Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym


Kazimierz Dolny z przewodnikiem i humorem

Data: 1 maja

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Kazimierz Dolny z przewodnikiem i humorem

Data: 2 maja

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Kazimierz Dolny z przewodnikiem i humorem

Data: 3 maja

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Wycieczka z przewodnikiem i humorem

Data: 10 maja

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Nie znaleziono imprez w danym terminie

Aktualności Kazimierz Dolny

Remont Krakowskiej

Na remont ulicy Krakowskiej, jej mieszkańcy czekali ponad dziesięć lat. Teraz, gdy remont już trwa, pojawiły się kolejne problemy, bowiem codzienne życie i prowadzenie działalności przy rozkopanej, zabłoconej ulicy jest naprawdę ciężkie.

Listopad 1942 roku na Lubelszczyźnie należał do najbardziej ponurych miesięcy. Hitlerowcy kończyli zmierzającą do zagłady Żydów „Akcję Reinhard”. Wdrażali także brutalne metody terroru wobec Polaków. Jedną z nich była pacyfikacja Kazimierza i okolicznych miejscowości  znana pod nazwą Krwawa Środa. Jej historię sprzed 70 lat poznawali młodzi uczestnicy gry miejskiej.

Kwestie zabezpieczenia miasta i gminy Kazimierz Dolny przed ewentualną powodzią są poruszane dość często. Bo i samych pomysłów co do tego, jak to bezpieczeństwo zapewnić jest sporo. Jednym z nich jest stworzenie ośrodka koordynacyjno – dyspozycyjnego na czas powodzi prowadzonego przez WZMiUW w Lublinie.

11 listopada jest dla nas Polaków jednym z najważniejszych dni w roku. Obchodzimy bowiem wtedy Święto Niepodległości. W Kazimierzu Dolnym co roku przygotowywane są specjalne uroczystości. Tak było również w ostatnią niedzielę.

 

 „Na świętego Marcina dobra gęsina”, „Święto Marcina dużo gęsi zarzyna” – o tradycji spożywania gęsiny w Polsce mówią przysłowia. Rzeczywistość współczesna jest jednak inna. Może warto wrócić do dawnych zwyczajów?

Pokaż język!

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w konkursie „Pokaż język!” ogłoszonym w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Zadaniem konkursowym jest realizacja krótkiego filmu prezentującego lokalną odmianę polszczyzny czy tradycyjne rzemiosła. Jest okazja, by udokumentować w ten sposób dziedzictwo naszego regionu.

70 lat temu funkcjonariusze z I Zmotoryzowanego Batalionu Żandarmerii SS oraz 791 Batalionu Ostlegionów dokonały pacyfikacji Kazimierza i wielu miejscowości na Lubelskim Powiślu. Tamte wydarzenia przybliża książka dr Aliny Gałan „Tragiczny listopad 1942 roku „Krwawa Środa” na Lubelskim Powiślu”, której promocja odbędzie się 18 listopada.

Filmy Dobrowolskiego

9 listopada, w piątek, o godz.18.00, w Pensjonacie Folwark Walencja odbędzie się pokaz filmowy organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Żydowskie Motywy i Grupą Filmową Rekontrplan.

Kolejna odsłona czytania w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w Kazimierzu. Tym razem przyszła kolej na … straszne historie!

Zbliża się grudzień. Jarmark świąteczny tuż tuż. Urząd Miasta i Gminy w Kazimierzu zaprasza na spotkanie organizacyjne.

Wietrzna Góra w Kazimierzu była dziś centralnym miejscem Miasteczka. To tu kierowali się i kazimierzacy, i przyjezdni. Miejsce zwykle ciche, zatętniło życiem, wypełnione gwarem rozmów z dawno nie widzianymi krewnymi, znajomymi. Wszystkich Świętych – czas na spotkania z bliskimi – spotkania w kontekście wieczności.

Zaduszki. 2 listopada to dość szczególny dzień. Wspominamy bowiem wtedy wszystkich tych, którzy odeszli z tego świata. Coraz częściej, organizowane są specjalne koncerty czy wieczory poetyckie poświęcone pamięci zmarłych.

Przed nami Wszystkich Świętych. W Kazimierzu w tym czasie obowiązywać będzie inna niż dotychczas organizacja ruchu.

Temat poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego wciąż powraca. Omawiany był także podczas ostatniego posiedzenia Komisji Budżetu, Gospodarki Nieruchomościami Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym. Jednym z punktów spotkania było omówienie koncepcji zabezpieczenia rzeki Grodarz przed tzw. cofką.

XII Przegląd Teatrzyków Szkolnych już za nami. W tym roku motywem przewodnim były utwory Aleksandra Fredry, Władysława Broniewskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Młoda kazimierzanka - Monika Malczak wygrała czwartą edycję Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus "W żółtych płomieniach liści" w Białymstoku. Nie jest to pierwszy sukces utalentowanej wokalistki pochodzącej z Kazimierza Dolnego.

Jak wygląda sytuacja pomiędzy UMCS a starostwem powiatowym w Puławach? Czy krążące plotki na temat przyszłości Kolegium Sztuk Pięknych Kazimierzu Dolnym są prawdziwe? Próbowaliśmy znaleźć odpowiedź…

Prokuratura Rejonowa w Puławach znowu bada sprawę nieumyślnego spowodowania eksplozji gazu ziemnego w budynku Gminnego Zespołu szkół w Kazimierzu Dolnym, która doprowadziła do katastrofy budowlanej zagrażającej mieniu i życiu uczniów i pracowników szkoły.

Urząd Miasta organizuje 26 listopada bezpłatną zbiórkę opon samochodowych i ciągnikowych. Opony powinny być czyste bez felg.

Mamy jesień. Lato dawno już za nami, chociaż od czasu do czasu przypomina o sobie ciepłą słoneczną pogodą – taką jak w ostatni weekend. Kazimierz jesienny – to już jednak całkiem inna – według wielu najpiękniejsza – bajka. Dla tych, którzy wolą Kazimierz latem, mamy niespodziankę.

Pokaż stopkę