Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym


Wycieczka z przewodnikiem i humorem

Data: 30 listopada

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Wycieczka z przewodnikiem i humorem

Data: 30 listopada

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Nie znaleziono imprez w danym terminie

Aktualności Kazimierz Dolny

Ponad 30 wolontariuszy będzie w najbliższą niedzielę 29 listopada pod kościołami Kazimierza przyjmować dary dla potrzebujących w ramach akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”. Wspierając akcję, pomagasz dzieciom z naszej okolicy!

Zagrają Tuwima

Wszystkich miłośników twórczości Juliana Tuwima zapraszamy na IX Edycję Przeglądu Teatrzyków Szkolnych. Zobaczyć będzie można tam słynną „Lokomotywę”, „Rzepkę” czy też „Ptasie radio” w interpretacji młodych artystów.

Jeszcze do 8 grudnia można głosować na Kazimierz nad Wisłą! Na stronach internetowych magazynu turystycznego Wasze Podróże trwa plebiscyt na najpopularniejszy rynek i plac w Polsce i na świecie. W pierwszej kategorii wśród nominowanych jest rynek w Kazimierzu Dolnym.

Jeszcze tylko do końca listopada można głosować na Kazimierz Dolny nad Wisłą - wyjątkowe i nadal rozwijające się miejsce w plebiscycie 20 lat RP – pochwalmy się!

Mamy złoto!

Mamy najlepsze w kraju młode tenisistki! UKS Kazimierz Dolny został Mistrzem Polski Uczniowskich Klubów Sportowych w tenisie stołowym.

Miejsce dla szesnastej

Po Kazimierzu Dolnym poruszać możemy się na wiele sposobów. Jednak jednym z najbardziej powszechnych jest kurs taksówką. Postój znajduje się w centrum miasta, więc nietrudno go znaleźć, a taksówkarzy czekających na klientów jest sporo. Wiadomo już, że niebawem będzie ich jeszcze więcej…

Jak nasi przodkowie rozniecali ogień, na czym piekli podpłomyki, jak wykonywali i uszczelniali naczynia gliniane – na te i inne pytania odpowiadali podczas spotkania autorskiego w Kuncewiczówce Hanna i Paweł Lisowie – kazimierzacy, których fascynacja kuchnią słowiańską doprowadziła do napisania książki „Kuchnia Słowian. O żywności, potrawach i nie tylko…”.

Bój o szopę

Muzyk i buntownik z czasów PRL Waldemar Deska na swojej działce w Kazimierzu Dolnym postawił sosnową szopę - pisze Gazeta w Lublinie. - Urzędnicy kazali mu ją rozebrać. Szopę w obronę wzięło już stu ludzi kultury i sztuki. Kto ma rację?

Pamiętamy!

Rankiem, 18 listopada 1942 roku na Kazimierz Dolny oraz okoliczne wsie napadli hitlerowcy. Ich celem było zastraszenie tutejszych mieszkańców i położenie kresu działalności ruchu oporu. Życie straciło wtedy pond 100 osób. Uroczystości rocznicowe ku czci ofiar tamtych dni odbyły się w Kazimierzu 18 listopada w kościele przyklasztornym oraz w miejscu pamięci narodowej.

W andrzejkowy wieczór można wywróżyć sobie przyszłość, zabawić się we wróżkę, spróbować czarów. Jest to w końcu bardzo magiczna noc, więc powinniśmy ją spędzić w niezwykłym miejscu, równie magicznym.

Nietrudno zauważyć, że Góra Trzech Krzyży zmienia swe oblicze. Coraz bardziej przypomina przedwojenną Łysicę Trzykrzyską, o której pisał w wierszu „Prowincja. Noc” lubelski poeta Jozef Czechowicz. Skąd te zmiany? O tym – poniżej.

Nadrzeczna. Zdawałoby się, że ta ulica po remoncie zakończonym wiosną tego roku, może być przykładem na to, że Miasteczko pięknieje z każdym dniem. Czy tak jest rzeczywiście? Popatrzmy.

67 lat temu hitlerowcy w Kazimierzu i jego okolicach przeprowadzili akcję pacyfikacyjną, w wyniku której stracono na miejscu co najmniej 140 osób, a drugie tyle uwięziono. W środę 18 listopada  w Kazimierzu i Bochotnicy odbędą się uroczystości rocznicowe ku czci ofiar tamtych dni, które przeszły do historii jako „Krwawa Środa”.

Bałkańskie skarby

Urocze krajobrazy  chorwackiego Wybrzeża Dalmatyńskiego, czarnogórskiej Boki Kotarskiej, macedońskiego Jeziora Ochrydzkiego i innych miejsc z południa Europy oglądać będzie można na wystawie fotografii Marcina Pisuli "Bałkańskie skarby". Wernisaż wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej 16 listopada o godz. 16.00.

O Kazimierzu w TVPINFO

W Kazimierzu nad Wisłą mogą znajdować się leśne mogiły powstańców listopadowych poległych w bite pod Miasteczkiem 18 kwietnia 1831 r. Gdzie? Odpowiedzi na to pytanie szukała ekipa filmowa programu „Było... nie minęło” – emisja kazimierskiego odcinka w TVPINFO już 14 listopada o godz. 15.00.

Deszczowe święto

Po 123 latach niewoli odzyskaliśmy wolność – 11 listopada 1918 r. Dziś mija 91 lat od tamtej daty. W Kazimierzu nad Wisłą uroczystości rocznicowe tradycyjnie odbyły się w kościele farnym i w miejscu pamięci – pod murami klasztoru reformatów.

Rowerem nad Wisłą

Z roku na rok rowerzystów przybywa, niestety, nie można powiedzieć tego samego o ścieżkach rowerowych. Nadal jest ich niewiele. Niebawem jednak sytuacja ulegnie zmianie, przynajmniej w okolicach Kazimierza Dolnego.


Fortuna spółka z oo. wycofuje wniosek o pozytywne zaopiniowanie lokalizacji salonu gier na automatach w Kazimierzu Dolnym przy ul. Tyszkiewicza – pismo o takiej treści wpłynęło do Rady Miasta 4 listopada. Nie będzie kasyna w Kazimierzu? Nic bardziej mylnego.

Wąwóz Małachowskiego od wielu lat czeka na nowy chodnik. Pierwsze koty za płoty – rok temu położono tu nowe płyty chodnikowe w dolnej części ulicy, dalej – prowadzi stary chodnik, który praktycznie trzeba omijać, schodząc na jezdnię – bo znikł pod zwałami osuwającej się ze zboczy ziemi. Na nowy pasaż jednak na razie nie ma co liczyć.

Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny – pierwsze listopadowe dni to czas, kiedy odwiedzamy cmentarze, myślimy o tych, którzy odeszli. Kazimierska nekropolia nie jest tutaj wyjątkiem – także wypełnia się gwarem przyciszonych rozmów odwiedzających, mieni się różnymi kolorami wieńców i lampek. To jest znak naszej pamięci.

Pokaż stopkę