Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym
Aktualności Kazimierz Dolny
Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa co weekend przyciąga całe tłumy turystów. Bez wątpienia jest to jedna z największych atrakcji regionu.
Przyzwyczailiśmy się już, że Kazimierz to miasto malarzy i artystycznych galerii. Wystawione na zewnątrz obrazy zachęcają , by wstąpić do środka i zasmakować w sztuce. Liczne wernisaże, wystawy i spotkania pomagają zanurzyć się w środowisku artystycznym Kazimierza. A jak w tej rzeczywistości odnajdują się fotograficy?
Już po raz trzeci na terenie całej Polski będzie miało miejsce Narodowe Czytanie. Do akcji tradycyjnie włącza się Kazimierz Dolny. Tym razem posłuchamy „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
Warsztaty budowy pierwotnych instrumentów muzycznych, prezentacja kuchni średniowiecznej oraz teatr ognia w wykonaniu grupy "Dyptam” z Puław – to tegoroczne atrakcje Słowiańskiego Babiego Lata w Grodzisku Żmijowiska.
Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych po raz czwarty na Ziemi Puławskiej. Już w dniach 12-14 września muzyczne korowody przejdą ulicami Kazimierza Dolnego i Puław.
W związku ze sprawą feralnego koncertu Budki Suflera w Mięćmierzu, który skłócił mieszkańców dwóch wiosek tworzących jedno sołectwo Mięćmierz – Okale – głos zabrał producent Festiwalu Dwa Brzegi Zbigniew Dobrosz.
Wakacje niestety za nami. Zakończył się także cykl wydarzeń muzycznych w Zajeździe Piastowskim określanych jako Wakacyjna Scena Bluesa. Ostatni z koncertów w stylu Afro Groove dała Magda Piskorczyk - voix noire et au costume blanc – czarny głos w kostiumie.
Wybrzmiał już pierwszy po wakacjach dzwonek we wszystkich szkołach w gminie Kazimierz Dolny. W tym roku naukę w klasach pierwszych rozpocznie 185 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Willa pod Wiewiórką zaprasza na spotkanie z poetą, który uwiecznił Dom Marii i Jerzego w jednym ze swoich wierszy. Kim jest ten autor, który o Kazimierzu nie tylko pisze, ale i śpiewa?
Wpadająca w ucho piosenka i świetnie nakręcone video potęgują sympatię do jednostki, która w Kazimierzu i tak jest postrzegana bardzo pozytywnie. Za sprawą ostatniego teledysku Dziadów Kazimierskich o naszej OSP znowu stało się głośno.
Historyczne wydarzenie sportowe w Polsce. 23 dni siatkarskich emocji. 103 mecze, także z udziałem Polaków. Już w sobotę 30 sierpnia rozpoczną się Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014. Zapraszamy do Kazimierskiej Strefy Kibica w Rynkowej.
We Francji określono ją jako la voix noire et au costume blanc – czarny głos w kostiumie. W piątek 29 sierpnia na Wakacyjnej Scenie Bluesa w hotelu „Zajazd Piastowski” w Kazimierzu Dolnym wystąpi Magda Piskorczyk.
Do kazimierskiej szkoły przez ocean? Czemuż by nie? Różne są przecież drogi z wakacji. Tegoroczna edycja Festynu na zakończenie lata w Bibliotece Publicznej upłynęła pod hasłem „Dotkniecie Oceanu”.
W najbliższą sobotę, w budynku Synagogi w Kazimierzu Dolnym będziemy mogli posłuchać „Melodii hebrajskich” w wykonaniu Marcina Króla i Karoliny Hordyjewicz. Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00.
Podniesione głosy i wzajemne zarzuty. We wtorkowy wieczór odbyło się spotkanie w sprawie wyjaśnienia sporu, który zrodził się po koncercie Budki Suflera w Mięćmierzu na początku sierpnia. Czy udało się ustalić, co się wtedy naprawdę wydarzyło?
Lubelska Izba Lekarska przy wsparciu Naczelnej Rady Lekarskiej w Warszawie po raz drugi zaprasza lekarzy z całej Polski na wspólne fotografowanie Lubelszczyzny do Kazimierza Dolnego. II Ogólnopolski Plener Fotograficzny Lekarzy już we wrześniu.
Dwa malownicze miasteczka położone na przeciwległych brzegach Wisły łączy już nie tylko współpraca filmowa. Po raz pierwszy w kazimierskim Muzeum Nadwiślańskim wystąpili profesorzy oraz uczestnicy XIII Janowieckich Interpretacji Muzyki im. Jakuba Walaska. Organizatorzy zapowiadają, że to dopiero początek muzycznej współpracy pomiędzy Kazimierzem i Janowcem.
Wrzesień zbliża się wielkimi krokami. A to oznacza, że tegoroczne wakacje dobiegają końca. Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym tradycyjnie już zaprasza wszystkie dzieci na festyn – tym razem pod hasłem „Dotknięcie Oceanu”.
Festiwal Pardes zakończył się niezwykłym muzycznym akcentem. W kazimierskiej Synagodze wystąpiła Kapela Brodów, która przeniosła publiczność daleko w przeszłość, na wesele żydowskie odbywające się w polskiej wsi.
Czy mówiąc „Cygan” możemy kogoś obrazić? Jak wiec powinniśmy mówić: Cyganie czy Romowie? Skąd wzięli się Romowie w Polsce? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących narodu romskiego poznali uczestnicy spotkania z Agnieszką Caban w ramach Pardes Festivalu.