Aktualności Kazimierz Dolny
W dniach 25 i 26 maja w budynku Liceum Ogólnokształcącego odbyły się konferencje metodyczne dla nauczycieli uczących przedmiotów informatycznych. Organizatorzy spotkań to: Zakład Systemów Informatycznych Politechniki Lubelskiej, PTI-Polskie Biuro ECDL, Kuratorium Oświaty w Lublinie. Następnie nauczyciele uczestniczyli w VII Seminarium Nauczycieli Informatyki i Technologii Informacyjnej.
Grafiki do koreańskiej bajki "Chłopiec z doniczką bez kwiatów" zaprezentowała 29 maja w sali z amorkiem Kazimierskiego Ośrodka Kultury Małgorzata Szewczuk, studentka grafiki Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym. Wystawę wpisaną w cykl imprez organizowanych przez Muzeum Przyrodnicze pt. „Święto bajki” otworzyli - Monika Dudzińska, dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, oraz Wiktor Kowalczyk, kierownik Muzeum Przyrodniczego - oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Na ten mecz czekali wszyscy kibice – i ci w Puławach, i ci w Kazimierzu. Niektórzy podobno czekali od paru lat... Niestety kibice Orłów będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o tym, co się wydarzyło - pierwsze w historii derby z Wisłą rozegrane na naszym terenie, zakończyły się sromotną porażką drużyny Orłów 0-5...
Niedzielny (16 maja) koncert w kościele farnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Kazimierzu Dolnym śmiało można nazwać wydarzeniem artystycznym sezonu. W ramach Polsko – Izraelskiego Festiwalu Przyjaźni przed kazimierską publicznością wystąpiła orkiestra smyczkowa Sinfonietta Cracovia pod batutą dyrygenta z Izraela Simcy Heleda.
13 maja kazimierski Rynek i przyległe do niego uliczki zamieniły się w wielką bieżnię. W dziewiątych już biegach ulicznych o puchar burmistrza Miasta Kazimierza Dolnego uczestniczyło 593 zawodników nie tylko z terenu naszej gminy, ale także z Janowca, Żyrzyna, Kurowa, Osin czy nawet odległego Baranowa.
Po nienajlepszych występach Orłów, nasi kibice zaczęli brać pod uwagę nawet możliwość spadku do A klasy. A tu nagle niespodzianka - trzy wygrane z rzędu, w tym dwie na wyjeździe!
7 maja mieszkańcy Kazimierza mieli szansę spotkać się z urzędnikami Parlamentu Europejskiego. Goście zarezerwowali rejs statkiem po Wiśle, podczas którego chcieli przybliżyć zasady funkcjonowania Parlamentu. Niestety nikt z władz miasta nie powitał delegacji, zaś informacja o imprezie nie została przekazana mieszkańcom.
Spontaniczność i swoboda rozsadzająca płótno – niemal do rozrzutności... Oko i ręka ustokrotnione w swoich błyskawicznych niezawodnych decyzjach. Obrazy te nie potrzebują żadnych słów, by uzasadnić swoje ekscytujące trwanie - tak o malarstwie Łukasza Morawskiego wypowiada się prof. Zdzisław Jurkiewicz. Chcących przekonać się o prawdziwości tych słów zapraszamy do końca maja na wystawę do Domu Michalaków.
Po raz pierwszy w Kazimierzu zaprezentowano prace Jana Wydry. Wystawę zatytułowaną "Jan Wydra (1902-1937) Twórczość" można oglądać do końca czerwca w Galerii Letniej Muzeum Nadwiślańskiego. Wernisaż odbył się w niedzielę 9 maja.
Tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja miały charakter szczególny – zbiegły się z datą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Podczas majowego długiego weekendu w budynku Zespołu Szkół nad Wisłą trwał casting do filmów i produkcji reklamowych zorganizowany przez łódzką Agencję Reklamy Krzysztofa Mikulskiego. Organizatorzy liczyli na duże zainteresowanie, jako że miasteczko zwykle w tym czasie jest oblegane przez turystów.
Na przełomie kwietnia i maja w naszym regionie gościła delegacja z Berlina Steglitz – partnerskiego miasta Kazimierza Dolnego oraz delegacja z austriackiego miasteczka Gross – Siegharts – zaprzyjaźnionego z pobliską Poniatową.
Aż 47 rektorów uniwersytetów europejskich uświetniło swoją obecnością otwarcie wystawy studentów Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym. 1 maja 2004 roku, czyli w dniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej miało to szczególny wymiar.
5 maja 2004 r. w Domu Architekta SARP w Kazimierzu Dolnym odbędzie się Ogólnopolski Turniej Nalewek. W jury zasiądą Piotr Bikont, Krzysztof Cugowski i Robert Makłowicz.
Leszek Bączkowski i Jacek Walencik zostali mianowani przez biskupa na nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej w kazimierskiej Farze. Uroczystość odbyła się w ubiegłą sobotę w katedrze lubelskiej.
W środę 28 kwietnia br. we wczesnych godzinach popołudniowych gościła w Kazimierzu Dolnym pani Bella Koczarian, małżonka prezydenta Armenii przebywającego w Polsce na Europejskim Forum Ekonomicznym w Warszawie.
Kazimierz wybrał na miejsce, gdzie chce spędzić jesień życia. Ksiądz doktor Czesław Bielec, były proboszcz parafii wojskowo – cywilnej Matki Bożej Różańcowej w Puławach, parafii w Kluczkowicach, we Wrzelowcu, powrócił do miasteczka, gdzie w latach 60 – 70 XX wieku był wikariuszem i katechetą.
Po bardzo słabym początku rundy wiosennej (1 remis i 1 wygrana w pięciu spotkaniach), nasze Orły zadziwiły wszystkich! Osłabieni brakiem Adama Kamoli i Adama Rosołowskiego nasi piłkarze rozgromili 7-1 wyżej notowanego Zawiszę Garbów. Jest to nasze najwyższe zwycięstwo w lidze okręgowej!
Czternastoosobowa grupa młodzieży z dzielnicy Berlina Steglitz-Zehlendorf była gościem Liceum Ogólnokształcącego. Wizyta, trwająca od 13 do 18 kwietnia, to efekt współpracy tej dzielnicy z Kazimierzem, Nałęczowem i Poniatową.
Oczywiście chodzi o punkty w rozgrywkach, a nie klubową kasę. Z punktami niestety o wiele gorzej w tym roku niż z funduszami, o czym mogliśmy się przekonać w pierwszych spotkaniach rundy rewanżowej. Po zeszłotygodniowej klęsce na naszym boisku w potyczce z Opolaninem (0-3) przyszło nam się zmierzyć z sąsiadem z tabeli – Orionem Niedrzwica.