Archiwum - wrzesień 2014
Piękna pogoda, wspaniałe zapachy unoszące się nad Wisłą oraz różnorakie cudeńka na kolorowych stoiskach. Tak wyglądało tegoroczne, szesnaste już Święto Jesieni organizowane przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym.
Już w najbliższą środę 1 października w Kazimierzu Dolnym będzie można wykonać bezpłatne badania mammograficzne. Nie czekaj, zarejestruj się już dziś!
Zakończył się roczny cykl comiesięcznych spotkań w ramach Kazimierskiej Akademii Fotografii. Uczestniczyli w nim miłośnicy fotografii w różnym wieku, różnych profesji, z różnych miejsc Polski.
Noc w Kazimierzu nawet w sezonie ma zupełnie inny smak niż dzień. To nie tylko smak spokoju i ciszy. To smak… tajemnicy.
Owoce, kwiaty, grzyby oraz przetwory domowe - to tylko niektóre z darów jesieni, jakie będzie można znaleźć na wystawie plenerowej "Z lasów, pól i ogrodów". Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym oraz Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli wspólnie zapraszają na XVI edycję imprezy pod hasłem Święto Jesieni.
W najbliższą sobotę - ostatnie już spotkanie w ramach Kazimierskiej Akademii Fotografii. Gościem specjalnym Maksa Skrzeczkowskiego będzie prof. Tadeusz Pałka.
Wąwóz Korzeniowy, kirkut na Czerniawach, wybrane kazimierskie oddziały Muzeum Nadwiślańskiego – te i inne ciekawe miejsca będzie można zwiedzić w ramach III Weekendu dla Seniorów w Kazimierzu Dolnym już w najbliższy weekend 27 – 28 września.
Choć Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, bardzo dobrze przyjął się także w Polsce. W dniach 21 – 27 września również w kazimierskiej bibliotece możemy zapoznać się z „kontrowersyjną” literaturą.
Kazimierz w wielu odsłonach i jego niedalekie okolice zostały zgłoszone do konkursu dla internautów organizowanego przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną. Głosować można do południa 25 września.
Czym jest język fotograficzny i dlaczego jest on tak ważny? Co jest najlepszą drogą do tworzenia? I wreszcie, co jest tak fascynującego w zmieniających się porach roku? Zapraszamy na kolejną wyprawę w fascynujący świat fotografii z drugim bohaterem naszego cyklu.
Bezpośrednio znad Wisły wystartował kazimierski etap wyścigów rowerowych Merida Mazovia MTB Marathon 2014. W marinie na starcie stanęło ponad 900 zawodników.
Mimo że ochładzało się z każdą godziną im bliżej północy – to był naprawdę gorący wieczór. Publiczność na kazimierskim Rynku rozgrzewały gorące hiszpańskie flamenco i gra naszych siatkarzy.
Po raz kolejny w Kazimierzu Dolnym odbędzie się Konferencja Naukowo - Szkoleniowa Alergologów, Pneumonologów i Immunologów Klinicznych. Sympozjum towarzyszyć będzie koncert, podczas którego wystąpi grupa Danza del Fuego oraz hiszpańska tancerka Anna Villacampa z zespołem.
Po raz kolejny w budynku dawnej Synagogi w Kazimierzu Dolnym posłuchać będziemy mogli wspaniałej muzyki. Tym razem będą to „Melodii hebrajskie” w wykonaniu Marcina Króla i Karoliny Hordyjewicz. Koncert już w najbliższą sobotę, 20 września.
Już w najbliższą niedzielę 21 września w Kazimierzu odbędą się wyścigi rowerowe Merida Mazovia MTB Marathon. Swój udział w imprezie zadeklarowało już ponad 500 zawodników.
W Kazimierzu Dolnym po raz kolejny odbyło się spotkanie w sprawie projektu zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Kazimierz Dolny. Co nowego ustalono?
Na dwa tygodnie przed terminem gmina Kazimierz Dolny wycofała się z finansowania wyścigów rowerowych Merida Mazovia MTB Marathon. Impreza jednak się odbędzie.
Lekarze z Lubelskiej Izby Lekarskiej przez cztery dni przedłużonego nieco ostatniego weekendu szukali w Kazimierzu tematów do… fotografowania. – To odskocznia od pracy zawodowej, relaks, ładowanie akumulatorów – twierdzą medycy.
Oklaskami na stojąco zakończył się I Europejski Festiwal Kolonii Artystycznych w Kazimierzu Dolnym. Kolejny planowany jest za rok w jednej z ponad dwustu kolonii artystycznych zrzeszonych w Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych EuroArt.
Słowiańskie Babie Lato odbywające się na Grodzisku Żmijowiska to już tradycja. Impreza kończąca intensywny sezon już od sześciu lat przyciąga miłośników wiedzy o naszych przodkach. Tak było również tym razem.
Obrazy Zenona Kononowicza, Stanisława Jana Łazorka, Jerzego Gnatowskiego, Andrzeja Kołodziejka, Wojciecha Kosowskiego – ikon kazimierskiego malarstwa – złożyły się na wystawę „Pokolenie pomiędzy” zorganizowaną w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki w ramach Europejskiego Festiwalu Kolonii Artystycznych.
W weekend w Kazimierzu Dolnym nie można się nudzić. Tym bardziej na Rynku, gdzie gościnnie występują muzycy w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych.
Europejski Festiwal Kolonii Artystycznych w Kazimierzu Dolnym trwa w najlepsze. Jedną z jego atrakcji są przedstawienia Grupy Teatralnej Klinika Lalek z Karkonoszy.
Blisko 40 różnych wydarzeń artystycznych – wystaw, prelekcji, pokazów filmów o sztuce. Kazimierskie środowisko artystyczne wespół z kolegami z Worpswede (Niemcy), Krzemieńca (Ukraina), Szklarskiej Poręby i Zakopanego celebruje w ten weekend w Kazimierzu swoje wielkie święto.
Akwarele, rysunki i obrazy olejne Jerzego Gnatowskiego złożą się na wspomnieniową wystawę „Tuż obok” w Galerii Mit. Wernisaż w najbliższą sobotę.
Wkrótce ruszą zdjęcia do filmu Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”, a już w najbliższą niedzielę w Kazimierzu – casting do tego filmu. Niektóre sceny realizowane będą także w tutaj.
W 75. rocznicę wojennego exodusu rodziny Kuncewiczów z Kazimierza Dolnego, w Wilii pod Wiewiórką odbyło się wyjątkowe spotkanie. Swoimi myślami na temat nadwiślańskiego Miasteczka podzielił się Leszek Długosz.
Jakie pułapki czyhają na fotografów działających w Kazimierzu? I dlaczego to właśnie fotograficy a nie malarze są spadkobiercami przedwojennych malarskich tradycji w nadwiślańskim Miasteczku? Na te i inne pytania poznają Państwo odpowiedzi, czytając rozmowę z pierwszym bohaterem naszego cyklu "Kazimierscy fotograficy".
Wystawy, projekcje filmowe, debaty…- te oraz inne atrakcje czekają na uczestników Festiwalu Kolonii Artystycznych, który będzie miał miejsce w Kazimierzu Dolnym oraz Mięćmierzu w dniach 11-14 września.
Muzyka łemkowska, węgierska, bałkańska, cygańska, żydowska oraz pieśni tradycyjne z niemal wszystkich zakątków Polski – to repertuar zespołu Muzykanci, który wystąpi w sobotę 13 września w ramach Europejskiego Festiwalu kolonii Artystycznych.
Niewielkich rozmiarów płótna, kawałki litego drewna oraz specjalne płyty, a na nich nadwiślańskie Miasteczko. Niezwykłe prace Ewy Gierasimiuk oglądać będzie można w kazimierskiej bibliotece. Wernisaż wystawy "Weekend w Kazimierzu Dolnym" już w najbliższy piątek 12 września.
Teledysk „Kazimierska OSP” Dziadów Kazimierskich może wygrać w ogłoszonym przez pismo Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP „Strażak” konkursie „Strażacy ochotnicy w działaniu!”. Czy tak się stanie – zależy od Waszych głosów!
Przy pięknej wrześniowej pogodzie w minioną niedzielę szesnastu uczestników sprawdzało swoją kondycję w II Kazimierskim teście Coopera. Po 12 minutach rywalizacji można było stwierdzić: jest lepiej!
Prof. Zofia Mitosek - rodowita kazimierzanka prowadząca nieprzerwanie od 2007 r. ”Niedziele Literackie" w Domu Kuncewiczów została uhonorowana nagrodą Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia naukowe.
Po raz trzeci z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego cała Polska uczestniczyła w akcji Narodowego Czytania. Tym razem po Mickiewiczu i Fredrze przyszedł czas na Sienkiewicza.
Kazimierski Rynek w mijający weekend gościł wyjątkowe pojazdy. O czym mowa? O zabytkowych skuterach Osa i Lambretta…
Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa co weekend przyciąga całe tłumy turystów. Bez wątpienia jest to jedna z największych atrakcji regionu.
Przyzwyczailiśmy się już, że Kazimierz to miasto malarzy i artystycznych galerii. Wystawione na zewnątrz obrazy zachęcają , by wstąpić do środka i zasmakować w sztuce. Liczne wernisaże, wystawy i spotkania pomagają zanurzyć się w środowisku artystycznym Kazimierza. A jak w tej rzeczywistości odnajdują się fotograficy?
Już po raz trzeci na terenie całej Polski będzie miało miejsce Narodowe Czytanie. Do akcji tradycyjnie włącza się Kazimierz Dolny. Tym razem posłuchamy „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
Warsztaty budowy pierwotnych instrumentów muzycznych, prezentacja kuchni średniowiecznej oraz teatr ognia w wykonaniu grupy "Dyptam” z Puław – to tegoroczne atrakcje Słowiańskiego Babiego Lata w Grodzisku Żmijowiska.
Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych po raz czwarty na Ziemi Puławskiej. Już w dniach 12-14 września muzyczne korowody przejdą ulicami Kazimierza Dolnego i Puław.
W związku ze sprawą feralnego koncertu Budki Suflera w Mięćmierzu, który skłócił mieszkańców dwóch wiosek tworzących jedno sołectwo Mięćmierz – Okale – głos zabrał producent Festiwalu Dwa Brzegi Zbigniew Dobrosz.
Wakacje niestety za nami. Zakończył się także cykl wydarzeń muzycznych w Zajeździe Piastowskim określanych jako Wakacyjna Scena Bluesa. Ostatni z koncertów w stylu Afro Groove dała Magda Piskorczyk - voix noire et au costume blanc – czarny głos w kostiumie.
Wybrzmiał już pierwszy po wakacjach dzwonek we wszystkich szkołach w gminie Kazimierz Dolny. W tym roku naukę w klasach pierwszych rozpocznie 185 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Archiwum
-
2025
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003