Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym


Wycieczka z przewodnikiem i humorem

Data: 26 kwietnia

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Kazimierz Dolny z przewodnikiem i humorem

Data: 1 maja

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Kazimierz Dolny z przewodnikiem i humorem

Data: 2 maja

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Kazimierz Dolny z przewodnikiem i humorem

Data: 3 maja

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Nie znaleziono imprez w danym terminie

Aktualności Kazimierz Dolny

Nieznany list

Spośród niezwykle interesującego i różnorodnego zbioru korespondencji do Antoniego Michalaka, na który składają się listy malarzy, literatów i naukowców, wyróżnia się jedyny list Stanisława Szukalskiego (1893-1987).

W artystycznych ogrodach – zbiór plonów może odbywać się choćby w marcu! Właśnie wyłoniono zwycięzców konkursu „Biennale malarstwa Ogrody 2006”, którego organizatorami są tradycyjnie BWA w Wałbrzychu i Zamek Książ. Wśród nagrodzonych nie zabrakło mistrza palety z Kazimierza.

Esterka odżyje

W kazimierskiej restauracji Berensa, zwanej po wojnie Esterką, bywała Hanka Ordonówna. Gośćmi byli również Tuwim, Lechoń, Słonimski, Wieniawa-Długoszowski, Schiller i Zelwerowicz.

Powrót trzech krzyży

Idea księżnej Izabeli Czartoryskiej nie zginie. Na stromą górę w Parchatce wrócą krzyże, które tu stały przed wojną. Stawiała je księżna Izabela Czartoryska. Krzyże wrócą dzięki inicjatywie Andrzeja Pawłowskiego i księdza Tomasza Lewniewskiego. 15 maja będą już na swoim miejscu.
W Kazimierskim Ośrodku Kultury otwarto wystawę fotografii Stefana Kurzawińskiego „Wyimki – z Kazimierzem w tle”. To kolejna okazja na spacer po Miasteczku w klimatyzowanych warunkach…

Na tak oczywiste pytanie nasuwa się równie oczywista odpowiedź.  Jednak czy również dzień dzisiejszy i przyszłość Kazimierza bywają kojarzone z nadwiślańskim położeniem? To już nie jest takie pewne.

Artur Jasik, przedsiębiorca z Kozienic chce w ciągu dwóch lat zrekonstruować słynny Hotel Polski Berensa w Kazimierzu Dolnym. Dziś w tym miejscu straszą ruiny „Esterki”.

Sezon artystyczny 2006 w Kuncewiczówce otworzy Leszek Szaruga tomem swoich wierszy Życiowy wybór, wydanych w tym roku przez Wydawnictwo Nowy Świat. Twarze poety to jeden z wierszy tego zbioru.

Minęły 3 lata działalności Kazimierskiego Portalu Internetowego. Z tej okazji przygotowaliśmy nową funkcję w serwisie. Od dzisiaj wybrane działy będą zawierały filmy video obrazujące opisywany temat.
Od grudnia ubiegłego roku istnieje w Kazimierzu Fundusz Lokalny Rozwoju Ziemi Kazimierskiej. Jego celem nadrzędnym jest działalność na rzecz awansu cywilizacyjnego i poprawy jakości życia społeczności Kazimierza i okolic.

Co te pojęcia mają ze sobą wspólnego i na dodatek z Miasteczkiem? Jeśli mamy na myśli monety oraz odznakę Wzorowego Żołnierza — to... mają wspólnego autora Józefa Gosławskiego, który swoją artystyczną edukację zaczynał w Kazimierzu, w Szkole Rzemiosł Budowlanych.

Sanna w Kazimierzu

Kuligi w Kazimierzu to już tradycja. Parking dla końskiego taxi znajduje się w Wąwozie Plebanka, skąd wyjeżdżają sanie na miejskie pola i dalsze okolice. A zima tego roku dopisała.

Odkąd sięgam pamięcią psy w Kazimierzu były zawsze. Jedne pojawiały się w sposób naturalny za sprawą jakiejś Azy czy Pchełki i stawały się obiektem adoracji miejscowych dzieci, inne pochodziły z wakacyjno-targowego importu.

Drzwi kazimierskiej biblioteki miejskiej otwierają się teraz częściej. Wyraźnie przybyło tu czytelników, a to za sprawą niezwykłych, jak na to miejsce, zajęć w czasie ferii.

Moje powroty

Obraz lubelskiej wsi minionej można odnaleźć na kartach tomiku Zbigniewa Kozaka „Moje powroty”, który zaprezentował sam poeta 8 lutego br. na spotkaniu z czytelnikami w Bibliotece Miejskiej przy ulicy Lubelskiej.

Tatar z Kazimierza

Ona. Zuzanna Ndlovu. On. Hózman Mirza Sulkiewicz. Jeszcze czteroletni Franek. I dwuletnia Aniela. Zakręcona rodzinka z… zuluskimi i tatarskimi korzeniami. Z romantyczną miłością w tle.

Podzielona Rodzina

To, co od pewnego czasu dzieje się w Zgromadzeniu Sióstr Rodziny Betańskiej, budzi powszechne zainteresowanie mediów. Wydarzenia w Kazimierzu Dolnym najczęściej traktowane są w charakterze sensacji. Media rzadko zwracają uwagę na to, że tak naprawdę to dramat poszczególnych osób, które wstępując do zgromadzenia, nie chciały przecież rozbijać jedności w Kościele.
To już czwarta edycja Kolacji Autorskiej w Folwarku Walencja. Tym razem przygotowały ją warszawianki - historyk sztuki - Maria Maykowska i producent filmowy - Małgorzata Retei. Tradycyjna biesiada staropolska.
„Mięćmierz” to już nie tylko podkazimierska wioska. Pod tą nazwą kryje się także grupa  Huberta Domańskiego, która 6 lutego wystąpiła w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika” z autorskim programem muzycznym zatytułowanym również „Mięćmierz”.

Jazz rozbrzmiewa coraz częściej w ciepłych wnętrzach kazimierskiego Kwadransu. Na początku lutego „Kwadrans z jazzem” wypełnił dwugodzinnym koncertem lubelski zespół Be Four.

Pokaż stopkę