Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym
Aktualności Kazimierz Dolny
– Mimo że wiek XX nazywany bywa wiekiem brzydoty, jej obrazy niosą element piękna, uspokajają, emanują ciepłem – tak o twórczości Marii Szurmiej mówił toruński historyk sztuki Andrzej Ściepura podczas otwarcia wystawy malarki w Domu Michalaków.
"Knajpa u Fryzjera" nie tylko zapewnia swoim gościom ucztę dla podniebienia, ale i troszczy się o to, co dla ducha. W sobotę 18 września tradycyjne żydowskie potrawy można było zjeść przy muzyce klezmerskiej w wykonaniu zespołu "Freilach"..
Polskie Towarzystwo Botaniczne przyznało Oddziałowi Muzeum Przyrodnicze medal im. Profesora Bolesława Hryniewieckiego za upowszechnianie wiedzy botanicznej.
Bardzo obawialiśmy się niedzielnej konfrontacji z Opolaninem. Przecież dopiero co – w ostatnią środę – podopieczni trenera Kosowskiego rozgromili 6-1 wicelidera Stal Poniatowa. Trener Ryszard Kuśnierz znalazł jednak receptę na pokonanie rywala zza miedzy...
W sobotę 18 września o godzinie 18.00 w Domu Michalaków odbędzie się wernisaż wystawy Marii Szurmiej. Serdecznie zapraszamy.
Boisko w Urzędowie było dla Orłów szczęśliwe od zawsze. W ostatnią środę tragedii nie było, ale o dużym szczęściu mogą mówić tylko gospodarze.
Jak podaje oficjalny serwis internetowy Urzędu Miasta w Toruniu - w konkursie na realizację w Toruniu w latach 2005–2007 cyklicznej imprezy filmowej o zasięgu międzynarodowym złożyło swoją ofertę między innymi Biuro Promocji i Mediów Filmar z Warszawy – organizator Festiwalu Filmowego "Lato Filmów" w Kazimierzu Dolnym. Czyżby to miało oznaczać, że X jubileuszowy festiwal był w Kazimierzu ostatnim?...
Od lat mieszkańcy Kazimierza, a wielu z nich to moi przyjaciele, widują mnie z aparatem fotograficznym. Myślą, że tak sobie fotografuje, a nic z tego nie wychodzi. Znajomy artysta twierdzi, że każda wystawa najbardziej potrzebna jest autorowi, ażeby uporządkował jakąś część własnej twórczości. Być może.
"Chleba naszego powszedniego" to tytuł dwudniowej wystawy, która miała miejsce w Nowej Plebanii. Wernisaż odbył się w piątek, 27 sierpnia.
Uroczyste przekazanie sprzętu ratownictwa drogowego dla Ochotniczej Straży Pożarnej z Kazimierza Dolnego, Płonek, Góry Puławskiej i Żyrzyna odbyło się w sobotę 4 września na Rynku Głównym.
Z zespołem Tęczy spotykaliśmy się w Kraśniku dwukrotnie. Pierwszy raz 5 lat temu, drugi – w zeszłą niedzielę. Za każdym razem padał najsmutniejszy dla kibiców wynik – bezbramkowy.
Utwór "Kazimierz renesansowy" J. Kępskiego zainaugurował kameralny koncert muzyki współczesnej i klasycznej, który odbył się we wtorek 24 sierpnia w zabytkowych wnętrzach Kamienicy Białej.
Wokalistka, poetka, wielokrotna laureatka ogólnopolskich festiwali i konkursów Sylwia Lasok - jej recital "The Boy Next Door" odbył się w sobotę w nowootwartej kawiarni SCHODEK. Na pianinie akompaniował puławski muzyk Michał Matras.
Koreańska sopranistka Park He-Suk, skrzypek Jan Stanienda i rodzinny kwartet smyczkowy Walasek wystąpili podczas ostatniego w tym roku koncertu w ramach Letnich Wieczorów Muzycznych. Publiczność wysłuchała między innymi arie Antonio Vivaldiego, preludia i mazurka Fryderyka Chopina, melodie cygańskie Antonina Dworzaka oraz koreańskie utwory muzyczne.
Tydzień temu na boisku w Bełżycach Orły rozpoczęły sezon wygrywając 2-1 z BKS Unią (spadkowiczem z IV ligi), po bramkach Adama Kamoli i Arkadiusza Tomaszewskiego.
W sobotę 21 sierpnia w spotkaniu II kolejki podejmowaliśmy zespół beniaminka ligi okręgowej - Hetmana Gołąb
"Partnerstwo z Kazimierzem Dolnym na dobrej drodze" – pod takim tytułem ukazała się w regionalnej gazecie "Badische Zeitung" relacja z obchodów 10-lecia partnerstwa Kazimierza Dolnego i Staufen, jakie odbyły się w dniach 24 - 25 lipca w niemieckim miasteczku, położonym u stóp Szwarcwaldu, w Badenii - Wirtembergii.
Kolejną archeologiczną zagadką, związaną z osadnictwem słowiańskim w Kotlinie Chodelskiej, którą Muzeum Nadwiślańskie postanowiło rozwiązać metodami eksperymentalnymi, jest wczesnośredniowieczna metalurgia żelaza.
Chełmscy policjanci, którzy brali udział w zajściu w Kazimierzu Dolnym wrócili do pracy. Wobec funkcjonariuszy toczy się postępowanie wyjaśniające w Komendzie Powiatowej Policji w Puławach, a tamtejsza prokuratura sprawdza czy przekroczyli swoje uprawnienia.
"Wczesnośredniowieczna ceramika naczyniowa - produkt, sprzęt, zabytek." – to hasło pod jakim w dniach 20 – 29 lipca 2004 odbyły się w Bielsku k. Chodlika Warsztaty Archeologii Doświadczalnej. Ich organizatorem było Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym we współpracy z Pracownią Ceramiki Artystycznej Marty Wasilczyk z Lublina.
W dniach od 19 do 29 sierpnia 2004 r., w przepięknej scenerii Janowieckiego Zamku nad Wisłą odbędą się III Janowieckie Interpretacje Muzyki pod patronatem Ministerstwa Kultury i Wojewody Lubelskiego.