Archiwum - wrzesień 2006

Upadła woda

Kazimierski Aquarius produkujący wodę mineralną miał być gospodarczą perełką regionu. Po ambitnych planach zostały dziś tylko długi, niezapłacone pensje, sprawy w sądzie i skłóceni wspólnicy.
Jeszcze miesiąc dojazd do Kazimierza utrudniać będą roboty drogowe w Bochotnicy. Po tym okresie – miejmy nadzieję - na dobre znikną kilometrowe korki, które głównie w weekendy urozmaicały turystom i miejscowym podróż z Puław do Miasteczka, wydłużając ją czasem ze zwykłych 15 – 20 minut do półtorej godziny.
Każdego roku Kazimierz odwiedza ponad milion turystów. Część z tych osób chce sprawdzić, jak to jest obudzić się nad Grodarzem. Już za miesiąc zostanie otwarty hotel Król Kazimierz, a na wiosnę przyszłego roku apartamentowiec Pod Aniołem.

Kairos w Janowcu

W najbliższą sobotę 30 września o godz. 18.00 w janowieckim kościele parafialnym zabrzmią głosy Męskiego Zespołu Wokalnego - Kairos - jednego z nielicznych zespołów w Polsce wykonujących muzykę kościołów wschodnich. Wraz z zespołem wystąpi znany z wykonania romansów rosyjskich w ramach letnich kazimierskich Sobót Muzycznych - Borys Somerschaf. Wstęp wolny.
Kazimierski Ośrodek Kultury wznawia w sezonie jesienno - zimowym cykl spotkań ze znanymi reżyserami polskiej kinematografii  - Autorskie Wieczory Filmowe. Gość Tadeusza Pałki - Jacek Bławut zaprezentuje dwa swoje niedawne filmy "Born dead" z 2004 r. i "Szczur w koronie" z roku 2005.
Zakończone zostały zdjęcia do kazimierskiej części programu Fundacji Marka Kamińskiego "Baby on board". Słynny polarnik lansuje w ten sposób model wspólnego spędzania czasu z dzieckiem, ktore może uczestniczyc z rodzicami w podróży po Polsce, a nawet po świecie.
X Jubileuszowy Turniej Nalewek odbywał się już po raz trzeci w Kazimierzu nad Wisłą, w tym po raz drugi – w Knajpie U Fryzjera. Mimo, że uczestnicy zjechali z całej Polski, królowały klimaty kazimierskie, co znalazło przełożenie także na decyzje jury.
Mija tydzień, jak pożegnaliśmy Cezarego Sarzyńskiego i Józefa Miłosza. Ich śmierć wstrząsnęła nie tylko Kazimierzem. Z ostatnim pożegnaniem odprowadzały ich na kazimierskie cmentarne wzgórze niezliczone tłumy ludzi.

Zakończyły się wykopaliska w Żmijowiskach prowadzone przez Muzeum Nadwiślańskie. Z czasem powstanie tu rekonstrukcja słowiańskiego grodu, gdzie będzie można poznać życie naszych przodków.

Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika" zaprasza w niedzielę 24 września 2006 roku na godzinę 17.00 do sali widowiskowej na śpiewogrę w dwóch aktach pt. "Pielgrzym z Dobromila" według powieści Izabeli Czartoryskiej z muzyką Wincentego Lessla. Wstęp na wejściówki.
Wczoraj 8 września 2006 r. zmarł niespodziewanie Cezary Sarzyński, kazimierski piekarz i restaurator, sponsor wielu imprez w Kazimierzu i regionie, zdobywca godła „Teraz Polska”, tytułu Superpiekarza i wielu innych nagród, w tym Medalu św.Brata Alberta. Jego słynne koguty z ciasta stały się symbolem Kazimierza i rozsławiły Miasteczko w Polsce i daleko poza jej granicami.

Muzeum - Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów zorganizowało minikonferencję na temat genius loci Kazimierza nad Wisłą. Kuncewiczówka wydaje się idealnym miejscem dla tego rodzaju rozważań: jej niepowtarzalny urok jest szczególnie nieuchwytny - mało kto potrafi ująć niezwykłość posesji w sposób rzeczowy, nie posługujący się egzaltacją i magią.

Święto Jesieni 2006

W niedzielę 24 września 2006 r. Muzeum Przyrodnicze  w Kazimierzu Dolnym wspólnie z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli już po raz ósmy organizować będzie imprezę pod hasłem "Święto Jesieni".
Wakacje, niestety, dobiegły końca. Przed nami wrzesień, za nami – pierwszy szkolny dzwonek, który w tym roku litościwie dopiero czwartego września. Biblioteka Miejska w Kazimierzu na zakończenie wakacji zorganizowała festyn pt. "Pożegnanie lata".
Kresowa Akademia Smaku zaprasza miłośników nalewek, Kresów i polskiej tradycji na X Jubileuszowy Turniej Nalewek.Atmosferę Turnieju jak zwykle będą tworzyć aromaty nalewek, smaki dań przygotowanych przez najlepsze restauracje regionu, obrazy i muzyka. Tym razem klezmerska. Bo przecież w Kazimierzu wyrabiano śliwowicę koszerną.

Archiwum

Pokaż stopkę