Archiwum - lipiec 2019

Trwa Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi – przewodnik po świecie filmu i sztuki. Towarzyszą mu także przewodnicy, którzy oprowadzają po planie filmowym, jakim często bywa Kazimierz.

Pierwszego sierpnia o godzinie W jak co roku będziemy w Kazimierzu pod studnią wspominać wybuch Powstania Warszawskiego, które w 1944 r. przejęło dogłębnym smutkiem także kazimierskie serca. Świadczą o tym fotografie i rodzinne opowieści. Oto jedna z nich.

Zmarł Edward Piwowarek autor książek poświęconych Bochotnicy aktywny działacz społeczny z Bochotnicy, odznaczony tytułem „Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny”.

Jeszcze nie zakończyła się 13. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, a już organizatorzy podają do publicznej wiadomości datę przyszłorocznego festiwalu. Kiedy?

Jaki Kazimierz – artystyczny czy turystyczny? Taka debata wywołana na początku lata jednym z artykułów prasowych, który zelektryzował środowisko miłośników Kazimierza została zorganizowana w ramach festiwalu Dwa Brzegi.

Marco Bellocchio, laureat weneckiego Złotego Lwa za całokształt twórczości, u progu kariery nazwany skandalistą i immoralistą, zapisał się w kinematografii jako bezkompromisowy komentator współczesności. Spotkanie z jego twórczością na Dwóch Brzegach rozpocznie się od jego najnowszego filmu, nominowanego do Złotej Palmy, „Zdrajca”.

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów obchodzi w tym roku jubileusz 80 urodzin. Jest aktywny zawodowo od początku lat 60., a w trakcie Festiwalu przypomniany zostanie film „Tam i z powrotem” w reżyserii Wojciecha Wójcika z Januszem Gajosem w roli głównej.

Magdalena Cielecka, Olga Bołądź, Daria Widawska, Maria Kowalska oraz Leszek Lichota – to goście specjalni panelu dyskusyjnego pt. „Mocna płeć kontra mocna płeć”. Co ciekawego aktorzy zdradzili na temat nowych produkcji TVN?

Tłumy ściągnęły na wernisaż wystawy „Światło i mrok” w Muzeum Nadwiślańskim. Tak Leszek Mądzik twórca Sceny Plastycznej KUL obchodził 50 – lecie swojej twórczości.

Filmem Polskiej Kroniki Filmowej z 1949 r. o odbudowie Kazimierza Dolnego rozpoczął się 13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Podczas gali otwarcia obecni byli m.in. aktor Wojciech Pszoniak z małżonką i reżyser Claudio Giovannesi.

Grażyna Torbicka dyrektor artystyczny Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi opowiada o niekonwencjonalnym Festiwalu Dwa Brzegi: „u nas 13 to szczęśliwa liczba”. Rozmawia: Marcin Radomski, „Głos Dwubrzeża”.

Dobiegła końca kadencja zarządu Samorządu Mieszkańców. Wybory naznaczono na jesień. Dokładna data zostanie podana wkrótce.

W najbliższą niedzielę 28 lipca w Muzeum Nadwiślańskim otwarta zostanie wystawa pt. „Światło i mrok. Leszek Mądzik. 50 lat Sceny Plastycznej KUL" poświęcona twórczości profesora Leszka Mądzika.

Kazimierscy pasjonaci

Organista kontynuujący rodzinną muzyczną tradycję grając na najstarszych organach w Polsce oraz pszczelarz, który porzucił geodezję, żeby poświęcić się hodowli pszczół – to dwaj kazimierscy pasjonaci. Bohaterowie najnowszych reportaży na kanale Pasjonaci Tv.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi zaprasza na słynne Lekcje kina - spowiedź twórcy filmowego. Pierwsza z nich juz w sobotę, po filmie otwarcia.

Hitem kazimierskiego lata jest gra planszowa Tur de Kazimierz Dolny autorstwa Anny Śniechórskiej – Janik z rysunkami polskiego scenarzysty i rysownika komiksowego, autora satyrycznej, undergroundowej serii komiksowej o ekoterroryście Likwidatorze oraz komiksów w tygodniku ,,NIE” , miłośnika okolic Kazimierza Dolnego i fana Dziadów Kazimierskich – Ryszarda Dąbrowskiego. O tym, jaki jest jego Kazimierz i okolice, przeczytacie Państwo w wywiadzie z artystą.

Przed nami wyjątkowy weekend – w sobotę rozpoczyna się 13. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi! Co poza tym znajdzie się w kazimierskim kalendarzu wydarzeń? Zajrzyjcie do naszego najnowszego zestawienia.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi już w najbliższą sobotę. Co przed nami?

Pięć dni pełnych pozytywnych emocji, zabawy i relaksu. Pięć dni spędzonych w jednym z najbardziej klimatycznych miejsc w Polsce. Jak wspominacie ten czas? W naszym obiektywie Festiwal Kazimiernikejszyn 2019 wyglądał tak...

Jeden z najgłośniejszych polskich duetów ostatnich lat wystąpi w Kazimierzu. Na zamku w ramach cyklu Muzyczny Zamek 10 sierpnia pojawią się Andrzej Smolik i Kev Fox.

Urząd Miasta informuje, że drugi etap odkomarzania zostanie przeprowadzony we wtorek  23 lipca po godzinie 20.00, o ile utrzyma się bezwietrzna i bez opadów. Odkomarzanie zostanie przeprowadzone podobnie jak etap pierwszy także metodą naziemną.

Dziś odbył się przetarg na dawną kawiarnię Rynkową. Zainteresowanie nim było ogromne, zarówno wśród lokalnych przedsiębiorców, jak i tych z zewnątrz. Kto jest nowym dzierżawcą?

W kościele farnym uczczono pamięć Polaków zamordowanych na Wołyniu.

 

Festiwal Kazimiernikejszyn zaczyna się i kończy z przytupem. Zawsze. Tak było również w tym roku. Ostatnie podrygi miały miejsce na Rynku. Na scenie: The Bartenders!

Czwarty dzień Festiwalu Kazimiernikejszyn zakończył się koncertami w Kamieniołomach. Na scenie wystąpili: Bitamina, Mela Koteluk, The Dumplings oraz Kult.

Dobiegł końca festiwal Kazimiernikejszyn. Za nami też pełne energii spotkanie z Szymonem Hołownią.

Kim są nowi mieszkańcy Mięćmierza, którzy nabyć mieli dom Daniela Olbrychskiego? Właśnie się okazało. Sprzedaż domu – jak podaje żona aktora – jest fikcją.

Damian Syjonfam, Bubliczki, Organek i Krzysztof Zalewski - to właśnie ci artyści wystąpili na scenie w kamieniołomach trzeciego dnia Kazimiernikejszyn!

Współtwórca zespołu Budla Suflera Romuald Lipko wraca do zdrowia. Informuje o tym w postaci krótkiego nagrania na fanpage’u grupy na Facebooku.

Za Agnieszkę

Kogut wpisany jest w tradycję Kazimierza. Nic więc dziwnego, że stał się symbolem Kazimernikejszyn, który od sześciu lat ściąga do Miasteczka rzesze fanów. Obecny jest nie tylko w logo festiwalu, ale także w postaci słomianej kukły, która co rok unosi z dymem wszystkie życzenia przypinane przez festiwalowiczów przez cały okres trwania Kazimiernikejszyn.

Krzesło i pół ryby

Kamieniołomy podczas koncertów na Kazimiernikejszyn gromadzą publiczność z całej Polski. Muzykę słychać jednak w całym Kazimierzu, z różnych jego zakątków. I oczywiście na rynku. Po południu można było posłuchać grupy rockowej Senders z Jarocina, których wspierał…  zespół braci zakonnych!

Za nami pierwsze koncerty w Kamieniołomach! Na scenie wystąpili: Daria Zawiałow, Łąki Łan & Dmuchawce, Jarecki, Bass Astral & Igo. Działo się!

Kazimiernikejszyn to koncerty, spotkania nie tylko z gośćmi festiwalowymi, ale także z ludźmi, dzięki którym Kazimiernikejszyn jest festiwalem, który nie ma sobie równych, jedynym na świecie! Tu po prostu trzeba być. I czuć ten klimat.

Mięćmierz w końcu zostanie połączony ze światem w sposób cywilizowany. Trwają prace przy ostatnim leśnym odcinku drogi przez Albrechtówkę.

Dom Daniela Olbrychskiego w Mięćmierzu zmienił właściciela. Słynny aktor pożegnał się z nadwiślańską wioską.

Mamy dla Was konkurs! Co należy zrobić?
Wystarczy, że  na naszym profilu na Facebooku odpowiesz na następujące pytanie:
„Aktor, z którym chciałbym/chciałabym się spotkać, to ... Dlaczego taki wybór?”

Jeszcze dobrze nie rozstawiła się scena na Kazimiernikejszyn, a już powstają szkielety namiotów na Dwa Brzegi. W Kazimierzu trwa festiwal festiwali!

Grodarz widmo

Kazimierz to miasto dwóch rzek. Do jednej z nich się nieśmiało przytula, drugą – obejmuje. Smutne to jednak obejmowanie, bo rzeka ta to nawet nie strumień, to raczej rzeka widmo, która ostatnio pojawia się tylko po ulewnych deszczach. Suche dziś koryto przeraża tym bardziej, że miejscami ujęte zostało w wysoką cembrowinę. Z tegoż tytułu Grodarz – bo o nim mowa – zagrał nawet rolę w filmie „Drugie zabicie psa” wg Marka Hłaski w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego jako… uliczka  jednego z izraelskich miast.

Już za chwileczkę!

Dziś startuje festiwal Kazimiernikejszyn. Jak wyglądają przygotowania do serii wielkich koncertów kamieniołomach? Popatrzcie sami. Do czwartku zdążą. Bez spinki.

W czwartek, 18 lipca w godzinach przedpołudniowych ulica Lubelska zostanie wyłączona z ruchu!

Tegoroczna 13. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi tuż tuż. Dostępny jest już program filmowy festiwalu, a niebawem pojawi się także program spotkań i wydarzeń. Dzisiaj rusza także internetowa sprzedaż biletów.

Retro piknik w Muzeum Nadwiślańskim upłynął pod znakiem literatury z czasów autorki Cudzoziemki. Nie mogło więc na nim zabraknąć tytułowej Cudzoziemki – odtwórczyni roli Róży Żabczyńskiej w filmie Ryszarda Bera z 1986 r. – Ewy Wiśniewskiej.

Jak spędzić weekend w Kazimierzu Dolnym? Na pewno gorącym wydarzeniem jest festiwal Kazimiernikejszyn – z naszego zestawienia dowiecie się, co jeszcze będzie się działo w naszym mieście.

Program szóstej edycji Festiwalu Kazimiernikejszyn jest już dostępny! Przed nami cała moc atrakcji. Jesteście gotowi?

Świat pod namiotem to nazwa największej na Dwóch Brzegach sekcji filmowej, w której prezentujemy produkcje z ostatnich dwóch lat (2018/2019), czyli najnowsze filmy, jakie pojawiły się na festiwalach w Cannes, Wenecji, Berlinie, Locarno, Sundance, Rotterdamie i innych. Filmy, które są poruszające, odważne w formie, które portretują współczesny świat i nas w tym świecie w sposób niebanalny i zaskakujący, na poważnie i z przymrużeniem oka.

Ulica Szkolna, jedna z najładniejszych tras spacerowych w Miasteczku. Droga niemalże polna, dużo zieleni, zabytki architektury, które wyszły spod ołówka ikony kazimierskich architektów – Karola Sicińskiego, a także te niepozorne, ale pamiętające najstarszą historię Kazimierza. Jej walory doceniają turyści. Co tu jest więc nie tak?

Jak powstaje gobelin? Od czego trzeba zacząć, by się przygotować do pracy? Czy trzeba mieć anielską cierpliwość, by wykonywać zawód tkacza? Na te i wiele innych pytań odpowiadała Lucyna Batko w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu.

Retro-potańcówka, koncert „...jak za dawnych lat”, kurs tanga oraz projekcja filmu „Cudzoziemka” -  tak wyglądała pierwsza część Retro-Pikniku zorganizowanego przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym.

W krużgankach klasztoru franciszkanów odsłonięto tablicę poświęconą pamięci  kazimierskich peowiaków. Granit upamiętnia nazwiska 39 osób, które udało się ustalić na podstawie pamiątek rodzinnych kazimierzaków i kwerendy archiwalnej.

Kiedy idę, zwykle bardziej patrzę pod nogi, niż rozglądam się dookoła. Ludzie myślą: smutna? Nieobecna? Izoluje się? Nie widzę tych ludzi, choć to właśnie od nich można oczekiwać wszystkiego najlepszego w sytuacji przygnębienia codziennością, do której myśli ciążą nawet wtedy, kiedy przemierza się kazimierskie bruki szybkim krokiem. Ale dziś udało mi się znaleźć powód do uśmiechu właśnie pod nogami. Gdzie? Na Krakowskiej.

Od 12 lat na Dwóch Brzegach prezentujemy retrospektywę aktorską, w której goszczą wybitne polskie aktorki i wybitni aktorzy. Byli wśród nich: Krystyna Janda, Stanisława Celińska, Janusz Gajos, Marek Kondrat, Jerzy Stuhr, Andrzej Chyra. To silne osobowości, które oprócz sztuki aktorskiej mają jeszcze inne pasje i zainteresowania, co czyni je tak niebanalnymi i nietuzinkowymi postaciami polskiego życia kulturalnego.

W Kazimierzu powstało muzeum klocków. Raj dla dzieci i dorosłych, także dla miłośników Kazimierza.

Od dziś, tj. 12 lipca trwa nabór uzupełniający do szkół średnich. W Kazimierzu Dolnym również. Wolne miejsca czekają na młodzież w Gminnym Zespole Szkół oraz Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza.

Dwa Brzegi zapraszają na otwarcie retrospektywy reżyserskiej Marco Bellocchio - wiek XXI w niedzielę 28 lipca godz. 17:30 do Kina Lubelskie w Kazimierzu Dolnym.

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Retro-Piknik. Jego bohaterką będzie aktorka Ewa Wiśniewska, niezapomniana odtwórczyni roli Róży w filmie „Cudzoziemka” (1986) w reżyserii Ryszarda Bera.

Znasz przedstawiciela ginącego zawodu, kolekcjonera lub kogoś, kto wykonuje swoje hobby lub pracę z pasją? Zgłoś go do udziału w projekcie. W najbliższy weekend w Kazimierzu pojawi się grupa filmowców z internetowego kanału YouTube – PasjonaciTv.

Fundacja Zielony Kazimierz zaprasza na warsztaty zielarskie w Kazimierzu Dolnym. To okazja, by poznać zioła, ich zastosowanie i działanie, a przy tym odpocząć na łonie natury wśród pól i łąk.

Autor muzyki do takich przebojów jak „Nie wierz nigdy kobiecie”, „Bal wszystkich świętych”, „Aleja gwiazd”, „Takie tango” czy „Nic nie może wiecznie trwać”, współtwórca zespołu Budka Suflera, kazimierzanin wielokrotnie występujący w Miasteczku Romuald Lipko zmaga się z chorobą nowotworową.

Zbliża się weekend, a wraz z nim odwieczne pytanie – co robić w tym czasie w Kazimierzu Dolnym? Odpowiedź znajduje się w naszym najnowszym zestawieniu imprez i wydarzeń kulturalnych organizowanych w mieście.

Już dziś swoje podwoje otwiera Kazimierskie Muzeum Klocków. To nie lada gratka dla małych i dużych miłośników Lego i Kazimierza.

Za tydzień rusza kolejna edycja Kazimiernikejszyn! Jesteście gotowi? Organizatorzy przygotowali moc różnorodnych atrakcji. Zobaczcie sami!

To miało być morderstwo doskonałe, zaplanowane w każdym szczególe i litościwie bezbolesne, a do tego w romantycznej scenerii Kazimierza Dolnego. Stołeczni policjanci zatrzymali mężczyznę, który jest podejrzany o zlecenie zabójstwa żony.

Za nami święto folkloru - 53. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych i koncert Edyty Górniak. Przed nami jeszcze wiele wydarzeń, które pozwolą nam się odprężyć i poczuć magię tego miejsca, które przyciąga wciąż jak magnes. Co nas czeka tego lata w Kazimierzu?

Zachęcamy do obejrzenia filmu o lubelskich parkach krajobrazowych autorstwa Bożeny i Jana Walencików. W czasie ponadpółgodzinnego obrazu jest także mowa o Kazimierskim Parku Krajobrazowym i o Kazimierzu.

Wciąż toczy się spór pomiędzy właścicielami, a kamienica niszczeje. Coraz częściej zaczyna się mówić o potrzebie radykalnych działań, ponieważ jej stan powoli zaczyna zagrażać zdrowiu i życiu mieszkańców, a nawet przechodniów. O jakiej kamienicy mowa? O Gdańskiej.

Już 27 lipca rozpoczynamy 13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Na otwarcie pokaz specjalny włoskiego filmu nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie autorstwa Claudio Giovannesi: „Piranie”. Reżyser będzie gościem Gali Otwarcia Dwóch Brzegów.

W kazimierskim Miejskim Zakładzie Komunalnym zachodzą zmiany. Obecny prezes spółki został odwołany ze stanowiska. Kto go zastąpi? Jeszcze nie wiadomo, jednak Rada Nadzorcza już ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu.

21 motocyklistów wyruszyło z kazimierskiego rynku na tereny Ukrainy. W niedzielny poranek rozpoczął się VII Wołyński Rajd Motocyklowy.

Koncert Edyty Górniak to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych tego roku w Kazimierzu. Bez wątpienia można go też określić mianem widowiskowego.

Koncertem Bogdana Narlocha (organy) i Romana Grynia (trąbka) rozpoczął się Kazimierski Festiwal Organowy. To 47. edycja imprezy, która choć przez lata zmieniała swoje nazwy, to zawsze  jej głównym bohaterem były kazimierskie organy.

Ekobusikiem do Janowca

Czerwonymi ekobusikami zwiedzimy nie tylko Kazimierz w bliższej i dalszej perspektywie, ale również i położony na drugim brzegu Wisły Janowiec.

Już w najbliższą sobotę odbędzie się pierwszy z koncertów w ramach tegorocznego Kazimierskiego Festiwalu Organowego. Wystąpią: Bogdan Narloch (organy) i Roman Gryń (trąbka).

To miała być jedna z uroczystości rocznicowych w listopadzie ubiegłego roku. Utknęła w urzędzie. Dzięki temu jednak znamy teraz dwa razy więcej nazwisk osób zgrupowanych w kazimierskiej Polskiej Organizacji Wojskowej. Odsłonięcie tablicy kazimierskich peowiaków 13 lipca w klasztorze.

Tegoroczny 53. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych upłynął pod znakiem dobrej zabawy. Było kolorowo, głośno i radośnie. W całym Kazimierzu...

W Kazimierzu Dolnym co chwilę coś się dzieje – koncerty, spotkania, wernisaże. Jednak większość tych atrakcji przeznaczona jest dla turystów. A gdzie w tym wszystkim mieszkańcy? Gdzie atrakcje dla młodzieży czy dzieci? Nie ma sensu bezczynnie czekać. Konkretny pomysł już jest, teraz trzeba go zrealizować. A w pomoc może włączyć się każdy!

W najbliższy weekend ponad 330 żołnierzy Obrony Terytorialnej z batalionu dęblińskiego odbywać będzie intensywne szkolenia rotacyjne w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim. Jak zapewniają organizatorzy, podczas szkoleń nie będą wykorzystywane środki pozoracji pola walki i nie wystąpią żadne utrudnienia dla lokalnej społeczności.

Kazimierz upamiętnił swoich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Dyplom potwierdzający nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza Dolnego dla Anastazji i Wiktora oraz Zofii i Leokadii Góreckich wręczyli na ręce rodziny przedstawiciele władz samorządowych.

Przed nami kolejny wakacyjny weekend! Jeśli chcesz wiedzieć, co będzie się działo w naszym mieście, zajrzyj do poniższego zestawienia imprez i wydarzeń.

Po zapoznaniu się z raportem o stanie gminy oraz rozpatrzeniu sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania przez burmistrza budżetu za rok 2018 Rada Miejska na czerwcowej sesji przystąpiła do głosowania nad votum zaufania i absolutorium dla burmistrza.

Uznawana za jedną z najsłynniejszych i najbardziej utalentowanych postaci w historii polskiej sceny muzycznej. Znana przede wszystkim z niesłychanej wrażliwości artystycznej, charyzmy i szerokiej skali głosu, wyliczonej na 4 oktawy. Porównywana z takimi gwiazdami jak  Whitney Houston, Mariah Carey czy Céline Dion. Edyta Górniak pojawi się w Kazimierzu już w tę sobotę. Kto z Państwa będzie na jej koncercie?

Baszty dla najlepszych

Dobiegła końca ludowa kazimierska bajka. Święto muzyki i rzemiosła ludowego za nami.

Zmarł Rudolf Buchalik

28 czerwca w Biłgoraju zmarł nagle Rudolf Buchalik architekt związany z  Mięćmierzem, gdzie swego czasu mieszkał, i Kazimierzem Dolnym, gdzie według jego projektów powstało około 60 obiektów mieszkalnych i użytkowych.

Archiwum

Pokaż stopkę