Archiwum - styczeń 2017
Zima w tym roku jest mroźna, a do jej końca jeszcze trochę zostało. Jeśli masz ciepłe ubrania, których nie używasz lub chcesz je po prostu oddać potrzebującym, możesz skorzystać z akcji „Ciepłe okrycie. Jest ci zimno – weź, chcesz pomóc – przynieś!”.
Druhom z kazimierskiej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej zima niestraszna. Mimo mrozu przeprowadzają rutynowe ćwiczenia ratownicze. Tym razem na lodzie.
To było 154 lata temu. Szmat czasu. A to nie służy pamięci. Tę podtrzymują dokumenty, pomniki i książki. A także ludzie, pasjonaci historii, a takich na szczęście w Kazimierzu nie brakuje.
Zapraszamy Państwa do udziału w konkursie na utwór sławiący uroki Kazimierza w formie… limeryku.
Teatr Klepisko wystawił kolejną nową sztukę. Tym razem gościnnie w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki.
Sponsorem programu jest właściciel portalu Nocowanie.pl. Nocowanie.pl miejsca noclegowe w Polsce - komunikat takiej treści, poprzedzony zdjęciami z najciekawszych miejscowości turystycznych, w tym z Kazimierza nad Wisłą, zobaczymy w telewizji i usłyszymy w radiu już teraz, wystarczy tylko włączyć odbiornik. Trwa kampania promocyjna serwisu Nocowanie.pl.
"Efekt obcości" to tytuł krótkiej etiudy teatralnej przygotowanej podczas warsztatów teatralnych odbywających się w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki. Sztuka miała dziś swoją premierę.
Smoki, wiedźmy, zwierzaki i super bohaterowie opanowali dziś Stację Narciarską w Kazimierzu. Wszystko to w ramach drugiego dnia Zimiernikejszyn, czyli białego szaleństwa bez spinki.
Przez cały weekend w piwnicach Knajpy Artystycznej oglądać można wystawę zdjęć Sylwestra Doraczyńskiego zatytułowaną „Tryptyp Dziadowski”. Wystawa została zorganizowana w ramach Zimiernikejszyn 2017.
Ruszyła kolejna edycja Zimiernikejszyn, czyli zimowego szaleństwa w Kazimierzu! Trzy dni wypełnione będą zabawą, koncertami, spotkaniami i innymi atrakcjami.
Tajemnice Kotlicy Chodelskiej i położonych na jej terenie czterech grodzisk wczesnośredniowiecznych od lat wzbudzają ciekawość zarówno wykwalifikowanych badaczy, jak i miłośników tego regionu. W ubiegłym roku ciekawych odkryć dokonano na grodzisku w Kłodnicy, najmniej znanym, a przez to niezwykle interesującym miejscu. Jakich?
Zbliża się weekend. Jak spędzić ten czas w Kazimierzu Dolnym? W naszym zestawieniu znajdziecie najciekawsze imprezy i wydarzenia kulturalne.
Nie straszny mu mróz, śnieg i lód. Już trzy tygodnie samotnie podróżuje wzdłuż Wisły, od jej źródeł do ujścia. We wtorek dotarł do Kazimierza, a dziś rusza dalej.
Przed nami kolejna edycja zimowej wersji Festiwalu Kazimiernikejszyn. W programie moc atrakcji. Zimiernikejszyn startuje w najbliższy piątek, 27 stycznia! Rezerwujcie czas!
Jest na kazimierskim cmentarzu parafialnym takie miejsce, które od dawna budzi moją ciekawość. Nie wiedziałam tylko, że dane mi będzie przyjrzeć się temu bliżej. A wszystko za sprawą charyzmatycznego prezesa Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy Henryka Kozaka, który poznaje historię Wołynia, angażuje siebie i innych w jego teraźniejszość i popularyzuje wiedzę na ten temat.
Równo 154 lata temu spod puławskiej Świątyni Sybilli wyruszył do Kazimierza oddział puławiaków w dużej części złożony ze studentów. Dziś kazimierzacy uczcili kolejną rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
W Muzeum Nadwiślańskim otworzono wystawę sztuki Janusza Towpika. Wśród bogatej kolekcji znajdziemy obrazy, rysunki, znaczki pocztowe, ekslibrisy, karty do gry oraz wiele innych dzieł artysty. Obejrzeć można także pamiątki po Januszu Towpiku, zdjęcia, książki, atlasy i artykuły ozdobione jego ilustracjami.
Danuta Wierzbicka była znaną postacią kazimierskiego środowiska artystycznego. Malowała na szkle dokumentując sceny z życia Miasteczka czy wiślane krajobrazy. Jej obrazy są łatwo rozpoznawalne: pracowała precyzyjną, czarną kreską łącząc ją z kolorową, bajkową narracją. Zmarła w 2014 roku.
Z koncertem "Tylko jedna jest taka noc" wystąpiły w Farze działające przy Gminnym Zespole Szkół chóry Canto i Cantare z towarzyszeniem solistów. To piąty taki występ w Farze z repertuarem świątecznym w wykonaniu kazimierskich chórzystów.
Przed nami kolejny zimowy weekend. Spędzacie ten czas w naszym mieście? Zobaczcie więc, co będzie się działo w Kazimierzu Dolnym.
Radni Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym podczas posiedzenia połączonych komisji debatowali w sali szkoły kontenerowej Gminnego Zespołu Szkół na temat reorganizacji oświaty Kazimierzu.
Kapliczki z Chrystusem Frasobliwym, postacie świętych, kopie obrazów – wszystko przedstawione w postaci rzeźb i płaskorzeźb. Prace te, autorstwa Kazimierza Kozaka, można oglądać w Bibliotece Publicznej w Kazimierzu.
Do 8 lutego trwają konsultacje społeczne projektu uchwały o wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Uwagę może złożyć każdy mieszkaniec gminy. Jednak na razie zainteresowanie raczej brak.
Jak wygląda Kazimierz Dolny w obiektywie lekarzy? Zapraszamy do Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym.
W najbliższy piątek Trzeci Księżyc wzejdzie nad Kazimierzem w fazie jazzu. Na dodatek w duecie.
Szkoła w prokuraturze. I nie chodzi tu wcale o wycieczkę szkolną, zwłaszcza, ze trwają ferie. To nie dzieci przyjrzą się pracy prokuratora w ramach doradztwa zawodowego. To prokurator przyjrzy się szkole – a dokładnie budowie szkoły w Kazimierzu Dolnym.
Masz pomysł na wyjątkową atrakcję lub pamiątkę związaną z Kazimierzem, ale nie wiesz jak zacząć? Burmistrz Kazimierza Dolnego wraz z Muzeum Nadwiślańskim ogłaszają konkurs na produkt lub usługę promująca Kazimierz.
Urodziny Kamienic Przybyłowskich to wspaniała okazja do bliższego poznania Kazimierza Dolnego, jego historii i ludzi, którzy w sporej części pozostają już tylko wspomnieniem.
Na ulicy Puławskiej – jadąc w kierunku Puław – za Spichlerzem pod Żurawiem tuż za zakrętem w niedzielę 15 stycznia w godzinach popołudniowych doszło do zderzenia dwóch aut osobowych.
Wydawało się, że w Kazimierzu wszelkie rekordy ofiarności już zostały pobite. Ale nie! Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Koszczycu znowu zebrał więcej niż dotychczas. Serdeczne podziękowania dla ofiarodawców!
Z kolędą, dobrym słowem, żartem i piosenką mali kolędnicy z Gminnego Zespołu Szkół odwiedzali domy na kazimierskich Górach. Wszędzie podejmowani byli z wielką życzliwością.
Spory wokół inwestycji Zana House w Kazimierzu Dolnym trwają już od dawna. Tematu tego nie zabrakło także podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.
Artysta plastyk, ilustrator książek i atlasów przyrody, animalista – takimi słowami opisać można w wielkim skrócie Janusza Towpika, którego wystawę będziemy mogli obejrzeć w Muzeum Nadwiślańskim.
Jazz na Trzecim Księżycu tym razem zabrzmi szczególnie. Najbliższa muzyczna sobota odbędzie się pod znakiem kwartetu Aleksandry Kutrzepy. Odwaga, smak, energia, przestrzeń. Jazz. Piękne spotkanie trzeciego stopnia. Trzeci Księżyc jazzowo…
Odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące powstania kazimierskiej grupy rekonstrukcji historycznej. Rozmawiano przede wszystkim o idei utworzenia takiej grupy oraz wyboru oddziału, na którym oparta zostanie jej działalność.
Kazimierzanka Monika Malczak – obecnie studentka Wokalistyki Jazzowej na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – znalazła się wśród najlepszych polskich muzyków roku 2016 na blogu „Ale Muzyka” dziennikarza i krytyka muzycznego Adama Dobrzyńskiego.
Wystarczyło kilka mroźnych dni, by Wisła wprawdzie nie zamarzła, ale pokryła się lodowymi wiankami.
Przed nami ferie zimowe. Jak zorganizować dziecku czas, by nie nudziło się przez te dwa tygodnie? W Kazimierzu Dolnym nie będzie to problemem. Możliwości jest bowiem naprawdę dużo.
Spędzacie najbliższy weekend w Kazimierzu Dolnym? Koniecznie sprawdźcie, co w tym czasie będzie się działo w naszym mieście.
Kamienice Przybyłów już od 401 lat zachwycają swoim pięknem i wzbudzają podziw zarówno znawców architektury, jak i amatorów. Ich okrągłe urodziny świętowaliśmy 2 lata temu, a w tę sobotę ponownie będziemy mogli przypomnieć sobie ten jubileusz oraz poznać jeszcze więcej historii związanych z tymi cudami architektury.
W Kazimierskiej Synagodze zabrzmiało słynne cohenowskie „Hallelujah” w wykonaniu nie tylko Janka Marczewskiego, który wystąpił z koncertem „Charytatywnie dla Franka”, ale wszystkich uczestników spotkania.
Jasełka Kazimierskie stały się już tradycją. Po raz kolejny mieszkańcy Kazimierza spotkali się w Klasztorze, by wspólnie podążać do Betlejem.
Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Było obchodzone dużo wcześniej niż Święta Bożego Narodzenia. Trzech Króli. Od blisko siedmiu lat w Polsce jest to dzień wolny od pracy i odbudowuje swoją tradycję. Orszaki Trzech Króli organizowane są w wielu polskich miastach, w tym także w Kazimierzu.
Rąblów najlepszym miejscem do uprawiania sportów zimowych
Znane są już wyniki plebiscytu „Najlepsze miejsce na sporty zimowe” organizowanego przez Kurier Lubelski. Wielkim wygranym okazał się Ośrodek Narciarsko – Snowboardowy w Rąblowie.
Nowy Rok w Trzecim Księżycu! Zapraszamy na specjalny akustyczny koncert warszawskiego kwintetu, który zwie się kwartetem, czyli Hollow Quartet.
Przed nami pierwszy w tym roku przedłużony weekend. Sprawdźmy więc, co w tym czasie będzie się działo w naszym mieście.
Piosenki Leonarda Cohena w interpretacji Janka Marczewskiego usłyszymy w najbliższą sobotę w Synagodze w koncercie „Charytatywnie dla Franka”.
Kogut z ciasta to niekwestionowany symbol Kazimierza. Jednak w samym Kazimierzu od dłuższego czasu trwa spór o ten wypiek. Kto może koguta wypiekać? Kto może go promować? Urząd patentowy już zdecydował.
Burmistrz Kazimierza Dolnego informuje mieszkańców Gminy Kazimierz Dolny o rozpoczęciu w dniu 9 stycznia 2017 roku konsultacji społecznych projektu uchwały o wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji.
O tym jak ma wyglądać budżet gminy Kazimierz Dolny na 2017 roku rozmawiano gorąco podczas posiedzeń komisji. Nie wszystko zostało jednak wyjaśnione, a ciąg dalszy dyskusji odbył się na ostatniej w 2016 roku sesji Rady Miejskiej.
Wracają spotkania salonu literackiego. Najbliższe już w sobotę 7 stycznia o godzinie 16.00. Jak zwykle prowadzić je będzie prof. Zofia Mitosek.
Po nocy rozjaśnionej blaskiem dyskotekowych świateł i fajerwerków, po nocy „pijanej od szampana i warg”, po nocy dobrych życzeń na nadchodzący Nowy Rok przyszedł czas na ciszę Fary, którą wypełniła odmienna od sylwestrowej muzyka. To był naprawdę dobry początek Nowego Roku.
Na kazimierskim Rynku hucznie powitano Nowy Rok. Były fajerwerki, były życzenia, był szampan i zabawa przy muzyce Dziadów Kazimierskich.
Archiwum
-
2025
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003