Aktualności dla "Muzeum Nadwiślańskie"
Już za niespełna 3 miesiące, 18 sierpnia, w Miasteczku rozgości się Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską. Spotykamy się w Kazimierzu Dolnym 18 - 23 sierpnia!
Inscenizacje historyczne, występy kapel i zespołów ludowych, koncert Joanny Słowińskiej, a także degustacja dań kuchni regionalnej, a przede wszystkim – degustacja win regionu Małopolskiego Przełomu Wisły to tylko niektóre atrakcje VI Święta Wina w Janowcu.
Przygotowanie wosku do modelowania ręcznego, praca z tworzywem termoplastycznym czy też pokaz repusowania i grawerowania to tylko niektóre z atrakcji, w których można było wziąć udział podczas Nadwiślańskiej Nocy Muzeów...
Na terenie całej Polski w najbliższy weekend odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. To największa akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w naszym kraju. Z tej okazji w Kazimierzu i okolicy będzie można zobaczyć miejsca zrealizowane dzięki Funduszom Europejskim.
Żmijowiska. Miejsce nieco oddalone od większych siedlisk ludzkich. Położone pośród łąk i lasów. Wypełnione ciszą i spokojem. Idealne na niedzielny wypad dla całej rodziny. Tym bardziej, że sezon na Grodzisku Żmijowiska właśnie się rozpoczyna.
Przed nami długi majowy weekend. Jak spędzić tych kilka wiosennych dni? Gdzie zabrać rodzinę czy znajomych, by naprawdę odpocząć od codzienności a dodatkowo dowiedzieć się czegoś ciekawego? Zapraszamy na Majówkę do Żmijowisk – relaks w cieniu słowiańskiego grodziska.
Dzień Wolnej Sztuki to ogólnopolska akcja społeczna, której nadrzędną ideą jest przekonanie osób odwiedzających muzea do zwiedzania „jakościowego”. Na czym ono polega? Dowiedzieć możemy się już w najbliższą sobotę 18 kwietnia.
Blisko 150 prac akwarelowych z Polski, Włoch, Niemiec, Ukrainy i Hiszpanii oglądać można na wystawie „Akwarela – aquarell – acquerello” w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego. Wystawa potrwa do 14 czerwca.
Wystawy i spektakle, spotkania i biesiady, koncerty i filmy, warsztaty i kiermasze, spacery po Kazimierzu i zwiedzanie Miasteczka. Aktorka Małgorzata Pieńkowska, pisarka Anna Wysocka – Kalkowska i cała plejada nie mniej uzdolnionych kazimierzanek, czyli dwa babskie dni w Kazimierzu nad Wisłą. Kazimierz bywa Kobietą! Szczególnie wiosną!
Jeszcze przez ponad miesiąc możemy podziwiać piękną polską biżuterię wystawową prezentowaną w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego na wystawie "STFZ XXV".
Mamy ferie. Co prawda aura niezbyt sprzyja odpoczynkowi na świeżym powietrzu: bo to zima bez śniegu, ale warto skorzystać z oferty, jaką przygotowały dla dzieci kazimierskie instytucje kultury.
Z wykształcenia geolog i dziennikarz, z zawodu… pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy, krytyk literacki i filmowy. Autor powieści Czaszka w czaszce, która postawiła go w rzędzie najwybitniejszych twórców generacji, Piotr Wojciechowski – gość Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów – oddziału Muzeum Nadwiślańskiego pojawił się z odczytem w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza.
Piękna pogoda, wspaniałe zapachy unoszące się nad Wisłą oraz różnorakie cudeńka na kolorowych stoiskach. Tak wyglądało tegoroczne, szesnaste już Święto Jesieni organizowane przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym.
Słowiańskie Babie Lato odbywające się na Grodzisku Żmijowiska to już tradycja. Impreza kończąca intensywny sezon już od sześciu lat przyciąga miłośników wiedzy o naszych przodkach. Tak było również tym razem.
Wakacje niestety za nami. Zakończył się także cykl wydarzeń muzycznych w Zajeździe Piastowskim określanych jako Wakacyjna Scena Bluesa. Ostatni z koncertów w stylu Afro Groove dała Magda Piskorczyk - voix noire et au costume blanc – czarny głos w kostiumie.
Wystawa, która już od pewnego czasu jest dostępna dla zwiedzających tym razem została zaprezentowana w nieco inny sposób. W środowe przedpołudnie w Muzeum Nadwiślańskim uczestnicy Pardes Festival udali się na spacer po wystawie „Chaim Goldberg. Powrót do Kazimierza nad Wisłą”. Sposobności podziwiania interesującej ekspozycji towarzyszył wykład Pani Doktor Renaty Piątkowskiej.
Warsztaty Archeologii Doświadczalnej już od dziesięciu lat odbywają się corocznie na Grodzisku Żmijowiska, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Jakie były tegoroczne, rocznicowe warsztaty? I dlaczego warto odwiedzić to otwarte muzeum tematyczne? O tym poniżej…
W lipcu i sierpniu Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na oprowadzania tematyczne po wystawie prac Chaima Goldberga – żydowskiego malarza urodzonego w Kazimierzu nad Wisłą.
Jak zaplanować sobie wakacje wykluczając z nich nudę? Pomysłów może być wiele. Spędzając lato w Kazimierzu Dolnym zachęcamy do skorzystania z oferty przygotowanej przez Muzeum Przyrodnicze, oddział Muzeum Nadwiślańskiego.
We wtorek 15 lipca 2014 r. przypada 25. rocznica śmierci Marii Kuncewiczowej. Z tej okazji w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym odbędzie się odczyt Edwarda Balawejdera pt. "Maria Kuncewiczowa – o Jerzym, współtwórcy jej świata".