Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym


Wycieczka z przewodnikiem i humorem

Data: 30 listopada

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Wycieczka z przewodnikiem i humorem

Data: 30 listopada

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Nie znaleziono imprez w danym terminie

Aktualności Kazimierz Dolny

"Jeżeli nad częścią rysunków unosi się duch Muncha [...], to jest to duch oswojony, ocieplony, przefiltrowany przez inną wrażliwość” – tak o pracach artystki pisał „Dziennik Polski”. Na wernisaż rysunków Iriny Zdanowskiej 22 czerwca o godz. 15.00 zaprasza Biblioteka Miejska.

Hiszpańska kuchnia, porywająca latynoska muzyka i wspaniali tancerze – tak w skrócie opisać można jeden z wieczorów minionego długiego weekendu w Restauracji Folwarcznej. Wszystkich tych, którym nie udało się dotrzeć tego dnia do Folwarku Walencja, zapraszamy na naszą relację.

Nayekhovichi

Właściwie nie trzeba ich przedstawiać. W Kazimierzu mają już zapewne swoją publiczność, bo już w piątek zagrają tu po raz kolejny. Knajpa u Fryzjera zaprasza na koncert rosyjskiego zespołu Nayekchovitchi.

27 czerwca 2009 r. w godzinach 9 – 17 w Kazimierzu przy Bulwarze nad Wisłą (za restauracją „Kwadrans”) odbędą się po raz pierwszy Kazimierskie Targi Kolekcjonerskie.  Imprezę organizuje nieformalne stowarzyszenie hoteli „Villa Bohema”, „Dwa Księżyce”, „Zajazd Piastowski” oraz Burmistrz Miasta Kazimierz Dolny i Stowarzyszenie Kolekcjonerów z Lublina.

Kazimierska Fara, a także kościół świętej Anny i kilka innych miejsc sakralnych położonych wzdłuż Wisły mają szansę odzyskać dawny blask. Projekt „Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego – renowacja i ochrona dziedzictwa” czeka na Twoje poparcie!

Jak zwykle tłumy przeszły ulicami Kazimierza z procesją Bożego Ciała, zatrzymując się kolejno przy czterech ołtarzach. Tak w Miasteczku rozpoczął się długi weekend. Fotoreportaż Mateusza Stachyry.

Przed nami kolejny długi weekend. Tym razem jeśli wszystko sobie dobrze zaplanujemy, może on potrwać nawet cztery dni. Zapraszamy więc do Kazimierza!

Procesja Bożego Ciała w czwartek 11 czerwca swobodnie jak co roku przejdzie ulicą Nadrzeczną, na której dziś jeszcze pracowali robotnicy. Już od początku długiego weekendu ulica będzie otwarta także dla ruchu kołowego.

Kazimierz ze względu na swój specyficzny charakter nie należy do miejsc szczególnie przyjaznych osobom niepełnosprawnym. By zwiedzić zabytki, pomodlić się w kościele, wypożyczyć książkę, załatwić sprawę w urzędzie czy – po prostu zrobić zakupy – niepełnosprawny jest zmuszony korzystać z pomocy osób trzecich.

Niedziela w Kazimierzu zgromadziła na wyborach do Europarlamentu mniej niż 20% uprawnionych do głosowania. Znaczna większość kazimierzaków pozostała w domach bądź korzystała z pięknej pogody, omijając lokale wyborcze. Podobnie było w całym kraju.

W niedzielę 7 czerwca o godz. 12.00 Muzeum Nadwiślańskie otwiera w salach Kamienicy Celejowskiej wystawę "Władysław Ślewiński. Z Pont Aven do Kazimierza".

Zabawa w noc świętojańską w Kazimierzu stała się już tradycją. Jak co roku – od sześciu lat - w sobotnią noc, 20 czerwca 2009 roku o godzinie 20.00 z kazimierskiego nabrzeża wyruszy w kilkugodzinny sobótkowy rejs dawny statek parowy „Kazimierz Wielki”, zamieniając się w salę bankietową pod gwiazdami.

Wystawa w Rapperswilu

W Muzeum Polskim w Rapperswil trwa wystawa przygotowana we współpracy z kazimierskim Muzeum Nadwiślańskim „Zostały po nich tylko obrazy … Malarstwo Żydów polskich przed 1939 (z kolekcji prywatnej)”. Można ją zwiedzać do 13 września.

Jeden z sześciu najdzielniejszych ludzi XX wieku. Bojownik o wolność z niemieckim i radzieckim najeźdźcą. Ochotnik do Auschwitz. Ofiara mordu sądowego w czasach PRL. Uśmiercony po śmierci 50 – letnim milczeniem. Rotmistrz Pilecki będzie bohaterem wystawy, która w obecności jego dzieci będzie odsłonięta w Farze 14 czerwca około godziny 10.30.

31 maja 2009 roku o godzinie 14 czasu polskiego zmarł w Wirginii (USA) Witold Kuncewicz, jedyny syn Marii i Jerzego Kuncewiczów.

Eurokazimierzówki

Już w lipcu w Kazimierzu Dolnym pojawią się nowe lokalne dukaty. Tym razem będą to eurokazimierze. Na awersie monety znajduje się Spichlerz Mikołaja Przybyły, na rewersie - herby Kazimierza Dolnego i partnerskiego miasta Staufen.

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą organizuje wystawę malarstwa Antoniego Michalaka. W skład ekspozycji wejdą obrazy  ze zbiorów rodzinnych, a także eksponaty z kolekcji Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.  Wernisaż odbędzie się 12 czerwca.

Śladami Lędzian

Podczas tegorocznej Majówki Archeologicznej na chodelskim grodzisku znów pojawili się Słowianie, a imprezę podobnie jak w roku ubiegłym zakończyła wspaniała inscenizacja teatralna, nawiązująca do historii i mitów tego miejsca.

Prace plastyczne dzieci z oddziału integracyjnego kazimierskiego przedszkola będące efektem zabaw plastycznych prowadzonych w ramach warsztatów „Artystyczne wakacje” Fundacji Wspierania Poszukiwań Twórczych Faktoria Artystyczna można oglądać w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Wystawa potrwa do połowy czerwca.

Pierwsze wzmianki o Niwchach pochodzą z XII-wiecznych kronik chińskich. Kim są? Jak żyją? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedź podczas oglądania wystawy fotografii Andrzeja Piotrowskiego - "Migawki z kraju Niwchów”, która trwa w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Pokaż stopkę