Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym
Aktualności Kazimierz Dolny
Na dwa tygodnie przed terminem gmina Kazimierz Dolny wycofała się z finansowania wyścigów rowerowych Merida Mazovia MTB Marathon. Impreza jednak się odbędzie.
Lekarze z Lubelskiej Izby Lekarskiej przez cztery dni przedłużonego nieco ostatniego weekendu szukali w Kazimierzu tematów do… fotografowania. – To odskocznia od pracy zawodowej, relaks, ładowanie akumulatorów – twierdzą medycy.
Oklaskami na stojąco zakończył się I Europejski Festiwal Kolonii Artystycznych w Kazimierzu Dolnym. Kolejny planowany jest za rok w jednej z ponad dwustu kolonii artystycznych zrzeszonych w Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych EuroArt.
Słowiańskie Babie Lato odbywające się na Grodzisku Żmijowiska to już tradycja. Impreza kończąca intensywny sezon już od sześciu lat przyciąga miłośników wiedzy o naszych przodkach. Tak było również tym razem.
Obrazy Zenona Kononowicza, Stanisława Jana Łazorka, Jerzego Gnatowskiego, Andrzeja Kołodziejka, Wojciecha Kosowskiego – ikon kazimierskiego malarstwa – złożyły się na wystawę „Pokolenie pomiędzy” zorganizowaną w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki w ramach Europejskiego Festiwalu Kolonii Artystycznych.
W weekend w Kazimierzu Dolnym nie można się nudzić. Tym bardziej na Rynku, gdzie gościnnie występują muzycy w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych.
Europejski Festiwal Kolonii Artystycznych w Kazimierzu Dolnym trwa w najlepsze. Jedną z jego atrakcji są przedstawienia Grupy Teatralnej Klinika Lalek z Karkonoszy.
Blisko 40 różnych wydarzeń artystycznych – wystaw, prelekcji, pokazów filmów o sztuce. Kazimierskie środowisko artystyczne wespół z kolegami z Worpswede (Niemcy), Krzemieńca (Ukraina), Szklarskiej Poręby i Zakopanego celebruje w ten weekend w Kazimierzu swoje wielkie święto.
Akwarele, rysunki i obrazy olejne Jerzego Gnatowskiego złożą się na wspomnieniową wystawę „Tuż obok” w Galerii Mit. Wernisaż w najbliższą sobotę.
Wkrótce ruszą zdjęcia do filmu Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”, a już w najbliższą niedzielę w Kazimierzu – casting do tego filmu. Niektóre sceny realizowane będą także w tutaj.
W 75. rocznicę wojennego exodusu rodziny Kuncewiczów z Kazimierza Dolnego, w Wilii pod Wiewiórką odbyło się wyjątkowe spotkanie. Swoimi myślami na temat nadwiślańskiego Miasteczka podzielił się Leszek Długosz.
Jakie pułapki czyhają na fotografów działających w Kazimierzu? I dlaczego to właśnie fotograficy a nie malarze są spadkobiercami przedwojennych malarskich tradycji w nadwiślańskim Miasteczku? Na te i inne pytania poznają Państwo odpowiedzi, czytając rozmowę z pierwszym bohaterem naszego cyklu "Kazimierscy fotograficy".
Wystawy, projekcje filmowe, debaty…- te oraz inne atrakcje czekają na uczestników Festiwalu Kolonii Artystycznych, który będzie miał miejsce w Kazimierzu Dolnym oraz Mięćmierzu w dniach 11-14 września.
Muzyka łemkowska, węgierska, bałkańska, cygańska, żydowska oraz pieśni tradycyjne z niemal wszystkich zakątków Polski – to repertuar zespołu Muzykanci, który wystąpi w sobotę 13 września w ramach Europejskiego Festiwalu kolonii Artystycznych.
Niewielkich rozmiarów płótna, kawałki litego drewna oraz specjalne płyty, a na nich nadwiślańskie Miasteczko. Niezwykłe prace Ewy Gierasimiuk oglądać będzie można w kazimierskiej bibliotece. Wernisaż wystawy "Weekend w Kazimierzu Dolnym" już w najbliższy piątek 12 września.
Teledysk „Kazimierska OSP” Dziadów Kazimierskich może wygrać w ogłoszonym przez pismo Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP „Strażak” konkursie „Strażacy ochotnicy w działaniu!”. Czy tak się stanie – zależy od Waszych głosów!
Przy pięknej wrześniowej pogodzie w minioną niedzielę szesnastu uczestników sprawdzało swoją kondycję w II Kazimierskim teście Coopera. Po 12 minutach rywalizacji można było stwierdzić: jest lepiej!
Prof. Zofia Mitosek - rodowita kazimierzanka prowadząca nieprzerwanie od 2007 r. ”Niedziele Literackie" w Domu Kuncewiczów została uhonorowana nagrodą Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia naukowe.
Po raz trzeci z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego cała Polska uczestniczyła w akcji Narodowego Czytania. Tym razem po Mickiewiczu i Fredrze przyszedł czas na Sienkiewicza.
Kazimierski Rynek w mijający weekend gościł wyjątkowe pojazdy. O czym mowa? O zabytkowych skuterach Osa i Lambretta…