Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym
Aktualności Kazimierz Dolny
W Kazimierzu znaleziono pewien ciekawy obraz… Jaki? Gdzie? Kto go namalował? – Odpowiedzi na te pytania poznali uczestnicy gry miejskiej „Mapa Kuzmiru” zorganizowanej przez Fundację Kazimierską w ramach VII Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej.
Wspaniałe, ekspresyjne dźwięki oraz wyrazisty, piękny głos – tak podsumować można występ niezwykłych muzyków, którzy przybyli do Kazimierza Dolnego na tegoroczny Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. O kim mowa? O Agnes Palmisano i Klezmer Reloaded, oczywiście.
Wyjątkowym podczas tego lata upałom towarzyszą gwałtowne burze. Na szczęście nie wywołują w Miasteczku większych szkód. Dla miłośników przygód czas po ulewie można wykorzystać na przykład na… wyprawę rowerową w wąwozy.
Słońce woda piasek i historie kazimierskich Żydów. Tak było we wtorek i we środę podczas czytania fragmentów „Ze skarbnicy żydowskiej. O chasydach, malarzach i wizycie polskich dostojników” w ramach VII Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej.
Czy w Kazimierzu powstanie Muzeum Historii Żydów Kazimierskich? W jaki sposób należy upamiętnić tych, którzy przez stulecia żyli w Miasteczku z Polakami, tworząc jedną społeczność, a druga wojna światowa zmiotła ich nie tylko z powierzchni ziemi, ale i z ludzkiej pamięci?
Jeszcze w Kazimierzu nie koncertowali. Na co dzień związani są z miejscem, które figuruje w nazwie zespołu. Drugiego dnia Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej wystąpił U fryzjera Bydgoszcz Klezmer Band.
Koncertem lubelskiego zespołu Berberys rozpoczął się oficjalnie VII Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Było oficjalnie, co nie znaczy, że nie było freilach. Jak się bawiła publiczność w Knajpie u Fryzjera? Zobaczcie, Państwo, sami.
Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej zagościł już na dobre w kalendarzu imprez organizowanych w Kazimierzu Dolnym. W tym roku odbędzie się on w dniach 10 – 14 lipca. Co tym razem przygotowali organizatorzy? Znamy już program.
Ludzki głos. Niby nic wielkiego, jednak przy odpowiednich ćwiczeniach, możemy nie tylko lepiej z niego korzystać, ale również sprawimy, że sami będziemy czuć się lepiej. Jak to zrobić? Tego nauczy nas Marek Ravski podczas warsztatów, które rozpoczęły się dziś w kazimierskiej synagodze w ramach 7 Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej.
Dziś zaczyna się VII Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Pośród gości pojawią się niezwykli artyści - Agnes Palmisano i Klezmer Reloaded. Koncert muzyków odbędzie się 12 lipca w hali koncertowej przy Knajpie u Fryzjera.
To już kolejna – dwudziesta ósma – edycja Letnich Wieczorów Muzycznych. W każdą sobotę lipca i sierpnia możemy przyjść do kazimierskiej fary i posłuchać przepięknej muzyki. Pierwszy koncert już w tę sobotę, 7 lipca. Zmiany w programie.
Przyzwyczailiśmy się, że historię poznajemy przede wszystkim ze źródeł pisanych. Ostatnio modne jest też zachowywanie przeszłości w formie mówionej. - Historia może też być robiona – twierdzą pomysłodawcy projektu Gwoździec Re!konstrukcja. Co to znaczy „robić historię”?
Tegoroczna edycja Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej została wzbogacona o pokazy filmowe z programu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy, który odbył się w Warszawie w kwietniu 2012 już po raz ósmy.
Za nami festiwal ludowy. Przed nami – kolejna dawka kultury – Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Impreza ta organizowana przez Knajpę u Fryzjera już po raz siódmy przywołuje choć na kilka dni klimat dawnego Kazimierza, w którym przez wiele żyli wieków zgodnie chrześcijanie i żydzi. Program wydarzeń towarzyszących.
Ostatnie upały skłaniają do myślenia o odpoczynku nad wodą. Odkąd Wisła przestała być w Kazimierzu plażową atrakcją, pytanie o tego rodzaju wypoczynek nierzadko pozostawało bez odpowiedzi. Teraz pensjonat Folwark Walencja na Górach zaprasza na basen. Wszystkich chętnych. Nieodpłatnie.
Król Kazimierz odszedł z rynku – festiwal ludowy już za nami. Ale to nie znaczy, że na kolejne spotkania z folklorem trzeba czekać do następnego lata. W najbliższą niedzielę 8 lipca zapraszamy na Piknik Ludowy do Zagrodowej Osady w Uściążu.
Jerzy Dorys, Edward Hartwig, Stanisław Magierski i nadwiślańskie Miasteczko. Co wspólnego mają trzej wybitni fotografowie z Kazimierzem Dolnym? Odpowiedź jest prosta. To autorzy obrazów fotograficznych, które można oglądać w pensjonacie Kazimierzówka.
Do Kazimierza powróciły spotkania z książką organizowane specjalnie dla maluchów w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. W festiwalową niedzielę dzieciakom czytała Czarna Dama i dowódca siedmiu muszkieterów.
Zakończył się 46 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Rozjechali się do swoich miejsc zamieszkania ludowi artyści. Najlepsi zabrali ze sobą Baszty i inne nagrody na łączną kwotę 45 tys. zł. Gratulujemy! Fotoreportaż Mateusza Stachyry.
Niezwykle barwne postacie leśnych ludków w oparciu o baśń Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi” stworzyły maluchy z gminy Kazimierz na konkurs „Krasnoludki są wśród nas”. Prace można oglądać w Przedszkolu im. Marii Konopnickiej na ul. Lubelskiej.