Archiwum - maj 2016
Tradycyjnie jak co roku w czerwcu w Kazimierzu Oddział Przyrodniczy Muzeum Nadwiślańskiego zaprasza na Dni Wisły. To już siedemnasta edycja tej imprezy.
Praktyki zawodowe to podstawa nauki zawodu nie tylko w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. Tu jednak uczniowie szlify swoich przyszłych profesji od lat zdobywają w Niemczech. W tym roku również. Właśnie za granicę wyjechała pierwsza grupa uczniów.
Sobotni wieczór w Kazimierzu upłynął pod znakiem balonów. Dwa ogromne aerostaty z Aeroklubu Lubelskiego pokazem światła i dźwięku przyciągnęły na Rynek rzesze miłośników latania.
Był już weekend jagodowy, malinowy, dyniowy, piernikowy oraz weekend koguta. Bohaterem kolejnego z weekendów tematycznych w Piekarni Sarzyński będzie truskawka!
Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Tradycyjnie, jak co roku, ulicami Kazimierza Dolnego przeszła uroczysta procesja eucharystyczna.
Trwa jubileuszowy rejs z okazji 400 – lecia Ulanowa. Flisacy, płynący na tratwie Sanem i Wisłą z Ulanowa do Gdańska pokonają w niecały miesiąc ponad 700 km. W Kazimierzu zatrzymają się na przełomie 27 / 28 maja.
Klubojadalnia Przystanek Korzeniowa na Dołach zaprasza na Jazzowy weekend. W piątek i sobotę odbędą się tu dwa koncerty. Wystąpią Jazz in Duo oraz Terefere.
Na grodzisku Żmijowiska sezon w pełni. Oprócz ustalania szczegółów zaplanowanych wydarzeń na tegoroczne lato, na terenie osady trwają prace wykopaliskowe. Są już pierwsze znaleziska.
Przed nami kolejny długi weekend! Sprawdźcie, co w tym czasie będzie się działo w naszym mieście.
Od 15 lat w Miasteczku działa Kazimierska Konfraternia Sztuki. Z okazji obchodzonego jubileuszu artyści organizują aukcję swoich obrazów.
Kolejny raz nagroda Złotego Pasma powędrowała do rąk kazimierskich chórzystów. Na Przeglądzie Chórów Regionu Lublin podobnie jak w roku ubiegłym wyśpiewał je chór Canto z Gminnego Zespołu Szkół pod kierunkiem Moniki Kubiś – Arbuz.
Dziś w Janowcu Święto Wina. To już siódma edycja tej imprezy, której towarzyszy degustacja win, konkurs na najlepsze trunki, występy artystyczne, pokazy historyczne oraz Kiermasz Janowiecki.
W pierwszej połowie lipca w Kazimierzu Dolnym odbędzie się kolejna, trzecia już edycja Festiwalu Kazimiernikejszyn. Będą koncerty, warsztaty i oczywiście mnóstwo atrakcji, które na pewno Was zaskoczą.
Na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi przyszły chude czasy, chociaż nikt pewnie nie przypuszczał, że aż tak chude, by organizacja obecnej dziesiątej edycji stanęła pod znakiem zapytania. Ale na szczęście organizatorzy nie składają broni: Chcemy, by festiwal się odbył. Szukamy dla niego nowej formuły, żeby w tych pieniądzach, które mamy, zrobić coś sensownego – mówi Jerzy Zieliński, prezes Stowarzyszenia Dwa Brzegi odpowiadającego za organizację festiwalu.
Przed nami kolejny weekend! Czy będzie równie bogaty w atrakcje jak poprzedni? Dowiecie się tego z poniższego zestawienia.
Jaki ma być Mały Rynek? Jak powinien wyglądać plac z Wikarówką przy Świętej Annie? Wystawa prac studenckich – projektów zagospodarowania terenu Wikarówki i Małego Rynku stała się okazją do dyskusji społecznej nad wyglądem tych miejsc.
Kaczki krzyżówki na kazimierskim Rynku nie dziwiły nikogo. Były praktycznie częstymi gośćmi, oprócz gołębi, stanowiąc swoistą atrakcje Miasteczka. Były. Teraz zostaną już tylko gołębie…
Przed nami kolejny długi weekend majowy! Wolnym dniem możemy się cieszyć dzięki przypadającej 26 maja uroczystości Bożego Ciała. Jeśli z tej okazji planujecie przyjechać do Kazimierza Dolnego, sprawdźcie, jakie oferty przygotowali właściciele obiektów noclegowych w naszym mieście.
I Bieg Kazimierski im. Jana Pawła II za nami. Patron biegu, któremu mimo ulewnego deszczu poprzedniej nocy patronowało również słońce, a także zamiłowanie do samego biegania sprawiły, że na starcie imprezy stanęło blisko 600 zawodników.
Za 3 miesiące spotykamy się na Pardes Festival - Spotkaniach z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym. W klimacie późnego lata, od 16 do 21 sierpnia, zapraszamy na bogaty, interdyscyplinarny program wydarzeń festiwalowych przywracający wielokulturowe bogactwo Kazimierza Dolnego, odkrywający duchowe i materialne dziedzictwo Lubelszczyzny, Polski i Europy.
Tegoroczna Noc Muzeów za nami! Były warsztaty, zwiedzanie ekspozycji z kuratorem oraz pokaz kulinarny i degustacja smakołyków z dzikich roślin połączona ze spotkaniem z Hanną i Pawłem Lis, autorami „Kuchni Słowian”.
Dzisiaj w godzinach porannych przed Hotelem Król Kazimierz pojawiły się dwa wozy bojowe straży pożarnej. Jak się okazuje, to tylko połowa jednostek zadysponowanych na miejsce zdarzenia. Co się tam stało?
To już ostatni moment, by zgłosić swoją uwagę do projektu uchwały dotyczącej określenia zasad wyznaczania składu oraz działania komitetu rewitalizacji w gminie Kazimierz. 16 maja kończą się konsultacje społeczne, które jak się okazuje, są zwyczajnie zbędne?
Za nami XXI Biegi Uliczne o Puchar Burmistrza Kazimierza Dolnego. Wzięło w nich udział w sumie 373 osoby od uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej zaczynając, na maturzystach kończąc.
Spędzacie weekend w Kazimierzu Dolnym? Koniecznie sprawdźcie kalendarz imprez, który pomoże wam zaplanować czas w naszym mieście.
Dziś ostatni dzień zapisów online na I Kazimierski Bieg im. Jana Pawła II. Czy na starcie stanie 500 biegaczy?
W połowie maja Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Nadwiślańską Noc Muzeów.
Kazimierska biblioteka po raz kolejny włącza się w obchody Tygodnia Bibliotek. Jednym z wydarzeń organizowanych w ramach tej akcji jest spotkanie z pisarką Katarzyną Tubylewicz.
Już w najbliższą środę 11 maja kazimierski Rynek opanują młodzi biegacze. Pobiegną kazimierskimi uliczkami na różnych dystansach. Równo o godzinie 10.00 rozpoczną się XXI Biegi Uliczne o Puchar Burmistrza Kazimierza Dolnego.
Dym wydobywający się z jednej z kamienic umiejscowionej przy kazimierskim Rynku, obok dwa rozbite samochody i głośny sygnał nadjeżdżającej straży pożarnej… Co wydarzyło się w nadwiślańskim Miasteczku?
Kazimierz jest w finale plebiscytu Top Atrakcje 2016. Czy trafi na miejsce pierwsze? Głosowanie wciąż trwa.
Macie ochotę na spacer po czterech grodziskach położonych w Kotlinie Chodelskiej? Bez wychodzenia z domu? Wirtualne Muzeum Chodlika stworzone przez grupę archeologów z Polskiej Akademii Nauk już działa.
Co jest magicznego w ogniu, że możemy się wpatrywać weń godzinami? Co jest magicznego w strażakach ochotnikach, że ich pokazy, podczas których walczą z tym żywiołem, przyciągają tłumy? Pokaz sprawności działań strażackich kazimierskiej OSP już w najbliższą sobotę.
Blisko 80 dzieł Wojciecha Ottona Flecka (1903-1972) pokazanych zostanie w Kamienicy Celejowskiej na wystawie towarzyszącej ekspozycji w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego „Aby to piękno służyło innym”.
Przed nami słoneczny, ciepły majowy weekend. Jeśli spędzacie ten czas w Kazimierzu, koniecznie sprawdźcie, na jakie atrakcje możecie liczyć w tym czasie.
Korzeniowa zaprasza na koncert grupy Dama Jean Pierre. To już w najbliższą sobotę.
Od połowy kwietnia trwają konsultacje społeczne w sprawie projektu uchwały dotyczącej określenia zasad wyznaczania składu oraz działania Komitetu Rewitalizacji w Gminie Kazimierz Dolny. Swoje uwagi może zgłosić każdy mieszkaniec.
Uroczysta msza święta w asyście pocztów sztandarowych i przemarsz delegacji do miejsca pamięci narodowej, a tam przemówienia oraz składanie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Tak w Kazimierzu Dolnym uczczono 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
Kazimierski Rynek w długi weekend majowy wypełniony jest nie tylko turystami, ale także zabytkowymi samochodami militarnymi. Trwa VI Kazimierskie Spotkanie z Historią.
5 ofiar śmiertelnych, blisko 200 poszkodowanych rodzin, prawie 500 zniszczonych budynków. To bilans akcji odwetowej na ludności cywilnej za poparcie dla zbrojnego podziemia w Wąwolnicy w 1946 r. 2 maja w 70 rocznicę pacyfikacji tej miejscowości przez oddziały Milicji Obywatelskiej, Urzędu Bezpieczeństwa i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego przypomniano te wydarzenia w formie rekonstrukcji historycznej.
7 lutego 1656 r. Szwedzi pod wodzą swojego króla Karola X Gustawa zdobyli Zamek w Janowcu, rabując go i paląc. Do tych wydarzeń nawiązywała inscenizacja Majówki z Kmicicem rozgrywana w słonecznej wiosennej scenerii janowieckiego parku, w której uczestniczyły liczne grupy rekonstrukcyjne z całej Polski.
Archiwum
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003