Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym
Aktualności Kazimierz Dolny
Zagrali kilkadziesiąt imprez plenerowych i koncertów. Wielokrotnie występowali na festiwalach. Ich występy to spektakle muzyczno – literackie. DGZZ. W najbliższą niedzielę 23 września o godzinie 15.00 wystąpią w Galerii Klimaty w Mięćmierzu. Polecamy.
Wyjątkowi goście, niecodzienne spotkania. A wszystko to w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki - Bibliotece Publicznej. Zapraszamy zarówno młodych miłośników literatury, jak i tych starszych, każdy odnajdzie bowiem coś dla siebie.
Tajemnice codzienności z życia inteligencji i chłopów zgłębiali kazimierzacy i turyści, którzy w miniony weekend odwiedzili Kuncewiczówkę w Kazimierzu i Zagrodową Osadę w Uściążu. Dwa różne światy, dziś oba nie mniej egzotyczne i nie mniej tajemnicze…
Tegoroczne lato dobiega końca. Nadszedł czas, by powitać jesień, która zmierza w naszym kierunku wielkimi krokami. W niedzielę, 23 września 2012 r. odbędzie się coroczna impreza na cześć tej urokliwej pory roku – Święto Jesieni.
W obronie wolnych mediów 29 września w Warszawie manifestować będą uczestnicy marszu organizowanego pod hasłem „Obudź się, Polsko!”. Wyjazd dla mieszkańców Kazimierza i okolic organizuje Akcja Katolicka.
W sierpniu w Kazimierzu Dolnym powstało Centrum Informacji Turystycznej. Głównym celem tej komórki jest kompleksowe świadczenie usług informacyjnych i wszechstronna pomoc turystom. Podobne zadania realizuje również PTTK, który teraz czuje się odsunięty na dalszy plan…
Trwają prace nad powołaniem do życia ośrodka dla osób niepełnosprawnych w Kazimierzu. Miejscowe środowisko organizuje w najbliższym czasie wyjazd do Lublina, by przyjrzeć się, jak funkcjonują podobne ośrodki, które umożliwiają wzajemne kontakty i wyjście do świata.
Tajemnice codzienności to hasło towarzyszące tegorocznym Europejskim Dniom Dziedzictwa. Tradycyjnie do obchodów włącza się Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Jakie czekają nas atrakcje?
Studnia na kazimierskim rynku to symbol Miasteczka. Po renowacji znów prezentuje się w pełnej okazałości. Pięknieją również inne jej towarzyszki.
Góra Trzech Krzyży to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w okolicy. Najkrótsza droga na wzgórze wiedzie schodami, na tyle stromymi, że spocznik niedaleko szczytu był bardzo pożądanym miejscem na odpoczynek. To niewielka półka była jednym z głównych tematów ostatniego posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miejskiej.
W ponad pięćdziesięciu polskich miastach w sobotę czytano i słuchano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej akcji "Narodowego czytania". Strofy tej epopei narodowej brzmiały również w Kazimierzu nad Wisłą.
Już od najbliższej soboty w Piekarni Sarzyński będzie można obejrzeć wyjątkową ekspozycję zdjęć z Japonii, Indii i Etiopii. To część prac z cyklu powstałego w trakcie trzech podróży do Azji i Afryki od końca 2011 roku. Ich autorem jest Jan Mróz, dziennikarz telewizyjny, wielbiciel Azji, pasjonat fotografii, zapalony podróżnik.
Chociaż słońce wciąż mocno grzeje, kalendarzowe lato już za nami. Tym, którzy urlop w Kazimierzu mają już za sobą, i tym, którzy już tęsknią do kolejnych letnich miesięcy w Miasteczku, polecamy film nadesłany do redakcji przez jednego z naszych Czytelników.
Już w najbliższą sobotę 8 września na Grodzisku w Żmijowiskach odbędzie się wyjątkowa impreza - Słowiańskie Babie Lato. Wydarzenie to ma na celu podsumowanie letniego sezonu, jest także formą podziękowania dla społeczności lokalnej, władz samorządowych oraz instruktorów, badaczy, uczestników projektów i stałych bywalców.
W Kazimierzu, jak już pisaliśmy, rozgrywa się akcja nowego filmu Jacka Bromskiego. Niektóre sceny były realizowane w starym domu na ulicy Puławskiej, siedzibie rodu Piądłowskich. O „Wyprawie na księżyc” opowiada Marzena Godziszewska.
Dziś pierwszy po wakacjach dzień szkoły. Czas na pierwszy dzwonek. Galowe stroje zastąpiły wesołe wakacyjne ubrania. A jeszcze niedawno kazimierskie dzieci w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej beztrosko bawiły się podczas festynu na pożegnanie lata…
Choć w Kazimierzu Dolnym nie ma kina, projekcji filmowych w Miasteczku nie brakuje. Co roku odbywa się tu festiwal filmowy oraz inne imprezy, podczas których możemy zetknąć się z X Muzą. Tym razem dzięki projektowi Polska Światłoczuła mogliśmy w Kazimierzówce obejrzeć film „Cześć, Tereska”.
W nocy 30 sierpnia zmarł prof. Jacek Sempoliński, wielki artysta i myśliciel, krytyk i teoretyk sztuki, związany z Mięćmierzem od 1979 roku. Miał 85 lat.
Schyłek lata to odpowiedni moment, żeby zaczerpnąć energii i wzmocnić siły witalne na jesień i zimę w jednym z najbardziej urokliwych miejsc w naszym kraju – Kazimierzu nad Wisłą. Warsztaty choreoterapii dla kobiet w ramach III Festiwalu Kazimierskie Inspiracje poprowadzi Katarzyna Ziemer.
Blisko sto prac złożyło się na tegoroczną wystawę na plebanii „Chleba naszego powszedniego…” Ekspozycję można było oglądać na plebanii w ostatni weekend.