Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym
Aktualności Kazimierz Dolny
W ramach niecodziennej akcji – Światowego Dnia Śniegu na Stacji Narciarskiej Kazimierz każdy, kto tylko chciał, mógł w minioną niedzielę spróbować swoich sił w jeździe na nartach. Chętnych było mnóstwo, a wiek nie grał żadnej roli.
W przyszłym tygodniu, w Hotelu Zajazd Piastowski odbędzie się czterodniowy cykl spotkań z bioterapeutami metody Domancica. Terapia ta jest skutecznym i prostym sposobem poprawy stanu zdrowia.
Mamy zimę. Za oknem pada śnieg, temperatura w okolicach zera. Doskonała pogoda na zimowy spacer. Tym razem proponujemy początek trasy na przedmieściach Kazimierza od strony Bochotnicy. Zapraszamy!
Berberys – cóż się kryje za nazwą, która kojarzy się jak najbardziej z Kazimierzem i to z najpiękniejszych jego – przedwojennych – czasów, gdy zbocza Góry Krzyżowej i innych okolicznych wzgórz jesienią czerwieniły się od berberysowych liści? Były to czasy bohemy, letników oraz czasy Żydów z ich odrębną kulturą i muzyką.
Choć za oknami krajobraz ubogi w śnieg, a na termometrach nie widać porządnego mrozu, w niektórych województwach rozpoczęły się już ferie zimowe. Co można robić w Kazimierzu Dolnym zimową porą? Bardzo wiele.
Jeśli lubisz klimat przedwojennej Ameryki – Ameryki czasu Wielkiego Kryzysu i prohibicji, ale także Ameryki czasu narodzin jazzu i artystycznych triumfów gwiazd kina i estrady, ta impreza jest dla Ciebie. Skorzystaj z zaproszenia właściciela kasyna Tony'ego Di Capri i przyjdź do restauracji Sarzyński na wykwintną kolację z dreszczykiem…
Spór między UMCS a starostwem powiatowym w Puławach o Kolegium Sztuk Pięknych Kazimierzu Dolnym trwa od lat. Teraz pojawiły się plotki o zamknięciu obiektu, studenci zorganizowali debatę. A między władzami powiatu i UMCS trwają rozmowy w sprawie zwrotu nieruchomości starostwu.
Za oknem zimno, a właściciele Folwarku Walencja proponują nam podróż w przestrzeni i w czasie – do ciepłych krajów. Ojciec Bonifacy Kotrys, franciszkanin z zakonu ojców reformatów, opowie o swojej Afryce, do której wciąż powraca.
W kazimierskiej Farze odbył się dziś pogrzeb Jerzego Gnatowskiego. Artystę żegnała rodzina i przyjaciele, towarzysząc mu w tej ostatniej podróży na Wietrzną Górę.
Epilog Mazovia MTB Marathon odbędzie się w Kazimierzu Dolnym – wstępnie ustalono podczas spotkania burmistrza Kazimierza Dolnego z głównym organizatorem wyścigu Cezarym Zamaną.
Niedzielna kwesta na rzecz wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znowu pokazała, że ci, którzy w Kazimierzu mieszkają oraz ci, którzy do Kazimierza przyjeżdżają, mają wielkie serca. Do czterdziestu wielkoorskiestrowych puszek wrzucili w sumie ponad 16 tys. zł!
Ośrodek warsztatowy Siódmy Las koło Kazimierza Dolnego zaprasza na 14-dniowe i 7-dniowe turnusy oczyszczenia organizmu oparte na diecie warzywno – owocowej dr med. Ewy Dąbrowskiej.
Oklaskami zakończyła się projekcja najnowszego filmu Jacka Bromskiego „Uwikłanie”, który zaprezentowano w pensjonacie Folwark Walencja na Górach w ramach spotkań Klubu Dobrego Filmu. Po seansie odbyło się spotkanie z reżyserem.
Kolorowe stroje, piękne anielskie skrzydła oraz tradycyjne polskie kolędy wypełniły w Święto Trzech Króli klasztor ojców reformatów. A wszystko to za sprawą „Pastorałki” – spektaklu przygotowanego przez mieszkańców Kazimierza Dolnego.
Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym istnieje od 2002 roku. Jednak władze UMCS oraz powiat puławski, z którego działki kolegium korzysta, od dłuższego czasu nie potrafią się porozumieć. Studenci bronią szkoły artystycznej, stąd pomysł na happening pt. „Ostatni wykład”.
Trzej monarchowie wraz ze swoją niebiańską świtą nawiedzili Kazimierz w wigilię święta Trzech Króli. Przeszli w asyście mieszkańców Miasteczka z kościoła świętej Anny do Fary, by powitać Króla nad Królami w dziecięcych jasełkach.
Członek Brytyjskiej i Królewskiej Akademii Akwareli, wykładowca malarstwa. Król polskiego krajobrazu. Od lat związany z Kazimierzem Dolnym. Jerzy Gnatowski zmarł w nocy z 4 na 5 stycznia w lubelskim szpitalu. Msza żałobna odbędzie się 11 stycznia o godzinie 13.00 w kazimierskiej Farze.
Mamy zimę. Przypominam, bo za oknem ciemno i ponuro wyjątkowo. Co tu robić? Najlepiej byłoby przespać taką aurę, ale tak dobrze to w życiu jednak nie ma. Zamiast obrastać niedźwiedzim tłuszczykiem zapraszam na spacer – tym razem w okolice Kazimierza. Odwiedźmy Zbędowice.
Odkąd na Trzech Króli mamy w kalendarzu czerwoną kartkę, w Kazimierzu to święto traktowane jest szczególnie uroczyście. W tym roku zobaczymy w nowej odsłonie „Pastorałkę” w wykonaniu przedstawicieli społeczności kazimierskiej. A w wigilię święta przejdziemy uliczkami Miasteczka I Kazimierskim Orszakiem Trzech Króli.