Aktualności dla "Muzeum Nadwiślańskie"
W Muzeum Nadwiślańskim trwa wystawa monograficzna Władysława Skoczylasa. Towarzyszy ciekawy program edukacyjny, w tym warsztaty z zakresu grafiki wypukłej, najstarszej techniki graficznej, do której zalicza się drzeworyt i linoryt.
Jakie wiersze pisze przyrodnik? I jakim przyrodnikiem jest poeta? Jak umiejętnie połączyć ze sobą te dwie pasje, by ze sobą współgrały zamiast rywalizować? Odpowiedzi na te pytania poznamy już w najbliższą sobotę 21 listopada w Kuncewiczówce.
Przygotowanie autorskiej biżuterii, lepienie naczyń ceramicznych czy też samodzielne wykonanie wielobarwnego płócienka – wszystko to jest teraz w zasięgu ręki. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym organizuje bowiem cykl bezpłatnych warsztatów, w których możesz wziąć udział również i Ty. Zapisy już trwają.
O twórczości Władysława Skoczylasa oraz jego związkach z Kazimierzem Dolnym opowiadać będzie podczas wykładu kuratorskiego Maryla Sitkowska.
Na Lubelszczyźnie gości delegacja przedstawicieli państw bałkańskich ubiegających się o przyjęcie do Unii Europejskiej. Wczoraj goście odwiedzili Kazimierz Dolny przyglądając się obiektom odnowionym dzięki funduszom europejskim.
Nową wystawę oglądać możemy w Galerii Wystaw Czasowych, Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego. Jest to wystawa monograficzna poświęcona twórczości Władysława Skoczylasa.
W Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego odbędzie się monograficzna wystawa Władysława Skoczylasa. Wiele prac zaprezentowanych na wystawie poświęconych jest Kazimierzowi Dolnemu, do którego artysta często i chętnie przyjeżdżał.
Były słowiańskie potrawy, wypał garnków w piecu, niecenie i krzesanie ognia, ale także pokaz sokolnictwa. Słowiańskie Babie Lato zakończyło sezon na Grodzisku Żmijowiska.
„Owad – przyjaciel czy wróg” to tytuł nowej wystawy czasowej prezentowanej w Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Owady jednych fascynują, innych zaś przerażają. Jednak czy jest się czego bać? Całą prawdę o tych malutkich stworzeniach poznamy w najbliższą niedzielę 13 września podczas otwarcia wystawy zatytułowanej „Owad – przyjaciel czy wróg?”.
Kolejny sezon na Grodzisku Żmijowiska dobiega końca. Tradycyjnie już, w drugą sobotę września w ośrodku archeologii doświadczalnej odbędzie się impreza zwana Babim Latem. Będą pokazy wypału naczyń ceramicznych, średniowiecznej kuchni, rzemiosła oraz przelotów ptaków łownych.
Jak smakuje kasza jaglana gotowana w glinianym garnku na ognisku? Które rośliny zebrane na łące możemy wykorzystać w kuchni? Jak we wczesnym średniowieczu wyglądało sycenie miodu? Odpowiedzi na te pytania znają uczestnicy Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, które odbywają się w Żmijowiskach.
O tym, że „amerykański sen” nie zawsze się spełnia, przekonali się uczestnicy tegorocznej edycji Święta Marii. Tym razem mówiono o tym, dlaczego pobyt za Oceanem kazimierska pisarka zaliczyła do nieudanych.
„Niesfilmowani” to cykl spotkań literackich z pisarkami i pisarzami, których dorobek nie był dotychczas przedmiotem filmowych adaptacji. Spotkania odbywają się w ramach Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
Przed nami XI Warsztaty Archeologii Doświadczalnej. Tym razem na Grodzisku Żmijowiska będziemy mogli uczestniczyć w wypale naczyń ceramicznych i syceniu miodu oraz w panelu etnobotanicznym. Więcej szczegółów poniżej.
W Kamienicy Celejowskiej oglądać możemy wystawę malarstwa Stanisława Szczepańskiego. Jak postrzegał on nadwiślańskie Miasteczko?
W niedzielę w Kamienicy Celejowskiej, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym otwarta zostanie wystawa poświęcona twórczości Stanisława Szczepańskiego – malarza, którego obecność w Kazimierzu wpisała się mocno w dzieje artystyczne Miasteczka.
Wystawa „Czartoryscy. Powrót do Puław” została otwarta w puławskim oddziale Muzeum Nadwiślańskiego – Muzeum Czartoryskich bardzo uroczyście. I nic dziwnego. Po latach nieobecności gromadzone przez Izabelę księżną Czartoryską wróciły do Puław.
W Galerii Wystaw Czasowych, w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym otwarta została wystawa fotografii "Cztery pory roku". Autorem zdjęć jest wybitny polski fotografik – Tomek Sikora.
Dni Wisły to cykliczna impreza organizowana przez Oddział Przyrodniczy Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. W tym roku jest to już szesnasta edycja, która rozpoczęła się 7 czerwca i potrwa do 21 czerwca.