Archiwum - sierpień 2015
Synagoga w Kazimierzu Dolnym gości różnorodnych twórców. Tym razem gościem specjalnym będzie Sabina Baral, autorka książki „Zapiski z wygnania”. Spotkanie odbędzie się 5 września.
W natłoku obowiązków, pracy i codziennych problemów warto czasami zwolnić i się… pośmiać. Z samego siebie, z sąsiada czy narodowych przywar. W sobotnie popołudnie publiczności zgromadzonej na dziedzińcu kazimierskiego Zamku pomógł w tym kabaret Neo-Nówka.
Dzieci z gminy Kazimierz Dolny pożegnały już tegoroczne wakacje. Podczas festynu na zakończenie lata nie brakowało atrakcji. Były wielkie bańki mydlane, pokazy rycerskie, spotkanie z magią oraz słodki poczęstunek.
W planowaniu miejskiego budżetu uczestniczą zazwyczaj radni i burmistrz. A co z mieszkańcami? Przecież każdy z nas ma swoją listę zadań priorytetowych. Właśnie w tym celu stworzony został Budżet Obywatelski. By wszyscy wspólnie mogli brać udział w planowaniu wydatków ponoszonych przez gminę.
Przed nami ostatni weekend wakacji. Tak więc będzie się działo! Wernisaż Małgorzaty Węgrzyn, koncert zespołu Ayarise oraz koncertowe menu – to wszystko czeka na nas w jednym miejscu. Gdzie? Oczywiście w Klubojadalni Przystanek Korzeniowa.
„Byłam cząstką miasta…” to dość oryginalna wystawa, której autorką jest Ewa Trafna. Prace artystki oglądać możemy w Galerii Klimaty w Mięćmierzu. Finisaż wystawy zaplanowano na najbliższą sobotę, 29 sierpnia.
Jerzy Kamas nie żyje. Wybitny aktor filmowy i teatralny. Odtwórca roli Stanisława Wokulskiego z „Lalki” czy Adama, męża Róży z „Cudzoziemki”. Odszedł w wieku 77 lat.
Tegoroczne wakacje powoli dobiegają końca. W związku z tym, Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym już po raz dziewiąty organizuje festyn, na który zaprasza wszystkie dzieci. Tym razem impreza odbędzie się pod hasłem „Dotknięcie Średniowiecza”.
Od ubiegłego roku pielgrzymują po całym kraju, odwiedzając wiele miast i sanktuariów. W poniedziałek pojawiły się również w Kazimierzu. Symbole Światowych Dni Młodzieży, bo to o nich mowa, mają przygotować wiernych do przyszłorocznego spotkania z papieżem w Krakowie.
Na prośbę Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego publikujemy poniższe oświadczenie.
Podróż od Azji przez Bałkany po Stany Zjednoczone, a wszystko to… w Kazimierzu! Podczas sobotniego koncertu wieńczącego Pardes Festival zespół Się Gra zaprezentował publiczności muzykę z wielu rejonów świata.
Piątek podczas Pardes Festival poświęcony był kulturze innej niż żydowska mniejszości w Polsce. Po Romach przyszedł czas na prezentację wątku ormiańskiego, na co nie bez wpływu była zapewne setna rocznica ludobójstwa Ormian przez Turków.
Kolejny dzień z Pardes Festival upłynął pod znakiem śliwki. A przynajmniej jego popołudnie. Degustacje, konkursy, pokaz wędzenia śliwek w tzw. lassach to tylko część atrakcji zaplanowanych na jedno popołudnie. Popołudnie ze śliwką.
Jeśli najbliższy weekend spędzacie w Kazimierzu Dolnym, nie zapomnijcie sprawdzić programu wydarzeń. Zdążycie nacieszyć się Pardes Festivalem oraz skorzystać z innych propozycji.
O założeniach projektu „Oszpicin” oraz kontrowersjach z nim związanych mówił podczas spotkania w ramach Pardes Festival dr Artur Szyndler z Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu.
9. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki przeszła do historii... jako sukces. Do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą przyjechało jeszcze więcej osób niż w poprzednich latach.
Jak smakuje kasza jaglana gotowana w glinianym garnku na ognisku? Które rośliny zebrane na łące możemy wykorzystać w kuchni? Jak we wczesnym średniowieczu wyglądało sycenie miodu? Odpowiedzi na te pytania znają uczestnicy Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, które odbywają się w Żmijowiskach.
W Kazimierzu Dolnym trwa Festiwal Kultury Żydowskiej. W ramach imprezy codziennie odbywają się ciekawe spotkania, projekcje filmowe oraz warsztaty. Jednym z punktów w programie były warsztaty wycinanki żydowskiej prowadzone przez Joannę Matyjasek.
Dwóch utalentowanych artystów, reprezentujących dwie różne dziedziny sztuki udowodniło, że połączenie improwizowanej muzyki i czytanej literatury może być udane i zaskakujące. Wszystko to podczas wieczoru wieńczącego pierwszy dzień Pardes Festival.
Dziś drugi dzień Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską. Wczoraj uroczystość otwarcia uświetnili swoją obecnością naczelny rabin Polski Michaela Schudricha oraz przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Kazimierza na czele.
Spacerując uliczkami Kazimierza Dolnego, widzimy jedynie pensjonaty, parkingi, restauracje i galerie. Aż trudno sobie wyobrazić, że 30 czy nawet 20 lat temu przy każdej posesji był sad, w którym rosły jabłonie, grusze oraz kazimierskie śliwki. Dziś takie sady w Miasteczku w zasadzie nie istnieją. Pozostały jedynie wspomnienia…
Wystawy, prezentacje, spotkania, filmy,warsztaty poświęcone kulturze żydowskiej - oraz w tym roku - ormiańskiej wypełnią Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską, który rozpoczyna się w Kazimierzu właśnie dzisiaj 18 sierpnia.
Polana za okazałą bramą zwiastuje nie mniej okazałą budowlę. I właściwie nie myli się ten, kto tak myśli, że wkrótce tu taka pewnie powstanie. Tylko, że nie będzie to dom, a ponad dwudziestoczterohektarowy wodny park rozrywki!
Koncerty, wernisaże, warsztaty i oczywiście spektakle. Klepisko na Skowieszynku zostało uroczyście otwarte.
Trójka wybitnych instrumentalistów i osobowości muzycznych wystąpi w kazimierskiej synagodze w wyjątkowym programie inspirowanym muzyką Żydów aszkenazyjskich. Się Gra wystąpi w Kazimierzu 22 sierpnia w ramach Pardes Festival.
O tym, że „amerykański sen” nie zawsze się spełnia, przekonali się uczestnicy tegorocznej edycji Święta Marii. Tym razem mówiono o tym, dlaczego pobyt za Oceanem kazimierska pisarka zaliczyła do nieudanych.
Jak co roku jednym z kluczowych punktów Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi był Niezależny Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Oto wyniki.
Na tę Stypę zaproszeni zostali wszyscy mieszkańcy Skowieszynka. I przyszli. Młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni. Zajęli wprawdzie miejsca nie bezpośrednio za stołem, tylko na imponującej widowni, ale byli uczestnikami tej niezwykłej... sztuki.
Planujecie spędzić świąteczny weekend w Kazimierzu Dolnym? Nie zapomnijcie sprawdzić, jakie atrakcje i wydarzenia w tym czasie na Was czekają!
Już we wtorek 18 sierpnia do Kazimierza Dolnego na sześć dni zawitają przyjaciele Pardes Festival.
Jak wyglądało wczesnośredniowieczne grodzisko w Chodliku w okresie świetności? Na co zwrócić uwagę, będąc na terenie grodu, który obecnie przypomina… zwykłą polanę? Już niebawem odpowiedzi na te pytania znajdziemy w jednym miejscu – w Wirtualnym Muzeum Chodlika.
Mamy naprawdę piękne lato tego roku. Słońce i upał ciągną wszystkich nad wodę, także w Kazimierzu, gdzie nie ma naturalnego kąpieliska, a turyści zdani są przede wszystkim na przypensjonatowe baseny.
W najbliższy piątek 14 sierpnia w Korzeniowej wystąpi zespół o rodowodzie kazimiersko – warszawsko – olsztyńskim El Banda. Dwóch jego członków znamy z Dziadów Kazimierskich – Rolf i Serge teraz pojawią się w punkowym wydaniu!
Korzeniowa zaprasza na sobotnie spotkanie z nową polską sceną jazzową. Tym razem nawiązując do europejskiej tradycji nowoczesnego jazzu zagra zespół HoTS.
9. edycja Dwóch Brzegów dobiegła końca, a wraz z nią nasz plebiscyt publiczności. Oto 10 najlepszych filmów według festiwalowych widzów.
Już w najbliższy weekend w Skowieszynku pierwsze przedstawienie Teatru na Klepisku!
Warszawskie Combo Taneczne na kazimierskim Rynku w upalną noc festiwalową było jak objawienie. Jakby zmartwychwstanie przedwojennej Warszawy, której gruzy wspominaliśmy pierwszego sierpnia.
Zakończył się 9. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Dziewiątka kończy pewną historię, dziesiątka – zaczyna nową! Do zobaczenia za rok!
Ponad 50 obrazów wystawionych przez 25 artystów z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki można było oglądać w dolinie Grodarza przez dwa ostatnie dni Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. VI Kanał Sztuki i 15 lat istnienia Kazimierskiej Konfraterni - za nami.
Jej nazwisko znane jest wszystkim adeptom sztuki reżyserskiej, a filmy przez nią tworzone zdobyły uznanie w oczach wielu krytyków. Gościem specjalnym na festiwalu filmu i sztuki Dwa Brzegi była laureatka prestiżowej nagrody Złotego Lwa Margarethe von Trotta.
Nie można sobie wymarzyć piękniejszej scenerii na koncert. Na platformie widokowej przy Wiatraku w Mięćmierzu z wystąpił kwartet smyczkowy. A wszystko w ramach 9. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
9. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi powoli dobiega końca. Na ostatnie dni przygotowaliśmy więc sporo wiele filmowych - i nie tylko – atrakcji.
Przed nami jeden z najgorętszych weekendów tego lata! Wpływ na to będzie miała zarówno temperatura, jak i kończący się Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Jakich innych atrakcji należy spodziewać się w tym czasie w mieście i okolicy?
Kazimierz. Miejsce magiczne dla wielu osób na tyle, że chcą tu mieszkać, tu się budować. I powstają domy nowe – duże i małe, ładne i brzydkie, często co najmniej dyskusyjne. Jaka powinna być architektura Kazimierza? O tym na przykładzie nowego centrum turystycznego w Kazimierzu mówili goście Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza.
Choć zostały już tylko trzy dni Festiwalu, Dwa Brzegi nadal nie zwalniają tempa. Znakomite nazwiska i świetne filmy czekają na wszystkich, którzy w piątek zawitają do miasteczka festiwalowego.
„Niesfilmowani” to cykl spotkań literackich z pisarkami i pisarzami, których dorobek nie był dotychczas przedmiotem filmowych adaptacji. Spotkania odbywają się w ramach Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
Fenomenem Kazimierza jest fakt, że od kilkunastu lat miłośnicy kina spotykają się tutaj mimo, że kino w tym miejscu jest w zasadzie przeszłością. W zasadzie… bo chociaż Kino Wisła działające w synagodze do lat dziewięćdziesiątych to już tylko wspomnienie – to od roku działa w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki Kino za Rogiem.
Telewizja Polska, co roku produkuje nowe audycje, filmy, dokumenty. Jednak sporym zainteresowaniem cieszą się także stare produkcje. Stąd pomysł na rewitalizację produkcji filmowych TVP, o której dyskutowano podczas festiwalu Dwa Brzegi.
Znany ze współprowadzenia programu „Mam talent” Szymon Hołownia był gościem niedzielnego spotkania w salonie Empik podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Tym razem nie było mowy o show biznesie czy karierze dziennikarskiej. Rozmawiano o tym… jak czynić dobro na co dzień.
Ponad półtorametrowe krzaki konopi indyjskich zlokalizowali policjanci na jednej z posesji w gminie Kazimierz Dolny. Właścicielowi grozi teraz kara do 3 lat więzienia.
Dwa tygodnie przed oficjalną inauguracją „Teatru na Klepisku” Skowieszynek otworzył swe podwoje dla publiczności. Na Klepisku zagrały Dziady Kazimierskie.
Pierwszego dnia sierpnia o godzinie 17.00 w całym kraju zawyły syreny, a Polacy zatrzymali się w chwili zadumy. Również Kazimierz stanął miejscu w godzinę „W”. Tym samym mieszkańcy oraz turyści uczcili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Ponad 400 osób stanęło w sobotę 1 sierpnia na starcie III Biegu Szlak Trafi w Parchatce.
Rozpoczął się 9. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Przed nami cały tydzień spotkań, koncertów, projekcji filmowych i wykładów.
Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to nie tylko projekcje filmowe. To również spotkania z twórcami, wystawy malarstwa i fotografii, koncerty, prezentacje i wykłady. Program spotkań i wydarzeń artystycznych tegorocznego festiwalu pęka w szwach. Zobaczcie sami.
Archiwum
-
2025
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003