Kairos w Janowcu

W najbliższą sobotę 30 września o godz. 18.00 w janowieckim kościele parafialnym zabrzmią głosy Męskiego Zespołu Wokalnego - Kairos - jednego z nielicznych zespołów w Polsce wykonujących muzykę kościołów wschodnich. Wraz z zespołem wystąpi znany z wykonania romansów rosyjskich w ramach letnich kazimierskich Sobót Muzycznych - Borys Somerschaf. Wstęp wolny.

Męski Zespół Wokalny „KAIROS” jest jednym z nielicznych zespołów w Polsce wykonujących muzykę kościołów wschodnich. Głębia i tajemniczość tej muzyki pozwala każdemu odnaleźć w niej coś dla siebie. Sprawia, iż „pieśni wschodu” stanowią podstawowy element repertuaru zespołu, który jednak nie ogranicza się jedynie do muzyki tego rodzaju. „KAIROS” równie chętnie wykonuje utwory polskie, hebrajskie, czy greckie. Co ciekawe, zespół nie stroni od różnego rodzaju eksperymentów, których przykładem mogą być koncerty z towarzyszeniem różnego rodzaju specyficznych instrumentów perkusyjnych, strunowych i dętych z całego świata, takich jak: bębny afrykańskie i arabskie, bombardy, ud, zuma, r’bab, czy lira korbowa.

Członkowie zespołu na co dzień uprawiają zawody nie związane z muzyką traktując śpiew jako swoją pasję. Pasja ta skłania ich do poświęcania swojego wolnego czasu sztuce, poprzez którą mogą poznać kulturę różnych narodów całego świata oraz mniejszości narodowych zamieszkujących Polskę. Jest to szczególnie ważne w Lublinie – mieście, które było i nadal jest miejscem szczególnym, miejscem zetknięcia się ze sobą różnych kultur. Ich poznawanie sprzyja przezwyciężaniu nietolerancji i pomaga obalać istniejące niestety jeszcze w XXI wieku stereotypy kulturowe.

Śpiewacy „KAIROS" wywodzą się z lubelskiego zespołu wokalnego "In Corpore", który w latach 1992-1997 prowadził także Borys Somerschaf. Zespół "In Corpore" zdobył m. in.: nagrodę 2 programu Polskiego Radia oraz dwukrotnie wyróżnienie na festiwalu chóralnym Legnica Cantat; na Międzynarodowym Festiwalu w Marktoberdorf w Niemczech zdobył certyfikat Klasy Międzynarodowej z oceną Bardzo Dobrą;

Obecnie „KAIROS” działa przy Centrum Kultury w Lublinie. Podczas swojej już ponad sześcioletniej działalności zespół wystąpił m.in.: na Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (1999), na Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej „Song of Songs - 2001" w Toruniu, w Filharmoniach: Warszawskiej, Lubelskiej, Bydgoskiej i Białostockiej, w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, w Kościele Mariackim w Krakowie.

Inspirującym i ciekawym doświadczeniem było wzięcie udziału w nagraniu muzyki do filmu „Wiedźmin" (reż. M. Brodzki) skomponowanej przez G. Ciechowskiego i wydanej na płycie CD przez firmę Pomaton EMI w 2001r.
Ze względu na oryginalne brzmienie „KAIROS" został zaproszony przez firmę Sony Music Poland do wzięcia udziału w nagraniu piosenki pt. "Powoli, spokojnie" (w wykonaniu Fiolki Najdenowicz) promującej film „Quo Vadis" (reż. J. Kawalerowicz). To zaowocowało zaproszeniem zespołu do udziału w teledysku do piosenki „Co ma przeminąć to przeminie” w wykonaniu Michała Bajora.

Ukoronowaniem działalności zespołu było wydanie pierwszej płyty „O głęboka tajemnico…” z rosyjskimi, ormiańskimi i gruzińskimi śpiewami tradycyjnymi, która ukazała się przy wsparciu finansowym Radia Lublin i Fundacji J&S Pro Publico Bono Poloniae w 2002r. Wydarzenie to zaowocowało nowymi propozycjami koncertowymi, także poza granicami Polski. W maju 2003r. „KAIROS” dał serię koncertów we Lwowie (Ukraina), m. in. w takich miejscach, jak kościół oo. Dominikanów, czy wreszcie Katedra Ormiańska. Bardzo ważnym wydarzeniem była seria koncertów w Niemczech, których uwieńczeniem był koncert w BerlinerDome. W maju br. Kairos zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce w swojej kategorii. Obecnie zespół przygotowuje się do nagrania nowej płyty. Tym razem będą to „kolędy świata”.
 
Twórcą i liderem Zespołu jest Borys Somerschaf - dyrygent, kompozytor i wokalista. Urodził się w Moskwie w 1968 roku. Edukację muzyczną rozpoczął w r.1975 jako uczeń Chłopięcej Szkoły Chóralnej im. A. Swiesznikowa, kształcącej dyrygentów i wokalistów. Następnie studiował w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie na Wydziale Dyrygentury Chóralnej (prof. B. Tewlin). Następnie ukończył dwa wydziały Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (w 1994 - Wydział Wychowania Muzycznego w klasie dyrygentury chóralnej prof. J. Boka; w 1996 - Wydział Kompozycji w klasie prof. Z. Bagińskiego).

Borys Somerschaf jest autorem muzyki do spektakli teatralnych "Ferdydurke", "Sceny z życia Mitteleuropy" i „Do piachu” (Teatr ‘Provisorium’ i Kompania ‘Teatr’, Lublin), „Porucznik z Inishmore” (Teatr Powszechny w Szczecinie), „Dialogi o zwierzętach” (Teatr Jeleniogórski) oraz „Żabia królowa” (Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu); do seriali telewizyjnych: "Klasa na obcasach" i "Miodowe lata"; do filmów dokumentalnych oraz programów telewizyjnych.
W latach 1997-2001 B. Somerschaf jako kierownik chóru i zespołu solistów brał udział w nagraniu polskich wersji filmów dla dzieci: "Anastazja", "Mulan", "Książę Egiptu", „Toy Story II”, "Król Lew II", "Pocachontas II", "Bambi", "Dzwonnik z Notre Dame", "Grinch", "Piękna i Bestia"  i wielu innych.

Oprócz tego B. Somerschaf uczestniczył w nagraniu kilkunastu płyt z polską muzyką klasyczną i rozrywkową (m.in. Cantus Firmus, Ars Nova, Chór Warszawskiej Opery Kameralnej) i rozrywkową (m.in. Obywatel G.C., Bajm, Jacek Kaczmarski, Michał Bajor, Zbigniew Preisner). W listopadzie 2005 r. Borys wydał swoją I solową płytę pt. „Śnił mi się sad… „ z najpiękniejszymi rosyjskimi romansami.

Borys Somerschaf jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Lublina „Za znaczące osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki” oraz Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubelskiego.

Organizatorzy:

„Kiton Art”- Mirosław Olszówka, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym Oddział Muzeum Zamek w Janowcu, Ks. Janusz Socha, Proboszcz Parafii p.w. Św. Stanisława w Janowcu.

www.muzeumnadwislanskie.pl

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Zamek w Janowcu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2024.
Pokaż stopkę