Archiwum - marzec 2006

Do Kazimierza zbliża się fala kulminacyjna na Wiśle. Najwyższy stan wody spodziewany jest tutaj 1 kwietnia. W mieście obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, podobnie jak w innych nadwiślańskich miejscowościach tego odcinka Wisły – Annopolu, Józefowie, Łaziskach, Wilkowie, Dęblinie, Janowcu, Puławach i Stężycy.

Kuncewiczówka stoi w miejscu, które Maria i Jerzy Kuncewiczowie upodobali sobie jeszcze przed wojną. Pobudowali tutaj dom zaprojektowany specjalnie dla nich przez Karola Sicińskiego. Jego mieszkańców już nie ma wśród żywych, ale tętni życiem Dom – wciąż budzi emocje.

Swój występ określili żartobliwie jako geriatric song, ale nie przeszkodziło to publiczności wspaniale się bawić przy ich piosenkach, wśród których nie zabrakło takich wielkich przebojów jak "Mury" czy "Dzielna Margot".

Na narty do Kazimierza

W kalendarzu już wiosna, ale na dworze zima jeszcze trzyma się mocno. Jednak taka aura dobrze wróży narciarzom. Także tym, którzy – jak wszystko ułoży się pomyślnie – szusować będą już za rok na kazimierskim stoku.

500 km w 22 godziny

Już po raz trzeci wystartuje z Puław maraton rowerowy. Zmagając się z czasem i zmęczeniem grupa rowerzystów wyruszy 15 lipca we wczesnych godzinach wieczornych spod urzędu miasta.
Delegacja młodzieży z ukraińskiego miasta Użgorod gościła w ostatni weekend w kazimierskim Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. W ten sposób zapoczątkowano współpracę szkoły nad Wisłą z jej bliźniaczym odpowiednikiem na Ukrainie.

Był sobie hotel...

W wielu publikacjach, wspomnieniach i opowiadaniach o urokach i ciekawostkach w Kazimierzu Dolnym, pada często nazwisko – nazwa Berens. Kim był Berens?

„Dom wariatów” Marka Koterskiego zaprezentowany w ubiegły piątek w Kazimierskim Ośrodku Kultury stanowił dla kazimierskich kinomanów kolejną okazję, by spotkać się z reżyserem i porozmawiać o X Muzie.
W Bibliotece Miejskiej już po raz dziesiąty otwarto Kiermasz Wielkanocny wyrobów ludowych, związanych ze świętami Wielkiej Nocy. To najlepszy dowód, że wiosna stoi tuż za progiem…

Obrazy w teatrze

Mała galeria w podziemiach jednej z kamieniczek przy kazimierskim rynku. Stąd pochodzą obrazy, które zaprezentowane zostaną w warszawskim Teatrze Nowym w najbliższy piątek 24 marca o godzinie 20.00. Ich autorem jest młoda malarka Mieczysława Izdebska Łazorek, żona znanego malarza Kazimierza – Jana Łazorka.
Knajpa u Fryzjera jak zwykle zaskakuje swoich gości. Tym razem w przedostatni piątek marca proponuje koncert Zespołu Reprezentacyjnego, który w swoim repertuarze rodem z Półwyspu Iberyjskiego ma także ludowe pieśni żydowskie z obszaru kultury sefardyjskiej.

Zimowe loty

Przed Państwem kolejna edycja - tym razem zimowych - zdjęć Kazimierza z lotu ptaka autorstwa puławskiego paralotniarza i fotografika Bogdana Rojka. Sponsorem przedsięwzięcia jest już tradycyjnie dawny pensjonat Folwark Walencja.

Nieznany list

Spośród niezwykle interesującego i różnorodnego zbioru korespondencji do Antoniego Michalaka, na który składają się listy malarzy, literatów i naukowców, wyróżnia się jedyny list Stanisława Szukalskiego (1893-1987).

W artystycznych ogrodach – zbiór plonów może odbywać się choćby w marcu! Właśnie wyłoniono zwycięzców konkursu „Biennale malarstwa Ogrody 2006”, którego organizatorami są tradycyjnie BWA w Wałbrzychu i Zamek Książ. Wśród nagrodzonych nie zabrakło mistrza palety z Kazimierza.

Esterka odżyje

W kazimierskiej restauracji Berensa, zwanej po wojnie Esterką, bywała Hanka Ordonówna. Gośćmi byli również Tuwim, Lechoń, Słonimski, Wieniawa-Długoszowski, Schiller i Zelwerowicz.

Powrót trzech krzyży

Idea księżnej Izabeli Czartoryskiej nie zginie. Na stromą górę w Parchatce wrócą krzyże, które tu stały przed wojną. Stawiała je księżna Izabela Czartoryska. Krzyże wrócą dzięki inicjatywie Andrzeja Pawłowskiego i księdza Tomasza Lewniewskiego. 15 maja będą już na swoim miejscu.
W Kazimierskim Ośrodku Kultury otwarto wystawę fotografii Stefana Kurzawińskiego „Wyimki – z Kazimierzem w tle”. To kolejna okazja na spacer po Miasteczku w klimatyzowanych warunkach…

Na tak oczywiste pytanie nasuwa się równie oczywista odpowiedź.  Jednak czy również dzień dzisiejszy i przyszłość Kazimierza bywają kojarzone z nadwiślańskim położeniem? To już nie jest takie pewne.

Archiwum

Pokaż stopkę