Aktualności dla "Muzeum Nadwiślańskie"
Masz pomysł na wyjątkową atrakcję lub pamiątkę związaną z Kazimierzem, ale nie wiesz jak zacząć? Burmistrz Kazimierza Dolnego wraz z Muzeum Nadwiślańskim ogłaszają konkurs na produkt lub usługę promująca Kazimierz.
Artysta plastyk, ilustrator książek i atlasów przyrody, animalista – takimi słowami opisać można w wielkim skrócie Janusza Towpika, którego wystawę będziemy mogli obejrzeć w Muzeum Nadwiślańskim.
W ostatnią niedzielę w Kamienicy Celejowskiej odbył się wernisaż wystawy jednego z największych polskich artystów – Wojciecha Fangora. Wystawa nosząca tytuł „Niespodziewane konteksty” poświęcona jest zagadnieniu przestrzeni w sztuce.
Prace Mistrzów Warszawskiej Szkoły Rysunku można oglądać w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego. Wystawa przygotowana została z okazji 100. rocznicy Politechniki Warszawskiej oraz jej Wydziału Architektury.
„Mistrzowie Szkoły Rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w 100-lecie jej powstania" to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się za dwa tygodnie w Muzeum Nadwiślańskim. Wydarzenie to będzie podsumowaniem obchodów setnej rocznicy Politechniki Warszawskiej.
W ten weekend Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Galę MMA. To będzie malarskie starcie trójki artystów - Marty Andały, Marka Andały i Agnieszki Mitury.
Jak sam mówi, w Kazimierzu znalazł się tak, jak każdy inny młody człowiek pod koniec lat 60 – przypadkiem. Ten przypadek przerodził się jednak w fascynację i pasję, która trwa do dziś. Krzysztof Krzyr Raczyński, bo o nim mowa, był gościem sobotniego spotkania w Muzeum Nadwiślańskim.
Lato już chyba definitywnie dobiegło końca. Teraz swoje panowanie rozpoczyna jesień, a skoro tak, to trzeba ją należycie przywitać. W ostatnią niedzielę września w Kazimierzu Dolnym odbędzie się Święto Jesieni.
Najbliższy weekend w Kazimierzu upłynie pod znakiem seniorów. Muzeum Nadwiślańskie 17 lub 18 września zaprasza osoby 60 + do Kazimierza. W programie Weekendu dla Seniorów przewidziano poznawanie tajemnic i legend związanych z Miasteczkiem, zwiedzanie ekspozycji muzealnych oraz warsztaty ceramiczne.
O religii, kulturze oraz samotności, która dotyka coraz to większą część społeczeństw europejskich rozmawiali uczestnicy Niedzieli Literackiej, która odbyła się w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym. Tym razem omawianą lekturą była głośna książka „Uległość” Michela Houellebecqa.
Dobiegły końca Warsztaty Archeologii Doświadczalnej w Grodzisku Żmijowiska. Tegoroczna edycja została zdominowana przez tematykę rekonstrukcji ceramiki wczesnośredniowiecznej.
Na Grodzisku Żmijowiska trwają Warsztaty Archeologii Doświadczalnej. Tym razem poznać można tajniki kuchni dawnych Słowian oraz spróbować swoich sił w tworzeniu wczesnośredniowiecznej ceramiki. Zarezerwuj sobie miejsce już dziś.
Łączy ich miłość do sztuki i do maleńkiego miasteczka nad Wisłą, które na tyle zawładnęło ich wyobraźnią, że tu tworzą, wystawiają, niektórzy mają tu swoje galerie, pracownie, niektórzy – nawet tu właśnie się osiedlili, znajdując swoją spokojną przystań. Kazimierska Konfraternia Sztuki świętuje swoje XV lecie.
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza w niedzielę 31 lipca na wernisaże dwóch wystaw. Jedna z nich poświęcona będzie historii i dokonaniom artystycznym Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Kolejna pokaże Afrykę oczami Marcina Kydryńskiego. Obie wpisują się w program 10. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym przygotowało dla wszystkich miłośników sztuki wielką niespodziankę. Otóż w najbliższą niedzielę, 24 lipca będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawy mieszczące się w Gmachu Głównym.
W czasie II Wojny Śwaitowej w okolicy Janowca starły się wojska radzieckie i niemieckie. O tych dramatycznych wydarzeniach opowiadać będzie wystawa pt. „Przyczółek – береговой плацдарм – Landekopf 2016. Janowiec 1944-1945”. Otwarcie wystawy już w tę sobotę.
Muzeum Nadwiślańskie organizuje w sobotę 16 lipca spotkanie z prof. Dorotą Kudelską z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, wybitną badaczką życia i twórczości Jacka Malczewskiego.
W niedzielę 3 lipca w Muzeum Nadwiślańskim odbędzie się spotkanie z Adamem Wiesławem Kulikiem – poetą, prozaikiem, reporterem oraz twórcą filmów dokumentalnych i edukacyjnych. Opowie on o swojej fascynacji twórczością Leona Wyczółkowskiego oraz zaprezentuje swoje filmy opowiadające o malarzu i jego zwązku z Lubelszczyzną.
Choć noc świętojańska jeszcze przed nami, na Grodzisku Żmijowiska członkowie Stowarzyszenia Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej świętowali już noc Kupały. Było klimatycznie, magicznie i zabawnie.
Już jutro w Muzeum Nadwiślańskim zaprezentowany zostanie katalog wystawy „Aby to piękno służyło innym... Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich”. Podczas spotkania promocyjnego wykład wygłosi dr Krzysztof Przylicki – opiekun zbiorów muzealnych KUL oraz autor i współkurator wystawy.