Aktualności dla "Muzeum Nadwiślańskie"
Grodzisko w Żmijowiskach, oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym jest miejscem wyjątkowym i niepowtarzalnym. A dodatkowo prężnie rozwijającym się. Nie dziwi więc, że obiekt ten kandyduje w tegorocznej edycji konkursu „Popularyzator Nauki”.
Muzeum Nadwiślańskie zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w konkursie „Pokaż język!” ogłoszonym w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Zadaniem konkursowym jest realizacja krótkiego filmu prezentującego lokalną odmianę polszczyzny czy tradycyjne rzemiosła. Jest okazja, by udokumentować w ten sposób dziedzictwo naszego regionu.
Brosze, kolczyki i pierścienie, bransolety, naszyjniki i spinki – 350 srebrnych przedmiotów biżuteryjnych z kolekcji prof. Ireny Huml oglądać możemy na wystawie ”Granice srebrnych przestrzeni" w Muzeum Sztuki Złotniczej.
Wszystkich miłośników uwieczniania na zdjęciach przyrody zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym p.t. „Życie rzeki” organizowanym przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Prace można nadsyłać do końca marca 2013 roku.
„Pierwszy weekend jesieni, weekendem seniora z kulturą” - to hasło wspólnej akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Pełnomocnika Premiera ds. Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu. „60+Kultura” zagości także w Kazimierzu Dolnym. Jakie atrakcje czekają tu na seniorów?
Tajemnice codzienności to hasło towarzyszące tegorocznym Europejskim Dniom Dziedzictwa. Tradycyjnie do obchodów włącza się Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Jakie czekają nas atrakcje?
Kazimierskie muzeum literackie rozpoczyna nowy rok edukacyjny, który nieprzypadkowo pokrywa się z kalendarzem szkolnym: programy artystyczne przygotowuje się przede wszystkim dla uczniów, lecz nie tylko. Bliskie spotkania z literaturą i sztuką odbywają się w dwóch cyklach programowych „Paszporty republiki Globu” i Niedziela Literacka”.
Naturalne materiały – plaster miodu, patyczki, nasiona, przepiórcze jaja, kawa, ziemia, bursztyn, woda, filc, susz owocowy w połączeniu ze srebrem, miedzią czy stalą. 70 prac będących z jednej strony wyrazem umiłowania przyrody, z drugiej – formą jubilerskiego ekoprotestu przeciw jej dewastacji. Polecamy nową wystawę w Muzeum Sztuki Złotniczej.
W połowie sierpnia, na Grodzisku w Żmijowiskach po raz kolejny odbędą się Warsztaty Archeologii Doświadczalnej. Wszystkich tych, którzy chcieliby spróbować życia wczesnośredniowiecznych Słowian, zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach.
Za oknem pada i pada, ale na weekend synoptycy obiecują poprawę pogody. W sobotę i niedzielę ma być ciepło i prawie bezchmurnie. Zapraszamy więc na spacer po kazimierskich oddziałach Muzeum Nadwiślańskiego. Gdyby deszcz chciał sobie jednak o nas przypomnieć, będziemy pod dachem… ATRAKCJE W WEEKEND.
Nałęczowska Kolej Wąskotorowa to dla wielu z nas miłe wspomnienie dzieciństwa i dobrej zabawy. W ostatnich latach przeżywała ona kryzys, jednak teraz planuje powrót na tory. Zupełnie odnowiona
W Kazimierzu Dolnym sporo ostatnio remontów, rusztowań i ekip budowlanych. Prace trwają m.in. przy Galerii Letniej, gdzie powstaje nowa siedziba Muzeum Złotnictwa.
Muzeum Czartoryskich w Puławach – najmłodszy oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym planuje – jak informuje Gazeta Wyborcza – dalszy rozwój. W planach jest odtworzenie m.in. Złotego Salonu z XVIII w. uznawanego za jedno z najpiękniejszych miejsc ówczesnej Europy.
Dzień zakochanych już na dobre zadomowił się w polskim kalendarzu w środku zimy. I nie na wiele zdały się purytańskie protesty przeciwników obcej tradycji. Ich skutek był jedynie taki, że coraz bardziej popularna jest także rodzima czerwcowa Sobótka. Bo miłości w naszym życiu nigdy za dużo. A miłosne wyznania najlepiej brzmią w Kazimierzu.
"Żywe obrazy – moja wizja historii" – pod takim hasłem Muzeum Czartoryskich oddział Muzeum Nadwiślańskiego ogłosiło konkurs fotograficzny dla młodzieży. Termin składania prac upływa 18 lutego.