Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym
Aktualności Kazimierz Dolny
Zespół The Underground Man po raz kolejny zagości w kazimierskiej restauracji Bajgiel. Tym razem występ uatrakcyjni andrzejkowy wieczór, a dochód ze sprzedaży biletów przekazany zostanie choremu Franiowi.
„Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!” - to tytuł muzyczno-słownej podróży, której można było doświadczyć w niedzielę w Kościele Farnym. Losy chrześcijaństwa w Polce przedstawił w swym oratorium Robert Grudzień.
Pod pomnikiem ofiar Krwawej Środy w Zbędowicach rozpoczęły się gminne obchody tej tragedii sprzed 74 lat.
Duszacka, Potworowa, Dawidiuk, Olszewski, Owczarski, Kośmiński, Gruszecki, Szutter, Grabski – obrazy tych dziewięciu artystów oglądać możemy w Galerii Grabskich. Wszystko za sprawą nowo otwartej wystawy poplenerowej pt. „Dziewięciu wspaniałych”.
Prace Mistrzów Warszawskiej Szkoły Rysunku można oglądać w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego. Wystawa przygotowana została z okazji 100. rocznicy Politechniki Warszawskiej oraz jej Wydziału Architektury.
1050 lat temu nasi przodkowie podjęli decyzję, która zaważyła na historii naszego kraju – książę Mieszko I przyjął chrzest. Dla uczczenia tej właśnie rocznicy powstało Oratorium "Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!" Roberta Grudnia, które w Kazimierzu zostanie wykonane już w niedzielę w Farze.
Przed nami długi weekend, a wolne dni najlepiej spędzić w Kazimierzu Dolnym! Jeśli należycie do grona osób, które odwiedzą nasze miasteczko, zapoznajcie się z kalendarzem weekendowych wydarzeń.
To już 98 lat, jak możemy się cieszyć faktem politycznej niezależności. I właśnie tę wolność Kazimierz świętował jak zwykle w przestrzeni miejskiej pomiędzy dwoma świątyniami.
Gęsina, nieco zapomniana, w ostatnich latach powoli powraca na polskie stoły. W kazimierskich restauracjach mięso gęsie dostać możemy przez cały rok.
Prace członków Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego pw. św. Anny będziemy mogli już wkrótce oglądać w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki. Będzie to już trzecia wystaw dorobku artystycznego Stowarzyszenia.
Czterech muzyków, cztery didjeridoo, cztery historie łączące się w jedną opowieść spod znaku "Didjeridoo.pl"
U podnóża murów Klasztoru Ojców Reformatów w Kazimierzu znajduje się miejsce pamięci narodowej. Tablice i pomniki upamiętniają ofiary II wojny światowej, ofiary ustroju komunistycznego a także bohaterów Cudu nad Wisłą 1920 r. Wśród nich znajduje się także wyjątkowa drewniana kapliczka z figurką Matki Boskiej, która niedawno powróciła na swoje miejsce po renowacji.
Spadł jak zwykle niespodziewanie. Zaznaczył się cieniuchną kołderką na trawach, krzewach, drzewach i dachach. I tak samo niespodziewanie przepadł – w kałużach, w Grodarzu, w Wiśle. Jeszcze nie czas na zimę. Jeszcze nie czas.
Wczoraj miało miejsce pierwsze z cyklu spotkań specjalnie utworzonej komisji, której celem jest wypracowanie zmian w kazimierskiej oświacie. Jej obrady zbiegły się w czasie z ogłoszeniem przez rząd, że projekty ustaw Prawo oświatowe oraz Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe zostały przyjęte i przekazane do dalszych prac w sejmie.
Kazimierz w jesiennej odsłonie jest tak samo urokliwy jak latem. Do tego lepiej czują się tu osoby, które nie odnajdują się wśród wakacyjnych turystów. Dlatego zapraszamy wszystkich szukających wytchnienia od codzienności do spędzenia długiego listopadowego weekendu właśnie w naszym mieście.
Wystawę ekslibrisów Zbigniewa Jóźwika można oglądać w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. Wydarze-niem towarzyszącym wystawie będą warsztaty tworzenia ekslibrisów.
Prace dziewięciu artystów będziemy mogli oglądać podczas jednej z ciekawszych wystaw poplenerowych tego roku. Już w najbliższą sobotę w Galerii Grabskich odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Dziewięciu wspaniałych”.
Kazimierz nad Wisłą, miejsce dla wielu szczególne, miejsce powrotów, by nasycić duszę, by ją wypełnić... czym? Ci, którzy tu wracają, wiedzą to najlepiej. O tym nienasyconym nasyceniu jest jeden z rozdziałów książki Ewy Pisuli - Dąbrowskiej "Dwa brzegi ponad tęczą".
O problemach z funkcjonowaniem oczyszczalni ścieków w Bochotnicy mówi się już od dawna. Przebudowana kilka lat temu, wciąż wita ludzi jadących do Kazimierza niemiłymi, delikatnie mówiąc, zapachami. O tej kwestii rozmawiano podczas ostatniego posiedzenia Komisji Rewizyjnej.
Myślisz, że lasy skrywające nieodkryte tajemnice istnieją tylko w baśniach? Niekoniecznie. Wyobraź sobie, że tuż przy ścieżce, którą od lat spacerujesz, znajduje się starożytny kurhan, a nieco dalej, za zakrętem - delikatnie przysypane ziemią, leżą kule armatnie z XIX wieku… Stare drzewa rosnące w chodlikowskim lesie pamiętają niejedną, odległą historię…