Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym


Wycieczka z przewodnikiem i humorem

Data: 30 listopada

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Wycieczka z przewodnikiem i humorem

Data: 30 listopada

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Nie znaleziono imprez w danym terminie

Aktualności Kazimierz Dolny

Kazimierskie dzieci od pięciu lat pomagają swoim ukraińskim rówieśnikom, wspierając działania ks. Wojciecha Stasiewicza - byłego wikariusza kazimierskiej parafii – obecnego proboszcza parafii w Sumach.

Blisko tysiąc dzieci z Kazimierza i wielu miejsc Polski wzięło udział w Wielkim Kazimierskim Rysowaniu. Nie wystraszyły się deszczowej pogody i na kartonach stworzyły obrazki o łącznej długości prawie pół kilometra!

Uwielbiam wędrówki w nieznane. Okoliczne lasy, drogi i bezdroża, tudzież wądoły różnej maści nie wyglądają na nieprzebyte, więc zgubić się tu – raczej – niepodobna. Zawsze się człowiek gdzieś znajdzie. Może do domu będzie tylko dalej niż zwykle… Ale za to – jaka przygoda!

Wiślana impreza

Wisła jest obecnie uznawana, za ostatnią „dziką” rzekę w Europie. Dla nas, jest to po prostu – Wisła. Jednak co o niej wiemy naprawdę? Pewnie niewiele. Chcąc dowiedzieć się więcej, zapraszamy na Dni Wisły!

Prośby o połączenie chodnikiem Kazimierza Dolnego i Bochotnicy płyną do Urzędu Miasta od lat. Teraz jest realna szansa na to, by ten niewielki odcinek chodnika powstał.

Jan Cybis odrzucał wszystko, co mogło się z „łukaszowcami” kojarzyć. Kazimierz Dolny, gdzie stworzyli kolonię artystyczną uważał za terytorium wroga. A mimo to był tutaj, i to dwukrotnie. O związkach Cybisa z Miasteczkiem opowie wystawa „Jan Cybis. Kapista na terytorium wroga”, której otwarcie odbędzie się w Kamienicy Celejowskiej 3 czerwca o godzinie 12.00.

Wał wiślany to jedno z najbardziej ulubionych miejsc spacerowych w Kazimierzu. Teraz – dzięki realizacji tzw. „projektu wiślanego” – ma tu być jeszcze piękniej, co będzie można podziwiać bezpiecznie nawet nocą…

Wizyta ze Staufen

Z wizytą partnerską gościła w Kazimierzu w ostatni weekend delegacja niemiecka. Za dwa lata w naszym Miasteczku będziemy uroczyście obchodzić 20 - lecie współpracy między Kazimierzem i Staufen.

W Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym zorganizowano specjalną pokonkursową dyskusję na temat koncepcji architektonicznych nowego budynku Gminnego Zespołu Szkół. Była to okazja do zadawania pytań i zgłaszania uwag. Kto z tej możliwości skorzystał?

Co tak naprawdę wiemy o naszych przodkach? Jak wyglądały ich codzienne czynności? Czym się żywili? Jakie wartości cenili najbardziej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, można było uzyskać podczas „Chodlikowskiego Spotkania Archeologicznego”, które w ostatnich dniach odbyło się w Chodliku.

Dla tych, którzy na Kazimierz patrzą jedynie z perspektywy rynku, to może byćzaskoczenie: Sieć wąwozów lessowych w okolicach Miasteczka osiąga rekordową w skali europejskiej gęstość 11km/km2. Może warto więc wybrać się na wędrówkę, a posiadówkę pod parasolem zostawić sobie dopiero na podsumowanie spaceru? Dziś obieramy kierunek: Na Wiktora.

Czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Bochotnicy przodują w akcji „Drzewko za butelkę”. Zebrali najwięcej opakowań przypadających średnio na jednego ucznia. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że uczniem tej klasy jest Kamil Skocz, który sam zebrał ponad 27 tysięcy butelek, zajmując tym samym drugie miejsce w tejże akcji.

Już po raz trzynasty w Kazimierzu Dolnym organizowane są „Dni Wisły”. W roku bieżącym odbędą się one w dniach 27 maja – 9 czerwca, będąc jednocześnie jednym ze sztandarowych wydarzeń organizowanych w ramach projektu „Aktywna edukacja przyrodnicza w dolinie Wisły”.

Ponad 330 gimnazjalistów w terenu powiatu puławskiego wzięło udział w IX Gwiaździstym Rajdzie Gimnazjalnym „Wszystkie szlaki prowadzą do Koszczyca”. Młodzież wędrowała po trasach Kazimierskiego  Parku Krajobrazowego opisanych na naszym portalu.

Podróż przez Polskę

By poznać Polskę od podszewki, belgijski podróżnik Louis –Philippe Loncke wyruszył na niezwykłą wyprawę wzdłuż rzeki Wisły. Dotarł już do województwa lubelskiego, zaś 23 maja prawdopodobnie zawita do Kazimierza Dolnego.


Już w najbliższy czwartek 24 maja rozpocznie się „Chodlikowskie Spotkanie z Archeologią”. Wykłady, wykopy edukacyjne oraz otwarte badania wykopaliskowe – to tylko niewielka część atrakcji, jakie czekają nas w Chodliku. Zapraszamy!

Muzyka dla duszy

Na kazimierskim Rynku już niejednokrotnie mieliśmy okazję usłyszeć piękne brzmienia. Gościli tu artyści wykonujący muzykę ludową, klezmerską czy rozrywkową. W sobotni wieczór dla kazimierskiej publiczności na żywo wystąpiła Poznańska Orkiestra Kameralna prezentując nam muzykę filmową.

Kazimierz Dolny przyciąga wielu różnych ludzi, jednak najbardziej tych, którzy kochają sztukę. Jedną z takich osób jest Barbara Jedlecka, organizatorka warsztatów literackich w nadwiślańskim Miasteczku.

Miejsce to niezwykłe – ukryte przed światem wśród lasów i pól. Z pięknym widokiem na odległą basztę. Tym razem ten zrujnowany nieco przykład architektury modernizmu będzie dla nas jedynie przystankiem w naszej wędrówce…

Kawiarnia „Jaśminowa” w Nałęczowie zaprasza wszystkich miłośników historii na spotkania z muzą Klio.

Pokaż stopkę