Archiwum - wrzesień 2008

W portalu www.KazimierzDolny.pl dostępna jest nowoczesna i interaktywna mapa miasta. Na planie Kazimierza Dolnego zostały naniesione odnośniki do wszystkich obiektów opisanych w portalu.

Burmistrz Kazimierza Dolnego ogłasza nabór na stanowisko Dyrektora Miejskiego Zakładu Komunalnego w Kazimierzu Dolnym. Termin składania ofert upływa 10 października 2008 r.

Jubileuszowe Święto Jesieni było chyba pierwszym w całej historii tej imprezy, które niemalże tonęło w deszczu. O słońcu można było co najwyżej powspominać, patrząc na fotografie z poprzednich edycji. Ale czemu się dziwić takiej pogodzie – przecież to jesień…
Czytanie prozy Isaaca Singera staje się powoli kazimierską tradycją. Już po raz trzeci w Miasteczku – 28 września o godz. 12.00 tym razem w Vincent Cafe – będzie można się zagłębić w zapomniany świat żydowskich sztetli, który utrwalił w swoich książkach pisarz rodem z Biłgoraja.

Aby słyszeć świat

27 września w Kazimierzu Dolnym odbędzie się akcja bezpłatnego testowania słuchu. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych na plac Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza nad Wisłą przy ul. Nadwiślańskiej 9 od godziny 9.00 do 14.00.
Autorka „Terenu prywatnego” oraz „Buby” – Barbara Kosmowska – będzie gościem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Miejskiej 30 września o godz. 15.30.

Nadrzeczna w remoncie

15 września rozpoczął się wreszcie zapowiadany pierwotnie na drugą połowę sierpnia remont ulicy Nadrzecznej. Zakończenie prac drogowych planowane jest na koniec listopada.

W sobotę 20 września w Domu Kuncewiczów wspominano Mirosława Dereckiego w 10. rocznicę śmierci. Dzięki jego książce pt. „Mój Kazimierz” odżyły wydarzenia sprzed lat.

27 września roku mija dokładnie dziesięć lat od Zebrania Założycielskiego Kazimierskiego Klubu Sportowego „Orły” Kazimierz Dolny.

Kreski pamięci

Motywy architektoniczne, ale także postacie ludzkie utrwalone w rysunkach prof. Jerzego Kowalczyka oglądać będzie można na wystawie „Kreski pamięci” od 27 września w Kazimierskim Ośrodku Kultury.
Aura za oknem wybitnie nie przypomina lata. Nic więc dziwnego, że w Kazimierzu jesień przywitano już dwa razy – raz w sobotę 20 września w Vincent Cafe i zaraz potem w niedzielę w Muzeum Przyrodniczym. Gość honorowy odpowiedział… przejmującym zimnem i deszczem…
Wciąż trwa kalendarzowe lato, choć aura iście późno jesienna. W pensjonacie Vincent zdecydowano się oficjalnie powitać tę porę roku w jej odmianie złotopolskiej. Cykl „Jesiennych weekendów” otworzy 20 września „Powitanie Jesieni” – spotkanie dla dzieci z Misiem Fantazy i Ewą Karwan Jastrzębską.
XIV Ogólnopolski Turniej Nalewek Kresowych już za nami. Tym razem Złote Nożyce Knajpy U Fryzjera otrzymała pigówka Mirosławy Rdułtowskiej z Lublina. A wybór nie był łatwy.

Ścieżkami opisanymi w książce „Mój Kazimierz” 20 września w Kuncewiczówce poprowadzą nas po Miasteczku uczestnicy spotkania poświęconego pamięci Mirosława Dereckiego – dziennikarza i pisarza, który odkrywał i utrwalał nie tylko dawny Lublin, ale i dawny Kazimierz.

Owoce, warzywa, kwiaty, zioła, grzyby, a także miody, domowe przetwory, potrawy tradycyjnej kuchni oraz wyroby ludowego rzemiosła będą prezentowane w niedzielę 21 września na X Jubileuszowym Święcie Jesieni przed Muzeum Przyrodniczym.

W związku z opracowywaniem gminnego programu ochrony zabytków na kolejne cztery lata burmistrz zwraca się z apelem do właścicieli i administratorów obiektów zabytkowych.

Jak pogodzić ekspansywny handel, który atakuje potencjalnych klientów krzykliwą reklamą, z malowniczością Kazimierza nad Wisłą – maleńkiego Barbizon, które stało się natchnieniem dla malarzy? Teraz Kazimierz ma szansę zachować charakter zabytkowego miasteczka, w którym historia harmonijnie współgra ze współczesnością.

Pieśni i tańce kaszubskie zaprezentują w środę o 17.00 na kazimierskim Rynku chór „Maresci” i dziecięcy zespół regionalny „Skrzaty” z gminy Cewice na Kaszubach.
Najlepsza nalewka XIV Ogólnopolskiego Turnieju Nalewek Kresowych znów zostanie wybrana w Kazimierzu w Knajpie „U Fryzjera” już w piątek 12 września. Jeszcze można zgłaszać nalewki.
Galeria Michalaków przy ulicy Nadrzecznej zaprasza na dwie równoczesne wystawy artystów toruńskich – Marii Szurmiej i Władysława Kozła. Wśród akcentów kazimierskich – „Odlot betanek”.
Grażyna Szapołowska, Andrzej Seweryn i Magdalena Boczarska pojawili się w ubiegłym tygodniu Kazimierzu, który stanowił plan filmowy do obrazu Jana Kidawy – Błońskiego „Różyczka”.
Sierpień zakończył się w Puławach przypomnieniem wydarzeń Września 39 roku. W parku książąt Czartoryskich słychać było wybuchy bomb, wystrzały i krzyki rozpaczy. To już kolejne tu widowisko historyczne z cyklu rekonstrukcji historycznych pt. „Kamienie wołać będą”.

Słowo Herberta

Zakończyły się już tegoroczne Letnie Wieczory Muzyczne. Koncert finałowy nieco różnił od poprzednich, jednak tak jak wszystkie występy na długo pozostanie w pamięci tych, którzy w nim uczestniczyli.

Od poniedziałku trwa rok szkolny. Wakacje – oficjalnie zakończone podczas festynu „Dotknięcie Japonii” w Bibliotece Miejskiej w Kazimierzu – to już tylko miłe wspomnienie...

Szanowni Państwo! Informuję, że 9 września 2008 r. rozpocznie się oczekiwana przez nas wszystkich przebudowa ulicy Nadrzecznej w Kazimierzu Dolnym. Przewidujemy, że remont potrwa do 20 listopada bieżącego roku.

Archiwum

Pokaż stopkę