ma 70 lat. Pierwsze zajęcia dla maluchów po wojnie zorganizowano w Kazimierzu w czerwcu 1946 r.

Czwórka artystów z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki zaprezentowała swoje obrazy, dla których inspiracją była pielgrzymka-plener do Ziemi Świętej oraz tematyka sakralna. Wystawę "Kwartet jerozolimski" otwartą w sobotę można oglądać do  7 lipca.

Nowe szaty króla

Król Piast powrócił na Rynek. Festiwal Kapel i Śpiewaków więc tuż tuż.

W progi Kuncewiczówki powracają Niedziele Literackie prowadzone tradycyjnie przez prof. Zofię Mitosek. W programie jak zwykle książki nowe i ważne.

Dzisiaj pierwszy dzień egzaminów zawodowych w Koszczycu. Nad zadaniami teoretycznymi swoich pierwszych kwalifikacji pochylali się uczniowie klas drugich Technikum Hotelarskiego, Technikum Logistycznego i trzecich Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

Frument Project... Jacek, Luk, Kam i Pat na specjalnym folk jazzowym koncercie przed jubileuszowym 50. Festiwalem Kapel i Śpiewaków.  Z zamkniętymi oczami. Z odwróconą głową, jakby bez reakcji na otoczenie. W swego rodzaju amoku, transie, czasami szale, z energią, która zaświeci jak 100 – kilowatowy reflektor. Frument Project w najbliższą sobotę 18 czerwca.

Blisko 60 osób wzięło udział w Rajdzie Żołnierzy Niezłomnych organizowanym przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Teraz”. Najlepszą okazała się drużyna z Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach.

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na dwuczęściowe spotkanie poświęcone malarstwu Jacka i Rafała Malczewskich. Poprowadzie je historyk sztuki Zofia Katarzyna Posiadała z Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Euro 2016 w Kazimierzu

Polska reprezentacja zwyciężyła w swoim pierwszym spotkaniu na Euro 2016. Teraz emocje rosną przed dzisiejszym meczem z Niemcami. Kibicujmy wspólnie naszej drużynie oglądając to wydarzenie w Kazimierzu.

Co można robić w Kazimierzu podczas nadchodzącego weekendu? W zaplanowaniu czasu na pewno pomoże nasze najnowsze zestawienie atrakcji!

Zaginął york miniaturka. Pomóżcie go odnaleźć!

Kazimierski Zamek w niedziele południe zamienił się w wielki plac zabaw dla dorosłych i dzieci. Można było postrzelać z łuku, porzucać sakiewkami czy toporkami do celu, a nawet spróbować swoich sił w walce na broń białą. I to wszystko w stylistyce Rzeczypospolitej szlacheckiej. Za nami druga Rycerska niedziela w Kazimierzu.

Do wakacji zostało niewiele czasu! Jeśli chociaż część letniego urlopu chcecie spędzić w Kazimierzu Dolnym, już teraz sprawdźcie wakacyjną ofertę obiektów noclegowych w naszym mieście.

Przez cały weekend na kazimierskim Rynku prezentowane są obrazy biorące udział w aukcji charytatywnej dla Frania. W akcję włączają się zarówno mieszkańcy Kazimierza, jak i turyści.

Zawsze go interesowały sprawy Kazimierza i kazimierzaków. Gdziekolwiek w Kazimierzu coś się działo, można było być pewnym, że zastanie się tam Leszka Furtasa. Mówią o nim, że był przyjacielem Kazimierza. Dziwnie brzmi ten czas przeszły…

411 książek czytano jednocześnie na Zamku 10 czerwca o godzinie 10.00. To pierwszy taki kazimierski rekord. W następnym roku będzie 500?

Powoli zbliża się termin oddania do użytku nowego budynku szkoły. Prace mają być zakończone z końcem tego roku kalendarzowego, niewykluczone więc, że uczniowie przeniosą się do nowej szkoły w połowie przyszłego roku szkolnego. Nic więc dziwnego, że coraz głośniej wybrzmiewają pytania o kwestię organizacji oświaty w gminie Kazimierz. Budynek jest ogromny: jak go zapełnić?

Internet jest wciąż zachwycającym wynalazkiem. Pozwala odbyć wycieczkę nie ruszając się z domu. Na przykład do Kazimierza i to jeszcze w perspektywie wymarzonej od dzieciństwa – rozpostartych skrzydeł.

Spędzacie weekend w naszym mieście? Sprawdźcie więc, na jakie atrakcje możecie w tym czasie liczyć.

Nie macie jeszcze planów na nadchodzący weekend? Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki przygotował wspaniałą ofertę, z której mogą skorzystać ludzie w każdym wieku, w pojedynkę lub całą rodziną. Co to takiego? To Rycerska Niedziela na Zamku, której tegoroczne hasło brzmi: „Pospolite ruszenie A.D. 2016”.

Zmarł Leszek Furtas

We wtorek 7 czerwca w godzinach popołudniowych zmarł Leszek Furtas.

Z pomocą dla Frania

Jak ważna jest pomoc drugiego człowieka, gdy nagle runie nasz świat, wiedzą wszyscy, którzy choć raz znaleźli się w sytuacji bez wyjścia. Teraz naszej pomocy potrzebuje kilkuletni Franio, mieszkaniec Kazimierza, który zmaga się poważną chorobą.

Jak nie czytam, jak czytam! Ustanawiamy rekord czytania w jednym momencie! KOKPiT – Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w akcji: dzieci, młodzież i dorosłych z Gminy Kazimierz Dolny.

Poznasz Wisłę w dwa tygodnie? To raczej niemożliwe, biorąc pod uwagę bogactwo świata roślin i zwierząt związanych z tą rzeką, o świecie ludzi – bo przecież Wisła kształtowała także historię osadnictwa człowieka, historię Kazimierza również – nie zapominając. Ale by przyjrzeć się Wiśle z bliska, zachęcając dalej do własnych obserwacji – dwa tygodnie w zupełności wystarczą. XVII Dni Wisły otwarte!

Z okazji 15 - lecia swojej działalności Kazimierska Konfraternia Sztuki zorganizowała jubileuszową aukcję obrazów. Swoje prace przekazało na ten cel ponad pięćdziesięciu członków grupy.

W Puławach pod patronatem puławskiego oddziału Muzeum Nadwiślańskiego - Muzeum Czartoryskich odbyło się widowisko plenerowe - dwuaktowa opera Mozarta "Czarodziejski flet".

Koncert współczesnej muzyki klasycznej oraz dawnych pieśni żydowskich odbędzie się w budynku Dawnej Synagogi w Kazimierzu Dolnym. Projekt, z którym artyści występują, nosi nazwę Mekomot, co z hebrajskiego oznacza: miejsca.

XIII Międzynarodowy Festiwal Tańców Godel 2016 trwa w najlepsze! Tym razem swoje umiejętności taneczne i muzyczne prezentuje 7 zespołów, z Serbii, Ukrainy, Białorusi, Węgier, Słowacji, Czech, Chorwacji.

7 wieków Bochotnicy

Sesja jubileuszowa a także wystawy okolicznościowe, występy zespołów folklorystycznych, widowisko historyczne, kiermasz potraw regionalnych oraz spotkanie pokoleniowe przy ognisku – te i wiele jeszcze innych imprez zorganizowano z okazji 700 lat Bochotnicy.

W lipcu rusza kolejna edycja Festiwalu Kazimiernikejszyn. Jednym z wydarzeń, które tworzą program imprezy jest Wielki Dziadowski Kazimiernikejszyn  Trail. Zapisy już trwają.

Klamka zapadła. Na szczęście. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w swojej dziesiątej jubileuszowej edycji odbędzie się! Ale czarne chmury wciąż nad imprezą niestety wiszą.

Przed nami pierwszy weekend czerwca. Sprawdźmy więc, jakie atrakcje czekają turystów i mieszkańców naszego miasta w tym czasie.

W Dzień Dziecka, 1 czerwca odbył się II Turniej Zamkowy O Złotą Różę Esterki. Było przedstawienie teatralne, turniejowe gry i rycerskie zadania oraz mnóstwo uśmiechniętych twarzy dzieci.

Dziś skończyłby 82 lata. Choroba zabrała go wcześniej. 2 czerwca w dniu urodzin ojca Cyryla wspominają go kazimierzacy.

Kto zgubił kotka?

Czyj jest ten kociak? Zwierzę czeka na swoich właścicieli na ulicy Szkolnej.

W 25. rocznicę śmierci Ludmiły Stehnovej w Kamienicy Celejowskiej otwarta zostanie wystawa zatytułowana "Ludmiła Stehnova. Kazimierski comeback". Wernisaż odbędzie się w najbliższą sobotę, 4 czerwca.

Archiwum

Pokaż stopkę