Archiwum - sierpień 2012
Choć w Kazimierzu Dolnym nie ma kina, projekcji filmowych w Miasteczku nie brakuje. Co roku odbywa się tu festiwal filmowy oraz inne imprezy, podczas których możemy zetknąć się z X Muzą. Tym razem dzięki projektowi Polska Światłoczuła mogliśmy w Kazimierzówce obejrzeć film „Cześć, Tereska”.
W nocy 30 sierpnia zmarł prof. Jacek Sempoliński, wielki artysta i myśliciel, krytyk i teoretyk sztuki, związany z Mięćmierzem od 1979 roku. Miał 85 lat.
Schyłek lata to odpowiedni moment, żeby zaczerpnąć energii i wzmocnić siły witalne na jesień i zimę w jednym z najbardziej urokliwych miejsc w naszym kraju – Kazimierzu nad Wisłą. Warsztaty choreoterapii dla kobiet w ramach III Festiwalu Kazimierskie Inspiracje poprowadzi Katarzyna Ziemer.
Blisko sto prac złożyło się na tegoroczną wystawę na plebanii „Chleba naszego powszedniego…” Ekspozycję można było oglądać na plebanii w ostatni weekend.
Gmina Kazimierz Dolny 26 sierpnia prezentowała się na Święcie Plonów Powiatu Puławskiego w Puławach.
Mięćmierz w minioną sobotę odwiedziło kilkaset osób, uczestnicząc w 22 wydarzeniach artystycznych "Babiego Lata" - mięćmierskiego weekendu artystycznego zorganizowango przez mieszkańców tej pięknej wioski oraz zaproszonych gości.
Trwają zdjęcia do najnowszego filmu Jacka Bromskiego „Wyprawa na księżyc”. Plenery kręcono także w Kazimierzu i okolicach.
Polska Światłoczuła rusza w kolejną trasę. 27 sierpnia zawita także do Kazimierza Dolnego. Drugi rok działalności zainicjowany zostanie filmem nieco starszym, ale bez wątpienia wartym przypomnienia - "Cześć Tereska".
Zbliża się termin otwarcia organizowanej rokrocznie od 8 lat przez księdza proboszcza Tomasza Lewniewskiego wystawy „Chleba naszego powszedniego”. Już 25 sierpnia o godzinie 21.00 na nowej plebanii odbędzie się wernisaż, podczas którego zobaczymy prace artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki: malarstwo, grafikę, fotografię, rzeźbę, instalacje i inne.
Podróżuje po całej Lubelszczyźnie. W każdym z 22 miast gości przez tydzień. Teraz jest w Kazimierzu. Wystawę promującą Port Lotniczy Lublin można zobaczyć na skwerze przy placu zabaw na Małym Rynku.
Chcesz choć przez chwilę odetchnąć? Zapomnieć o troskach dnia codziennego? Przeżyć coś niesamowitego? Zapraszamy na Festiwal Kazimierskie Inspiracje, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.
Do końca września będzie można oglądać wystawę prac Henryka Dąbrowskiego - mistrza rysunku i wybitnego architekta „Henryk Dąbrowski w Kamienicy Celejowskiej, Sequel po półwieczu”.
31 obrazów zlicytowano na aukcji charytatywnej zorganizowanej 18 sierpnia w Kamienicy Celejowskiej przez członków Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Zebrane fundusze przekazane zostaną zmagającemu się z chorobą jednemu z członków Konfraterni.
W nocy z soboty na niedzielę ktoś zdemontował znak „Taxi” przy kazimierskiej farze. Tym samym postój taksówek istniejący w tym miejscu od 45 lat okazał się nielegalny. Zbulwersowało to środowisko taksówkarzy. Co wiadomo w tej sprawie?
Latem w Kazimierzu Dolnym nie brakuje różnorodnych atrakcji. Być może właśnie dlatego nie zauważamy, jak wiele wydarzeń kulturalnych odbywa się w niewielkim Mięćmierzu. A dzieje się tam naprawdę sporo…
Od dzisiaj kolejna niespodzianka dla miłośników kazimierskich widoków. Zmodernizowaliśmy drugą kamerę internetową, dzięki której możecie oglądać miasteczko w wersji HD!
Kazimierska Konfraternia Sztuki zaprasza do Kamienicy Celejowskiej na aukcję charytatywną 18 sierpnia o godzinie 16.00. Obrazy wystawione na aukcję będzie można oglądać już od południa.
92 rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920, którą ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce lord Edgar Vincent D'Abernon określił jako decydującą bitwą w dziejach świata, świętowaliśmy wczoraj w Kazimierzu. Rozkazy, które uratowały Europę przed nawałą bolszewicką, padły z pobliskich Puław.
Polski Związek Wędkarski jest największym stowarzyszeniem polskich wędkarzy. Działa on także na terenie Kazimierza Dolnego, gdzie obchodzony jest właśnie jubileusz 55- lecia istnienia Koła PZW.
Folwark Walencja i Stowarzyszenie Żydowskie Motywy zapraszają w piątek 17 sierpnia na pokaz filmów Ewy Szprynger, która będzie gościem spotkania. Początek o godzinie 18.00.
Jeszcze tylko do 20 sierpnia można wziąć udział w konkursie organizowanym przez Wydawnictwo Znak, w którym mogą Państwo wygrać nie tylko książki dla siebie, ale również dla Gminnej Biblioteki Publicznej.
W Kazimierzu odbywają się coraz bardziej cykliczne spotkania z książką dla dzieci. Maluchy nie tylko słuchają, ale również uczestniczą w różnego typu zabawach i pokazach.
Mamy środek wakacji – czas urlopów, odpoczynku. Jak można się zrelaksować w Kazimierzu? Na przykład uczestnicząc w „Kąpielach w Dźwiękach Gongów” organizowanych w ramach III Festiwalu Kazimierskie Inspiracje 2012.
Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2012 zamknął niezwykły koncert. Na rynku przed kazimierską publicznością pod dyrekcja Adama Klocka wystąpiła orkiestra Młoda Polska Filharmonia.
Uwaga! Ogłaszamy wyniki konkursu na najciekawsze wakacyjne zdjęcie. Nagrodami w konkursie były zaproszenia na wodne szaleństwa od firmy "Dwa Żywioły".
Kazimierz Dolny podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi gościł wybitnych reżyserów, aktorów, muzyków. Dzięki temu mieliśmy okazję poznać niezwykłych ludzi tworzących polską sztukę. Jednym z gości specjalnych festiwalu była Magdalena Cielecka, bez wątpienia postać nietuzinkowa.
Maks Skrzeczkowski z wykształcenia jest malarzem. Jednak większość z nas kojarzy jego postać bardziej z fotografią i podróżami. Ostatnio poczytać mogliśmy o nim w książce Magdy Omiljanowicz i spotkać się z nim osobiście podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
Knajpa U Fryzjera przyzwyczaiła nas do tego, że oprócz dobrego jedzenia podaje nierzadko muzyczny deser. W ostatni weekend mieliśmy okazję posłuchać muzyki z basenu Morza Śródziemnego i słonecznej Portugalii.
Niedaleko przeprawy promowej na Wiśle w niedzielne popołudnie zaginął mężczyzna. Świadkowie mówią, ze próbował przejść rzekę wpław.
W Kazimierzu 18 lat temu pracowała nad swoją pierwszą płytą. Teraz świętuje swój jubileusz. Justyna Steczkowska podczas Dwóch Brzegów promowała swój album „XV”.
Zbigniewa Wodeckiego nikomu nie trzeba przedstawiać. Wykonawca takich utworów jak: „Pszczółka Maja”, „Chałupy Welcome to” czy „Zacznij od Bacha” zawitał do Kazimierza w ramach Festiwalu „Dwa Brzegi”, by porozmawiać o swojej najnowszej książce pt. „Pszczoła, Bach i Skrzypce”.
Podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w wyschniętym kanale rzeki Grodarz odbyła się trzecia już wystawa Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Jej otwarciu towarzyszył koncert Dziadów Kazimierskich.
Ten film otacza legenda. Nic więc dziwnego, że premiera cyfrowej jego rekonstrukcji stała się podczas Dwóch Brzegów wydarzeniem. Kazimierska publiczność obejrzała film razem z jego twórcami, a potem w Kocham Kino Cafe dyskutowano o fenomenie tego obrazu.
Na Dwóch Brzegach trwa wielka fiesta pod znakiem X Muzy. A potem 356 dni filmowej abstynencji. Przecież tu, gdzie ściągają tysiące kinomanów, nie ma kina! A może zaprosimy do siebie „Polskę Światłoczułą”?
Między studnią a Kamienicą Gdańską w głębi mroku kazimierskiego rynku w środę ze spektaklem ognia wystąpiła gwiazda czeskiego programu „Mam talent” – grupa Pyroterra Fire and Light Show. Występ był rodzajem zaproszenia na Carnaval Sztuk-Mistrzów i 35. Europejską Konwencję Żonglerską w Lublinie.
Czy Kazimierz Dolny oferuje turystom w tym tygodniu coś więcej niż tylko festiwal filmowy? Oczywiście, że tak. Atrakcji jest naprawdę wiele i bez wątpienia każdy znajdzie pośród nich coś dla siebie.
Archiwum
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003