Kazimiernikejszyn to koncerty, spotkania nie tylko z gośćmi festiwalowymi, ale także z ludźmi, dzięki którym Kazimiernikejszyn jest festiwalem, który nie ma sobie równych, jedynym na świecie! Tu po prostu trzeba być. I czuć ten klimat.
Dla wielu festiwalowych gości Kazimiernikejszyn to okazja, by wyjść poza tłum zobaczyć więcej. Wielu takich mija się nie tylko po drodze do kamieniołomów – gdzie tłum właśnie ciągnie na koncerty – ale i dalej – w Mięćmierzu – gdzie w czwartek miało miejsce spotkanie z Ryszardem Dąbrowskim – autorem rysunków do Dziadowskiej gry planszowej Tur de Kazimierz Dolny. Ryszard Dąbrowski, polski scenarzysta i rysownik komiksowy, autor cyklów o Likwidatorze i Redaktorze Szwędaku, miłośnik okolic Kazimierza Dolnego i fan Dziadów Kazimierskich pokazuje na nich niezwykle barwny baśniowy świat Dziadów Kazimierskich. To Kazimierz z Górą Trzech Krzyży, zamkiem i basztą czy studnią, lessowym wąwozem, z Dziadem Kazimierskim, Cyganką Basią, Białą Damą, kundelkiem kazimierskim, wspomnieniem Rynkowej, Knajpą Artystyczną. To barwny kalejdoskop miejsc i postaci – tak typowych dla Kazimierza. Autorem gry jest Anna Śniechórska – Janik z Knajpy Artystycznej. Bohaterem – Dziady Kazimierskie.
- Byliśmy totalnie zaskoczeni, kiedy Ania przedstawiła nam praktycznie gotowy już produkt gry z prośbą byśmy go przetestowali. Testy wypadły znakomicie. Ryliśmy jak dzicy – do łez – mówi wokalista Dziadów Kazimierskich Włodek Dembowski. – Śmiech, wzruszenie, wdzięczność. Szok.
- Pierwszy raz graliśmy w tę grę jadąc pociągiem na koncert, na futerale od gitary – wspomina Sergiusz Odorowski z Dziadów Kazimierskich. – To była wersja demo na posklejanych kartkach. Płakaliśmy ze śmiechu!
Podobnie odbierają grę ci, którzy już w nią grali.
- Gra jest niesamowitą przygodą, która ma mnóstwo różnych wariantów – odkrywa sieje dopiero w trakcie. Trzeba być gotowym na różnego rodzaju wyzwania, na przykład by zaśpiewać czy zatańczyć! – mówi Sylwia Mańko z Warszawy.
- Najważniejszą zaletą tej gry jest to, że jest ona o lokalnych miejscach. Dzieje się tutaj, a nie gdzieś na pustyni czy w puszczy – mówi fotografik Tomek Sikora. – Fantastyczna rzecz, także reklamowo.
Co jeszcze przed nami? Wiele ciekawych wydarzeń!
Piątek, 19 lipca
Godz. 11.00 – 18.00 – Strefa Rakieta: Oddechowisko, Manufaktura Korabki, Jurta Dobra Aura, Bumper Balls, Czas na P., Warsztaty Śmiechu...
Godz. 12.00 – 18.00 – Strefa Nudy
Godz. 14.00 – 17.00 – Mała Strefa
Godz. 12.00 - 17.30 – Przegoście: Aga Kozak, brat Łukasz Woźniak, Magdalena Dembowska oraz Janusz Zagórski
Godz. 13.03 – Niespodziewane Koncerty/Rynek: Teściowa Śpiewa
Godz. 19.00 – Koncerty: Damian Syjonfam, Bubliczki, Organek, Krzysztof Zalewski/Kamieniołomy
Sobota, 20 lipca
Godz. 11.00 – 18.00 – Strefa Rakieta: Oddechowisko, Manufaktura Korabki, Jurta Dobra Aura, Bumper Balls...
Godz. 12.00 – 18.00 – Strefa Nudy
Godz. 14.00 – 17.00 – Mała Strefa
Godz. 13.30 - 17.15 – Przegoście: Agnieszka Cegielska oraz Szymon Hołownia
Godz. 12.02 – Niespodziewane Koncerty/Rynek: Aida Dzieciom
Godz. 15.55 – Koncert: Dziady Kazimierskie i Rury Wydechowe/Restauracja Manes, Janowiec
Godz. 19.00 – Koncerty: Bitamina, Mela Koteluk, The Dumplings, Kult/Kamieniołomy
Niedziela, 21 lipca
Godz. 12.12 – RKS (Rekordowy Klub Śmiechu)/Rynek
Godz. 12.33 – Koncert/Rynek: The Bartenders
Na stronie Festiwalu Kazimiernikejszyn znajdziecie szczegółowy program wydarzeń, opis przygód, informacje o artystach i przegościach oraz mapkę.