Archiwum - listopad 2006

W bieżącym roku mija sto lat od założenia Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości, którego oddział kazimierski działa równo od 90 lat. Z tej okazji w Kazimierzu w dniach 30 listopada – 2 grudnia organizowana jest konferencja na temat „Kazimierz – miasto zagrożone. Turystyka a ochrona zespołów staromiejskich.”
Kazimierzacy 26 listopada br. w niedzielnym głosowaniu II tury wyborów samorządowych wybrali swojego burmistrza. Nowym „włodarzem” miasteczka został reprezentujący Komitet Wyborczy Wyborców „Nasza Mała Ojczyzna Kazimierz Dolny” – Grzegorz Dunia.
Już po raz drugi kazimierska młodzież uczestniczyła w akcji organizowania na terenie Miasteczka Pól Nadziei w ramach solidaryzowania się z osobami cierpiącymi, oczekującymi pomocy i opieki w trudnym okresie choroby i odchodzenia z tego świata.

Do końca listopada trwa w Kazimierzu akcja parkingowa organizowana przez fundację „Miasto przyjazne wszystkim”. W ubiegłym tygodniu w obu kazimierskich szkołach ponadgimnazjalnych odbywały się prelekcje dla młodzieży.

Dziesięć sióstr betanek z klasztoru w Kazimierzu Dolnym, które nie podporządkowały się decyzji Watykanu o wyznaczeniu nowej przełożonej, zostało wydalonych z zakonu. Zdecydowała o tym watykańska Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Znamy autora pięknego zielonego pieca huculskiego znajdującego się w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. Tajemnicę przypadkowo odkrył w czasie letniej podróży na Ukrainę mgr Jerzy Żurawski, były dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

W 64 - tą rocznicę pacyfikacji ludności cywilnej w Kazimierzu i okolicach zwanej Krwawą Środą przypominamy artykuł Leszka Siemiona "W XXX rocznicę "Krwawa Środa", opublikowany w 1972 r. w "Kamenie", a w 2003 r. powtórzony  w "Brulionie Kazimierskim" nr 4, którego znaczna część poświęcona jest tamtym zdarzeniom.

W Kazimierskim Ośrodku Kultury w ubiegły wtorek odbyła się X edycja Jesiennego Konkursu Recytatorskiego "Wędrówki bez granic". Najlepsi recytatorzy już najbliższym tygodniu będą reprezentować miasto i gminę Kazimierz podczas eliminacji wojewódzkich w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie.
W środę 18 listopada 1942 r. okupant niemiecki rozpoczął masową akcję odwetową za działalność partyzancką prowadzoną w okolicach Kazimierza. Dziś mija 64 – ta rocznica tego wydarzenia. Gminne uroczystości patriotyczne miały miejsce w piątek w klasztorze oo. franciszkanów i w miejscu pamięci narodowej – pod klasztornymi murami.
8 grudnia br. o godz. 19:00 w Piekarni Sarzyński i Domu Restauracyjnym przy ulicy Nadrzecznej odbędzie się spotkanie ze Steffenem Möllerem - pierwsze z cyklu „Spotkań artystycznych z kolacją w tle".
Do 15 grudnia br. w berlińskim pałacyku Gusthaus nasi sąsiedzi z partnerskiej dzielnicy Berlina – Steglitz – Zehlendorf będą mogli podziwiać obrazy twórców Kazimierskiej Kolonii Artystycznej. Patronat nad wystawą objął ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Niemczech dr Marek Pawda.
W najbliższą niedzielę 19 listopada o godzinie 12. 00 w Kamienicy Celejowskiej zostanie otwarta wystawa malarstwa Andrzeja Kołodziejka  1935 - 2001 w piątą rocznicę śmierci artysty.

Delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej z Kazimierza uczestniczyła jesienią tego roku w obchodach 145 – lecia straży pożarnej partnerskiego miasta Staufen. W następnym roku straż niemiecka przyjedzie z rewizytą na podobne uroczystości w Kazimierzu.

Jesienny czas i pogoda, nie dająca nadziei na przyjazd do miasteczka kogokolwiek, nie rokowały najlepiej występowi Leona Blanka i kapeli Rzeszów Klezmer Band. Tych, którzy starali się o miejsce w Knajpie U Fryzjera około godziny 17-ej spotkało jednak niemiłe rozczarowanie – wszyscy czekali na Leona, Rzeszów Klezmer Band i dobrą zabawę. Miejsc nie było.
W najbliższą sobotę 18 listopada o godz. 17.00 w Kazimierskim Ośrodku Kultury odbędzie się kolejny Autorski Wieczór Filmowy. Będzie to okazja do spotkania z filmami Piotra Morawskiego, a także z samym reżyserem.
11 listopada 1918 r. Święto Niepodległości. Polska po 123 latach niewoli odzyskała upragnioną wolność. Jak wyglądał w Kazimierzu tamten listopadowy dzień tak ważny w historii naszego kraju?

Wyborcza niedziela

Po Święcie Niepodległości kazimierzacy stanęli przed sprawdzianem ze swojego patriotyzmu – także lokalnego – i wzięli udział w wyborach nowych władz samorządowych. Dzisiaj już wiemy, jaki będzie skład nowej rady gminy. Kto będzie nowym burmistrzem, okaże się dopiero za dwa tygodnie, gdyż żaden z 4 kandydatów nie uzyskał wymaganej większości głosów.

Zaduszki rotariańskie

Listopad to miesiąc w tradycji katolickiej poświęcony pamięci tych, którzy od nas odeszli. W kościołach odmawiany jest różaniec wypominkowy, formą bardziej świecką - są wieczory wspomnień. Taki charakter miały Zaduszki rotariańskie w SARP-ie.
Zbigniew Józef Wacławski – kandydat na burmistrza Kazimierza Dolnego z ramienia Komitetu Wyborczego Wspólna Sprawa. W naszym minirankingu "Wybieramy burmistrza" zajmuje pierwsze miejsce.

Czas na zmiany

Andrzej Kozłowski to kolejny kandydat na burmistrza Kazimierza Dolnego zgłoszony przez własny komitet wyborczy. Członek partii "Prawo i Sprawiedliwość".
Grzegorz Dunia ubiegający się o stanowisko burmistrza Kazimierza Dolnego zgłoszony został przez komitet Wyborczy Nasza Mała Ojczyzna. Uważa, że przy katastrofalnym stanie finansów gminy Kazimierz ratunkiem, umozliwiającym normalne funcjonowanie gminy, mogą być fundusze unijne.
Andrzej Szczpa - obecny burmistrz Kazimierza Dolnego - ubiega się o nastepną kadencję, zgłoszony przez zgłoszony Komitet Wyborczy  Polskiego Stronnictwa Ludowego jako jego członek. Poniżej przedstawiamy podsumowanie obecnej kadencji sprawowania urzędu burmistrza i plany na przyszłość.
Co roku w listopadowe święta cmentarz na Wietrznej Górze gromadzi rzesze żywych, przychodzących tu z modlitwą za tych, którzy z kazimierskiej społeczności odeszli już na zawsze i teraz z góry spoglądają na Miasteczko, wspomagając je swoim modlitewnym szeptem, słyszanym w koronach drzew.

Archiwum

Pokaż stopkę