Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym
Aktualności Kazimierz Dolny
Dziś w sobotę 4 lipca o godz. 11.45 spod Urzędu Miasta w Puławach startuje maraton rowerowy „750km w 24 godziny”. To już VI edycja tej imprezy, która w tym roku promuje utworzenie trasy rowerowej wzdłuż Wisły.
Koncert oryginalnej bossa novy z udziałem gwiazd Francisa i Oliwii Hime z Brazylii zainauguruje 1 sierpnia o godz. 21.00 III edycję Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. To rzadka okazja, by po raz pierwszy w Polsce posłuchać artystów należących do grona tych, którzy tworzyli historię bossa novy w Brazylii.
Zapraszamy na wirtualny spacer do Męćmierza. Muzyka i obraz filmu to dwa światy – jeden należy do turystów – drugi do miejscowych. I oba stykają się ze sobą w Kazimierzu, który oferuje przyjezdnym spokój miejsca, jakiego na co dzień – zapędzeni – szukają.
Byłaby to transakcja stulecia władz Kazimierza Dolnego. Ale - jak podaje Gazeta wyborcza - nikt nie wpłacił wadium w przetargu na kupno kamieniołomów i wielkiej działki nad Wisłą w Kazimierzu Dolnym.
Kazimierskie Muzeum Nadwiślańskie roszerza się. Kolejna jego filia - poza Janowcem - powstanie - jak podaje Gazeta Wyborcza w Lublinie - jeszcze w lipcu w Puławach w Pałacu Czartoryskich. Być może już jesienią zobaczymy tu kolekcję Izabeli Czartoryskiej. Jeśli powiodą się plany dyrekcji, eksponaty pierwszego w Polsce muzeum wrócą na swoje miejsce.
Francuskie meble, szkło weneckie, porcelanę czy stare zegary, to tylko niewielka część z cieszących oko przedmiotów, które można było obejrzeć i nabyć podczas I Kazimierskich Targów Kolekcjonerskich w Kazimierzu Dolnym.
43 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym już za nami. Najlepszym wykonawcom wręczone zostały baszty, nagrody i wyróżnienia, inni zapewne będą walczyć znów za rok. Oto wyniki konkursu.
Zakończył się 43 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Przez scenę ustawioną na Rynku przewinęło się około 800 artystów ludowych z 12 województw. Dziś wielobarwne święto folkloru to już tylko wspomnienie i plany, żeby wrócić do Kazimierza za rok.
Czy muzyka ludowa może konkurować z dyskoteką? Pytanie wydaje się absurdalne, a odpowiedź oczywista. Czy rzeczywiście? Zapraszamy na materiał filmowy.
43 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym już trwa. Są koncerty na scenie głównej, warsztaty, targi sztuki ludowej i przyśpiewki w każdym kącie nadwiślańskiego Miasteczka. Zobaczcie sami…
W piątek tradycyjnym korowodem ludowych muzyków spod Kazimierskiego Ośrodka Kultury rozpoczyna się Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. To już 43 edycja tej imprezy, której celem jest przegląd, ochrona i dokumentacja tradycji autentycznego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego, a także popularyzacja tych tradycji w społeczeństwie.
Już za tydzień po obu brzegach Wisły rozpoczyna się wielkie święto poezji – I Nadwiślańskie Spotkania z Poezją. Już dziś warto zarezerwować bilet. Funkcję biletów wstępu będą pełnić… tomiki poezji.
Pierwszy raz w Kazimierzu Dolnym wystąpili w 2007 roku. Niesamowicie utalentowani i żywiołowi muzycy porwali wtedy publiczność do wspólnej zabawy. Potem byli gośćmi III Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Kilka dni temu dali wspaniały koncert w Knajpie „U Fryzjera”. O kim mowa…? O Nayekhovichi oczywiscie. Oto nasza relacja.
W Kolegium Sztuk Pięknych trwa wystawa prac dyplomowych studentów najstarszego rocznika. Wystawę można oglądać do 5 lipca w soboty – niedziele od 10 do 18, a w tygodniu – w godzinach pacy Kolegium.
"Wyspa klucz" to kolejna książka Małgorzaty Szejnert, po którą sięgają uczestnicy spotkań z wielką literaturą w Domu Kuncewiczów. Dyskusje o książce toczyć się będą w obecności Autorki, która będzie gościem specjalnym Niedzieli Literackiej w Kuncewiczówce 28 czerwca o godz. 18.00.
Od piątku trwa montaż króla Kazimierza, który patronować będzie Festiwalowi Kapel i Śpiewaków Ludowych. Dostojny monarcha stać będzie na rynku – jak obiecuje burmistrz – także po zakończeniu festiwalu.
To będzie wspaniała rozgrzewka przed kazimierskim świętem kina „Dwa Brzegi” – od 8 do 12 lipca w Cieszynie odbędzie się 4 edycja Festiwalu Filmowego „Wakacyjne Kadry”.
Zapraszamy mlodych wykonawców na I Przegląd Młodzieżowych Zespołów Piosenki Żeglarskiej, który odbędzie się w Kazimierzu nd Wisłą 21 sierpnia. Gwiazdą imprezy będzie zespół „Stare Dzwony”.
W tę noc może się zdarzyć niemal wszystko. Jest najkrótsza w roku, ale pełna magii. Restauracja Mandaryn zaprasza na Noc Świętojańską nad Wisłą 27 czerwca.
Do 10 sierpnia można w Farze oglądać wystawę „Witold Pilecki - ochotnik do Auschwitz", której uroczyste otwarcie odbyło się w niedzielę 14 czerwca.