Archiwum - grudzień 2006

Kunszt preparatorstwa

W dniu 25 stycznia 2007 r. w Erfurcie (Niemcy), a następnie 20 maja 2007 r. w Kazimierzu Dolnym otwarta zostanie nowa ekspozycja czasowa pt. "Kunszt preparatorstwa". Jest to wynik polsko - niemieckiej współpracy, jaką od 1998 r. proawadzą Naturkundemuseum Erfurt i Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu Dolnym.
Pasterka to jedna z najpiękniejszych mszy w polskiej tradycji świętowania Bożego Narodzenia. Dotarcie do kościoła w środku nocy nie stanowi problemu – wręcz odwrotnie – jest ważnym punktem celebrowania Wigilii – stąd w kościele o tej porze są ludzie w każdym wieku – od maluchów po ludzi starszych, o ile tylko są w stanie dotrzeć do świątyni.

Kuncewiczówka zaprasza do swoich urządzonych na nowo wnętrz – w tej chwili wygląda tak, jak na początku lat 80-tych XX wieku, kiedy żyli oboje właściciele. Zmiany wystawy stałej w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym dokonano w oparciu o fotografie, filmy, teksty prasowe oraz wypowiedzi Marii i Jerzego Kuncewiczów na temat budowania i urządzania własnego domu.

Do 2 stycznia 2007 trwa wystawa malarstwa Jacka Kośmińskiego w Galerii Mit przy ulicy Lubelskiej. Na maleńkiej przestrzeni zmieściło się aż 53 emanujące ciepłem i słońcem nawet pośród mroków zimy obrazy  tego twórcy, o którym mówi się, że zrodził go Kazimierz.

Wigilia z artystami

Grudzień od samego początku pachnie w Kazimierzu świętami. Tęsknota za Wigilią i wyraża się między innymi poprzez urządzane przed Bożym Narodzeniem spotkania opłatkowe. Jedno z nich – zorganizowane przez Kazimierski Klub Rotary  jako „Wigilia z artystami” – miało miejsce w ubiegłą sobotę w SARP-ie.
Świąt białych, pachnących choinką, skrzypiących śniegiem pod butami, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, pełnych niespodziewanych prezentów.
Świąt dających radość i odpoczynek,
oraz nadzieję na Nowy Rok, żeby był jeszcze lepszy niż ten, co właśnie mija
- życzy swoim Czytelnikom Redakcja Portalu
Ekskluzywne sale bankietowe kompleksu Concert Noble w Brukseli 2 grudnia wypełniły polskie klimaty. To miejsce po Paryżu i Monachium wybrano dla „Wigilii polskiej z Chopinem", której celem było pokazanie Polski z jednej strony jako kraju otwartego na Europę, z drugiej zaś – promującego narodowe tradycje i zwyczaje. Część kulinarna tej imprezy była dziełem Barbary Sarzyńskiej z Kazimierza.

Od soboty, 23 grudnia br., będzie można oglądać Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów po zakończeniu I etapu remontu. Zwiedzający zobaczą wnętrza Kuncewiczówki –zrekonstruowane na podstawie dokumentacji fotograficznej – które nawiązują teraz do czasów, gdy gospodarzyli tu oboje państwo Kuncewiczowie.

Godne Święta

Jak co roku tak i teraz trwają akcję dobroczynne, mające na celu pomoc ludziom potrzebującym, by mogli godnie spędzić Święta. W Kazimierzu już na początku grudnia nauczyciele i dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum zbierali dary dla dzieci z rodzin potrzebujących, teraz można jeszcze składać dary na podobny cel w kościele farnym.
Marcin Pisula – jak w poprzedniej kadencji tak i teraz jest radnym w Radzie Powiatu Puławskiego dzięki zaufaniu, jakim obdarzyło go prawie 700 mieszkańców miasta i Gminy Kazimierz. Obecnie w Radzie Powiatu, gdzie Wspólnota Samorządowa, którą reprezentuje, znalazła się poza koalicją rządzącą, będzie realizował obietnice wyborcze z pozycji opozycjonisty.
VII Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International w Kazimierzu odbył się tym razem w Zespole Szkół nad Wisłą. Jego uczestnicy napisali 352 listy, co stanowi 1 / 4 protestów w obronie praw człowieka z wystosowanych Lubelszczyzny.
Zimy jak na lekarstwo, a jedyne jej zwiastuny to wystrój sklepowych wystaw zapraszających na przedświąteczne zakupy i – co jest jeszcze przyjemniejsze – odwiedziny świętego Mikołaja, który w Kazimierzu 6 grudnia pojawiał się wszędzie tam, gdzie były dzieci.
Głębokie i szybkie przeobrażenia współczesnego świata obejmują również ochronę dziedzictwa. Elementem tych przeobrażeń jest rosnący wpływ czynników pozakonserwatorskich na stan zachowania zabytków. Jednym z nich jest turystyka.

Święta na ludowo

Do końca grudnia w Kazimierskim Ośrodku Kultury trwa kiermasz bożonarodzeniowy zorganizowany przez działające tu koło twórców ludowych. Zamiast plastikowych ozdób choinkowych i świątecznych gadżetów rodem z Chin można tu zakupić nawiązujące do tradycji bożonarodzeniowe drobiazgi.
Rozstrzygnięto wielki konkurs malarski "Ojciec Święty Jan Paweł II w Warszawie" przeznaczony dla absolwentów i studentów polskich akademii sztuk pięknych. W gronie laureatów, których prace pokazywane będą w warszawskiej Królikarni od 15 grudnia br., jest kazimierzanin, Jan Michalak.
Zbyt nowoczesna architektura, kolorowa blachodachówka wieńcząca zabudowania. Zamiast drewnianych płotów - stalowe ogrodzenia, za nimi – zamiast ogrodów i sadów – parkingi… Miasteczko traci swój malowniczy charakter. To było głównym problemem konferencji zorganizowanej przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości na początku grudnia.
Organizatorzy maratonu rowerowego promującego Kazimierz i jego okolice już rozpoczęli prace nad przygotowaniem kolejnej – czwartej już edycji tej imprezy sportowo- turystycznej. Maraton podobnie jak w roku ubiegłym odbędzie się na przełomie czerwca i lipca, ale w zmienionej formule.
4 grudnia w Kazimierskim Ośrodku Kultury odbyła się druga sesja nowo wybranej Rady Miasta i Gminy Kazimierz Dolny. Tym razem członkowie rady przyjęli zaprzysiężenie nowego burmistrza.

Poślij Wolność!

Już po raz siódmy Amnesty International organizuje 24-godzinny Międzynarodowy Maraton Pisania Listów w obronie konkretnych osób na całym świecie, które padły ofiarą naruszeń praw człowieka. Po raz trzeci odbędzie się on w Kazimierzu, tym razem w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca nad Wisłą.
28 listopada odbyła się VI już edycja Przeglądu Teatrzyków Szkolnych, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Kazimierzu Dolnym. W tym roku tematem przeglądu były legendy związane z Kazimierzem nad Wisłą i jego okolicą.
Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza Dolnego ma nowe władze. Nowym prezesem Towarzystwa, które działa w miasteczku od ponad 80 lat, został Stefan Kurzawiński.

Archiwum

Pokaż stopkę