Archiwum - czerwiec 2013
O główną nagrodę Baszty w konkursie Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu od 2011 r. walczą także muzycy, którzy wykonują repertuar ludowy przyswojony drogą odmienną niż tradycyjna. To kategoria folkloru rekonstruowanego. Kto w tym roku powiezie Basztę do domu?
Grubo po północy zakończyła się na Rynku dyskoteka przy muzyce najlepszych kapel ludowych w Polsce. Jej ukoronowaniem był koncert Kapeli ze Wsi Warszawa.
Tyle było zabiegów, żeby przywrócić festiwalową statuę króla Kazimierza Miasteczku. Kiedy się w końcu udało, monarcha stał tylko w czasie czterech festiwali. W tym roku na rynku się nie pojawił. Powód: oszczędności nie przekonuje miłośników Kazimierza, który bądź co bądź funkcjonuje dzięki turystom.
I rozpoczął się 47. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Przez dwa kolejne dni w nadwiślańskim Miasteczku rozbrzmiewać będzie ludowa muzyka, która niejednego z nas zapewne porwie do tańca…
Kazimierz pożegna gości Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych koncertem Dziadów Kazimierskich. Początek końca w niedzielę o godz. 15.00.
Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych po raz 47 wystartuje dziś w Kazimierzu. Konkursowe zmagania odbywają się zwykle pod czujnym okiem króla chłopów – Kazimierza Wielkiego, którego kilkunastometrowa statua góruje nad Rynkiem. Jednak nie w tym roku. Gdzie jest król?
Już od następnego miesiąca, czyli od najbliższego poniedziałku wchodzi w życie tzw. ustawa śmieciowa. W gminie Kazimierz Dolny obowiązywać będą nowe zasady wywozu odpadów, które odbierane będą z poszczególnych posesji w określone dni tygodnia. Kiedy teraz należy wystawić pojemnik i worek z selektywną zbiórką odpadów przed posesję?
Koncerty, widowiska obrzędowe, targi ludowego rękodzieła, warsztaty muzyczne, taneczne i rękodzielnicze, zajęcia dla najmłodszych, zabawa przy muzyce kapel, w tym Kapeli ze Wsi Warszawa. Znamy już program XLVII Festiwalu Kapel i śpiewaków Ludowych. Początek - 27 czerwca!
XLVII Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu rozpocznie się już w najbliższy czwartek seminarium folklorystycznym. Uroczyste otwarcie imprezy - w piątek. A jak było w latach ubiegłych? Przeżyjmy to jeszcze raz.
Pokazy walki capoeira, koncert Dziadów Kazimierskich, puszczanie wianków nad Wisłą, koncert gry na liściu, poszukiwanie kwiatu paproci, poczęstunek przy studni i olbrzymie ognisko – śpiewy, tańce i swawole jak przystało na noc świętojańską złożyły się na II Świętojanki w Mięćmierzu.
Ptaki i inne zwierzęta z magicznej walizki Zbigniewa Dmitrocy opanowały w miniony weekend Park Linowy Natura. W przedstawieniu „Skąd się biorą bajki” w wykonaniu Jednoosobowej Trupy Walizkowej aktywny udział brali także mali i duzi widzowie.
„Sen mara, Bóg wiara – głosi staropolskie przysłowie. O mocy kazimierskich snów pisze w kolejnym rozdziale swojej niezwykle klimatycznej powieści „Dwa brzegi ponad tęczą” Ewa Pisula Dąbrowska.
Zbliża się wigilia świętego Jana. Wisłą znów jak co roku spłyną uwite z kwiatów wianuszki i wieńce. Kto dziś jeszcze pamięta, że ich magia zadziała, jeśli nie zabraknie w nich przynajmniej siedmiu ziół – do wyboru spośród majeranku, bazylii, czarnuszki, marzanki, macierzanki, lubczyku, cząbru, arcydzięgla i hyzopu? Najwyższy czas przypomnieć sobie, jak one wyglądają i odnaleźć je na łące. IMPREZY NA WEEKEND.
Niezwykle barwny i wesoły świat małych ludzików możemy podpatrzeć na pokonkursowej wystawie prac "Krasnoludki są na świecie" w Bibliotece Miejskiej w Kazimierzu Dolnym. To pokłosie ogólnopolskiego konkursu plastycznego zorganizowanego przez kazimierskie Przedszkole im. Marii Konopnickiej.
Jaki Kazimierz jest najpiękniejszy? Codzienny, w swoich zwykłych czynnościach. Z pustym Rynkiem o poranku. Ze studnią otoczoną wianuszkiem towarów i przekupniów. Z wąwozami, gdzie jak na górskich szlakach mówią "Dzień dobry". Znajdźmy taki Kazimierz. Fotoreportaż Maksa Skrzeczkowskiego.
Dla wszystkich miłośników dwóch kółek mamy świetną wiadomość – w lipcu w Kazimierzu Dolnym odbędzie się rajd z Cezarym Zamaną oraz wyścig MTB. Hymn rowerowy imprezy układa zespół Jarzębina. Jeśli lubisz spędzać aktywnie czas, nie może Cię tu zabraknąć!
Trwa remont budynku, gdzie funkcjonowała „Knajpa u Fryzjera”. Nowa restauracja powinna ruszyć jeszcze w tym sezonie.
Wisła – królowa polskich rzek. Dzika rzeka. Czy rzeczywiście niebezpieczna? O tym, jak zachować się nad wodą w czasie nie tylko letniego odpoczynku przypominano podczas I Gminnych Zawodów Ratownictwa Wodnego „Bezpieczna Woda”. NOWE ZDJĘCIA.
Zapraszamy do fascynującej podróży w czasie i przestrzeni, ale nie zwykłym szlakiem, lecz drogą znaczoną opowieściami o dziejach, obyczajach i życiu społeczności żydowskiej. W sierpniu rusza Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską.
„Ciągle tu przyjeżdżam – podkarmić się. Każdemu co innego tu smakuje. Mnie zwyczajność tutejszego dnia. Ciągle jestem łakoma tej codzienności, ciągle głodna.” – O niedzieli w Kazimierzu w cieniu Fary – traktuje kolejny rozdział książki Ewy Pisuli Dąbrowskiej „Dwa brzegi ponad tęczą”.
Lato tuż, tuż, a Ty nie masz jeszcze zaplanowanych wakacji? Chcesz wziąć udział w ciekawym biegu, a jednocześnie spędzić czas z rodziną? Mamy coś specjalnie dla Ciebie! Już 3 sierpnia zapraszamy wszystkich pasjonatów biegania i miłośników przyrody wraz z rodzinami na pierwszą edycję imprezy „Bieg Szlak Trafi”.
Lato w Kazimierzu nie może się obejść bez muzyki słynnych organów Liliusza. W tym roku koncerty odbywać się będą pod nazwą „Wieczory organowe w kazimierskiej Farze”.
My jesteśmy nie tylko niezadowoleni. My jesteśmy i zmęczeni, i sfrustrowani. I wściekli – mówią mieszkańcy ulicy Krakowskiej, na której od półtora roku prowadzone są prace remontowe.
Fotografie pokoleń mieszkańców Kazimierza: dziadków, rodziców, dzieci, wnuków złożą się na wystawę "Kazimierzacy", którą przygotowuje – zapraszając wszystkich mieszkańców Kazimierza do współpracy – nowo powstała w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta.
Jeszcze tylko dwa tygodnie i kazimierski Rynek znów rozbrzmi ludową muzyką i rozbłyśnie barwnymi strojami z różnych zakątków Polski. XLVII Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych zaczyna się już 27 czerwca. Gwiazdą imprezy będzie Kapela ze Wsi Warszawa.
Od tegorocznego Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi dzieli nas nieco ponad miesiąc. Choć szczegółowego programu tegorocznej imprezy jeszcze nie ma, znamy już zarys najważniejszych wydarzeń. Wiemy też, kto będzie gościem specjalnym w ramach cyklu „I Bóg stworzył aktorkę…”
Wysoka woda na Wiśle nie stanowi zagrożenia dla Kazimierza, zwłaszcza że jej poziom stale opada.
Festiwalowe atrakcje, wystawy, koncerty, a później spacery po okolicy i wieczory na nadwiślańskim bulwarze. Tak mogą wyglądać tegoroczne wakacje w Kazimierzu Dolnym! Wystarczy zarezerwować odpowiednie miejsce w hotelu, pensjonacie albo prywatnej kwaterze.
Osiem godzin w zmiennej, ale urokliwej aurze fotogenicznego Kazimierza - zakończyły się niedzielne warsztaty fotograficzne dla maturzystów. A oto fotografie podopiecznych Daniela Mroza i Maksa Skrzeczkowskiego.
„KlejNuty” CeZika zachwyciły kazimierską publiczność. Koncert w Folwarku Walencja był przedostatnim występem artysty przed wakacjami.
W tej chwili na ptasie lotnisko jest nieczynne. Nie lądują tu ani stąd nie wylatują żadne ptasie samoloty. Tak przynajmniej pokazuje tablica przylotów i odlotów w Muzeum Przyrodniczym w Kazimierzu Dolnym. Polecamy wystawę „Tak daleko jak skrzydła poniosą... Cud ptasiej wędrówki”.
Po janowieckiej stronie Wisły w niedzielę rano wyłowiono ciało niezidentyfikowanego mężczyzny. Zwłoki zauważył jeden z wędkarzy w miejscu, gdzie do Wisły wpada niewielka rzeczka Plewka.
Wizytacji stanu wałów przeciwpowodziowych na terenie gminy Kazimierz oraz w innych miejscowościach lubelskiego odcinka Wisły dokonała wojewoda lubelski Jolanta Szołno-Koguc. Stan wałów okazał się zadowalający.
Tym razem nie wybierzemy się zbyt daleko. Polecamy Państwu wędrówkę po najważniejszych i najbardziej popularnych miejscach w Kazimierzu z questem „Szlakiem kazimierskich zabytków”. Dla najwytrwalszych – nagroda. Jaka? Najpierw trzeba przejść trasę questu… IMPREZY NA WEEKEND.
Koncertuje po całej Polsce. Jego utwory w Internecie biją rekordy oglądalności. Rzec by się chciało za Mickiewiczem – „śmieszy, tumani, przestrasza”. CeZik i jego KlejNuty w Kazimierzu! Już w najbliższą niedzielę 9 czerwca.
Prowadzący program „Nie ma jak Polska” Anna Karna i Maciej Orłoś zapraszają tym razem na Lubelszczyznę. Na szlaku renesansu lubelskiego nie zabrakło też przystanku w Kazimierzu. W sumie 5 minut czasu „ekranowego”. Warto tu jednak zatrzymać się na dłużej.
Wierząc, że znak logo ułatwi zaistnienie w społecznej świadomości w jakże medialnym dziś świecie, członkowie Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego pod wezwaniem św. Anny ponawiają swą prośbę do ludzi dobrej woli o pomoc i nieodpłatne zaprojektowanie znaku logo dla organizacji.
W Kazimierzu Dolnym Dzień Dziecka świętowano przez cały weekend. Zwieńczeniem obchodów był Szkolny Festyn Rodzinny zorganizowany przez Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym. NOWE ZDJĘCIA.
Ponad 250 osób poparło protest mieszkańców Kazimierza przeciwko zniesławianiu rtm. Pileckiego Honorowego Obywatela Kazimierza Dolnego. Jest to odpowiedź kazimierzaków na artykuł „Tajemnica Witolda Pileckiego”, jaki w połowie maja opublikowała „Polityka”.
W sobotnie popołudnie w kamienicy aptecznej przy kazimierskim Rynku wybuchł pożar. Czarny dym wydostawał się z okna na piętrze. Konieczna była interwencja straży pożarnej.
Maturzysto! Weź aparat i … do Kazimierza! Już w najbliższą niedzielę 9 czerwca w Kazimierzu Dolnym odbędą się plenerowe warsztaty fotograficzne dla tegorocznych maturzystów.
Kazimierska publiczność w piątek bawiła się w synagodze na spektaklu kabaretowym „Spod igły krawca Nitmana”. Klasyce tekstów kabaretowych towarzyszyła muzyka klezmerska.
Archiwum
-
2025
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003